לא עוצרות באדום

פסטיבל "סרט" חוגג בר מצווה. שיחה עם מנהלות פסטיבל הקולנוע הישראלי על מה הולך להיות השנה בלונדון, על האתגרים מול הקריאות לחרם, על הדרך של הקהילה הישראלית לתמוך, על האורחים שיגיעו, ועל הסרטים שיוקרנו ובראשם, הסרט שיפתח את הפסטיבל

כאשר הנהלות בתי הקולנוע איתן הן עובדות שנים רבות ביטלו את ההקרנות, מנהלות פסטיבל "סרט" או "Seret" – כפי שהוא מוכר בבריטניה, אודליה הרוש ופטי הוכמן, לא הרימו ידיים. פסטיבל "סרט" בלונדון הוא הפסטיבל הפותח והגדול מבין שאר המדינות בהן הוא מתקיים, והשנה הוא מציין 13 להיווסדו. למרות האתגרים הרבים שעמדו בפניהן, הן לא מתכוונות לעצור והן ממשיכות לרוץ, בדיוק כמו שם הסרט הפותח של הפסטיבל. 

“הסרט 'לרוץ על החול', שיוצג בפרמיירה, הוא קומדיה דרמטית מרתקת במיוחד, המתעסקת בנושאים עמוקים של הגעה והתמקמות במקום חדש". אומרת פטי, המנהלת האמנותית של הפסטיבל. הסרט משקף תפיסה מורכבת של מהגרים וחוויותיהם, ויש לו את הכוח למשוך לצפייה לא רק את הקהל הישראלי הרחב בבריטניה, שגם הוא מהגר. למעשה, כפי שהיא מציינת, הוא נוגע לכל אדם.

בנוסף לסרט "לרוץ על החול", ישנן עוד יצירות מרתקות במגוון ז'אנרים שיוצגו בפסטיבל. ביניהן, הסרט החדש של אבי נשר, "גן קופים", ו"שבע ברכות", זוכה פרסי אופיר השנה. בנוסף, סרטים שמתאימים לתקופה הנוכחית, כמו "סופר נובה", שיוצג בפסטיבל בבכורה בריטית. סרט דוקומנטרי חדש בשם Memory Game, של היוצרת תמי פדרמן שמתגוררת בלונדון, יוקרן גם הוא בפסטיבל.

אודליה, מנכ"לית "סרט", מציינת גם את "בית", שבו משחק רועי ניק בהופעה מדהימה. "המגוון הרחב של הסרטים וההקרנות מפורסם באתר הרשמי של הפסטיבל, וכדאי להזמין כרטיסים מראש כדי ליהנות מהמבחר" היא מדגישה.

השנה יוקרן גם סרט הילדים "הרפתקה בשחקים", בשיתוף עם הבית הישראלי, כחלק מאירועי שבוע ישראל ליום העצמאות שמארגן פורום הארגונים הישראלי בלונדון. "בהקרנה בגרמניה הילדים מאד אהבו את הסרט", מציינת פטי.

רשימת האורחים שיגיעו השנה היא מכובדת ביותר. ביניהם, ששון גבאי עם הסרט "בתי אהובתי" של איתן גרין, נלי תגר עם הסרט "אפס ביחסי אנוש" שחוגג עשור, וריימונד אמסלם שמככבת ב"שבע ברכות" ובסרט "העתיד". יגיע גם ידין גלמן שמשחק ב"ארוגם ביי". הסרט מדבר על פוסט טראומה, והוא אקטואלי במיוחד לתקופה – בעיקר בעקבות פציעתו של ידין עצמו  במלחמה בעזה. ידין, שנמצא כעת במסע הסברה בארה"ב, יגיע לפסטיבל יחד עם ארוסתו, העיתונאית אדווה דדון. גם אקי אבני יגיע השנה עם הסרט "כולם מחכים רק לי", ותצטרף אליו להקרנה השחקנית גלית הרשקוביץ. אז תתחילו לשריין ת'יומנים, תאריכי הפסטיבל הם 16 עד 23 במאי!

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

איפה יוקרנו הסרטים

במקום בו התקיים לאחרונה הפסטיבל בהולנד, היו הפגנות. "אמנם קטנות – אבל מאוד קולניות", מספרות פטי ואודליה. "המשטרה הייתה באוזלת יד כשהמפגינים צבאו על הדלתות, ולא נתנו לאנשים להיכנס".

גם בלונדון הן ניצבות בפני אתגרים רציניים. אודליה מספרת כי שתי רשתות של בתי קולנוע שסיפקו בעבר בית לפסטיבל דחו השנה את ההצעה לשיתוף פעולה. "אחת מהן היא רשת Picture House, ואחרי פניות רבות הם הודו שהם פוחדים על העובדים והצופים האחרים שעלולים להיחשף למחאות. זו גם אחת הסיבות שהשנה לא יהיו הקרנות בקיימברידג', בנוסף לייעוץ שקיבלנו שעדיף לא לעשות שם הקרנות בגלל המצב הפוליטי" היא אומרת. "בית הקולנוע השני הוא Curzon. בתחילה הם הסכימו לארח אותנו ואח"כ חזרו בהם – אולי בגלל שבאותו יום נפגעו עובדי סיוע בעזה. מי יודע. לפחות בברייטון מצאנו בית תרבות יהודי שיארח את הפסטיבל.

"אסור לנו לוותר, כי בלי תרבות זה מוות", היא ממשיכה. "מבחינתי שיקרינו גם סרטים ישראלים וגם סרטים פלסטינים, סרטים אוקראינים לצד סרטים רוסיים. העיקר לא לוותר על תרבות, ואני לגמרי עומדת מאחורי זה."

נוגע לכל אדם. צביקה הדר ושון מונגוזה, מתוך הסרט ״לרוץ על החול״ שפותח את הפסטיבל

אז נשארו רק JW3, הפניקס באיסט פינצ'לי והאברימן?

"כן, וחוץ מ־JW3, שהוא המקום היחיד שמשתף איתנו שיתוף פעולה מלא, גם הפניקס וגם האבירמן דורשים מאיתנו לשכור את האולמות ולא על בסיס שיתוף כפי שהיה בעבר, זה אומר שהם גם לא ימכרו כרטיסים ולא יפרסמו את הפסטיבל באתר שלהם. לכן, השכרת אולמות היא חלק ניכר מהתקציב של הפסטיבל, שלא נדבר על השמירה הנוספת והאבטחה. היתרון הוא, היא מסכימה, שהפסטיבל ימכור כרטיסים ויקבל את הדאטה של הרוכשים, ושההכנסות מהמכירה לא יתחלקו עם האולם

למרות שהאולמות שם קטנים, הניסיון שלהן באמסטרדם לאחרונה הראה שהפסטיבל היה סולד אאוט מהר מאוד. "הקהל פשוט הצביע ברגליים" היא אומרת בגאווה, "ואני מקווה שאותו דבר יהיה גם בלונדון, למרות מסכת הייסורים שהפסטיבל עובר. 

גיוס המונים

השנה, כאמור, הפסטיבל נתקל באתגרים כלכליים חדשים והחליט לפנות לציבור התומך בתרבות כדי לקבל תמיכה נוספת. הגורמים להתמודדות עם עלויות גבוהות כוללים השכרת אולמות והשכרת אבטחה, אך גם הפסקת התמיכה ממספר ספונסרים שהשקיעו בעבר בתרבות ישראל ועכשיו מפנים משאבים לסיוע לישראלים שנפגעו בעקבות 7 באוקטובר. הן מבקשות מהישראלים לבוא ולהצביע ברגליים; ליהנות מקולנוע ישראלי מגוון ואיכותי, ולסייע להן להפיץ את המסר – להביא גם חברים לצפות בסרטים. בכך, לסייע לקידום התרבות הישראלית וגם ליהנות מחוויה קולנועית מהנה ומעשירה. פטי מסכמת: "בואו, תראו סרטים מעולים, ובדרך תשמרו על התרבות והקולנוע הישראליים, שחשובים כל כך לכולנו.

*לתוכנית המלאה ולרכישת כרטיסים כנסו לאתר:

www.seret-international.org

תגיות:
אנגליה
בריטניה
הקהילה הישראלית בלונדון
ישראלים בבריטניה
ישראלים בלונדון
לונדון
סרטים
פסטיבל סרט

כתבות נוספות של ענת קורן

קרא עוד