לא נופל לקלישאות: ביקורת על ״המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה״ בלונדון

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(19/09/22- 09:19)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
02:30 22/03/13

לא נופל לקלישאות: ביקורת על ״המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה״ בלונדון

ביקורת על ההצגה "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" בתיאטרון אפולו, לונדון

לאחר שהתחילה את דרכה בתיאטרון הלאומי, ההפקה המוצלחת והיצירתית של The Curious Incident of the Dog in the Night-Time עברה לאחרונה לתיאטרון "אפולו" שבווסט-אנד. המחזה עובד לבמה על ידי סיימון סטיבנס, אחד המחזאים והמעבדים המצליחים ביותר בלונדון בעת האחרונה, והוא מבוסס על רב המכר המצליח בעל אותו שם, מאת מרק האדון, שיצא ב-2003.

במרכז העלילה מופיע כריסטופר בון, נער בן 15 עם תסמונת אספרגר, או כמו שהוא מכנה את עצמו: "עם בעיות התנהגות". המחזה נפתח בניסיונו של כריסטופר, גאון במתמטיקה, לפתור תעלומה בלשית – כיצד הכלב של השכנה שלו נרצח על ידי קלשון בשעת לילה מאוחרת. בניגוד להוראות אביו, ועל אף מוגבלותו, הוא יוצא למסע של הרפתקאות, שבו הוא מעורב יותר ממה שחשב, ופיתרון התעלומה גורם לשינויים גדולים בחייו.

כריסטופר הוא זה שמספר לנו את הסיפור מנקודת ראותו, בשפתו וסגנונו הייחודי, וזה חלק מהקסם של הספר וגם של ההפקה שמשמרת את האופן שבו הוא מתבונן בעולם ואף מרחיבה אותו באמצעים חזותיים. כשהוא נוסע ברכבת, לדוגמה, אנו רואים את העומס והבלבול שנסיעה כזאת גורמת לו דרך צפיפות ויזואלית וגודש של סאונד בימתי.

אירוע תיאטרלי בלונדון שלא כדאי להחמיץ!

המשחק של כל השחקנים מצוין. זוהי הפקת אנסמבל, שמשתתפיה נהנים לגולל בפנינו את העלילה. חלק משחקני המשנה גם משמשים כמספרי הסיפור ומקריאים חלקים מיומנו של כריסטופר, בדיוק כפי שהוא מופיע בספר. במיוחד בולט השחקן הראשי, לוק טרידוואי. בתפקיד מורכב ולא פשוט, שאפשר ליפול בו בקלות לקלישאות, הוא מצליח להישאר אמין לדמות ולרגש. לצידו משחקים באופן יוצא מהכלל ניאם קיוזאק, בתפקיד שיבון המורה המלווה של כריסטופר וסופי דובאל המגלמת את אמו.

את ההצגה ביימה מריאן אליוט, במאית הבית של התיאטרון הלאומי, שהייתה שותפה להפקות רבות אחרות, ביניהן "סוס מלחמה". התפאורה החכמה שעיצבה באני כריסטי כוללת במה כמעט ריקה, שהיא בעצם מסך ענק שעליו מוקרנים חלקים שונים מהסיפור. ההצגה שופעת קסם ודמיון ומצליחה להעביר לבמה את עולמו הפנימי העשיר של כריסטופר. בסיומו של הערב אנו מזדהים עמו ומקווים להצלחתו בעתיד, ממש כאילו היה אדם אמיתי. זהו אירוע תיאטרלי שלא כדאי להחמיץ!

מצאתם טעות?
תגיות : המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה, המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה בלונדון, הצגות בלונדון, כרטיסים להצגות בלונדון, תיאטרון אפולו
יכול לעניין אותך

2 Comments on “לא נופל לקלישאות: ביקורת על ״המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה״ בלונדון”

  1. Pingback: התכוננו מראש: כרטיסים חדשים להצגות בווסט-אנד - עלונדון

  2. Pingback: מה לעשות בלונדון בחודש נובמבר 2018: הצגות, הופעות, פסטיבלים ואטרקציות שוות - עלונדון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *