יצירה ישראלית בלונדון: חוויה אינטימית של קשר ומפגש עיניים ב"חדר התבוננות"

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
אירועים בלונדון, ישראלים בלונדון ובבריטניה
16:36 25/06/18

יצירה ישראלית בלונדון: חוויה אינטימית של קשר ומפגש עיניים ב"חדר התבוננות"

הכוריאוגרפית גלית קריידן מזמינה אתכם להתבונן באופן שונה על החיים באירוע אומנותי מיוחד וחינמי במוזיאון וולקם קולקשן

כוריאוגרפית ישראלית לונדון - גלית קריידן פרפורמנס אירוע
הפרויקט נוצר מתוך צורך כיוצרת וכאישה בישראל לשהות במרחב שמעניק נשימה והזדמנות לתהליך של התבוננות פנימית. גלית קריידן

"חדר התבוננות" (Observation Room) הוא חלל החוקר מגוון מצבים אנושיים שקיימים סביבנו ובתוכנו. באירוע הקרוב (פרטים בתחתית), אני מזמינה אתכם להיחשף ולהיראות על ידי אימון המבט. גם הצופים וגם הרקדנים מביניכם ילמדו לארגן מחדש את האופן שבו אנחנו מסתכלים על עצמנו ועל הסובב אותנו על ידי חוויה אינטימית של קשר, מפגש עיניים והתבוננות. לכמה רגעים נוכל לאפשר מציאות אחרת, שקשה לה להתקיים במרחב הרגיל, שבו אנחנו חיות וחיים.

ב"חדר התבוננות" אני חוקרת עם המשתתפים את המצב האנושי ואת מרחבי הביטוי והיצירה שבו אנחנו פועלות ופועלים, וגם מקבעים את המשותף בינינו ואת היוצא מן הכלל. אלו מרחבים המורכבים מעניינים חברתיים, לאומיים ופוליטיים המשותפים לכולנו וגם מרחבים הכי אישיים ופרטיים שקיימים בתוכנו. בכוח מערכות היחסים שמתחוללות במצב הרגעי, אני בודקת את היחסים שבין הפרפורמרים והצופים, וגם את מערכות היחסים ה"רדומות" בין הצופים לבין עצמם.

במחקר הזה אני מבקשת ליצור את היתכנות של מצב אנושי מסוג שונה. כזה שבו קבוצת אנשים מגוונת תציג בדממה במשך שעה קלה אחידות, שליטה ושקט, ובו בזמן גם תאפשר לסדקים, לספקנות ולאי-וודאות לפרוץ מתוכה.

קטע מתוך "חדר התבוננות", שנערך בשנה שעברה:

הפרויקט הזה נוצר מתוך צורך עמוק שלי כיוצרת וכאישה בישראל לשהות במרחב שמעניק נשימה והזדמנות לתהליך של התבוננות פנימית. מעניין אותי לבחון מה קורה במפגשים שבהם השליטה מתחילה להתפרק והאינדיבידואל בוקע מתוכה. מה קורה כשהגוף נע על אוטומט אבל התודעה שטה? איך מחזירים את הנוכחות לזמן הפיזי? ואיך אני כיוצרת יכולה להחזיר אותה בדיוק אל אותו המקום והזמן, שבהם נמצא הגוף וליצור מפגש חי ונוכח בין הנוכחים בחלל? דרך פרמטרים של מקצב איטי ועבודה במרחבים ציבוריים, אני משחררת את מה שכבר הספיק להתקבע וניגשת לתהליך המפרק תנועה לפרגמנטים של זמן, שדרכו ניתן להתאמן על נוכחות ומבט מסוג חדש.

העיסוק הזה בפעולות דוממות וריקות מושפע מאוד מחזי לסקי, איב קליין, ברוס נאומן ואומניות ואומנים דומים שהתעסקו באומנות הריק; בין הגבולות המותווים על ידי חוקים כל כך מגבילים, כמו איטיות מוקצנת, ובין החלל שבתוך האנשים עצמם. בין תנועה דוממת, שאותה מייצגים המבצעים, ובין הריק הנתחם על ידה ועל ידי הצופים שמסביבה. אולי זו הרמוניה מסוג שונה שאותה אני מנסה להשיג, כזו המתהווה בין נוכחות והיעדר. אבל אוכל רק לקוות שעל ידי יצירה של מרחבים המנכיחים את קיומו של מבט אחר, יכול להתאפשר בהם גם שינוי בראייה שלנו את עצמנו ואת האחר.

פרטי האירוע בלונדון

מתי: יום ד׳, 27 ביוני, 2018. 16:30 – 17:30.
איפה: מוזיאון וולקם קולקשן, לונדון
כתובת: Wellcome Collection, 183 Euston Road, London, NW1 2BE
חינם.

* יחד עם גלית יופיעו באירוע גם הפרפורמרים: עינב רוזוליו, אנטוניו דנה לה פה, מרגרט דאוס, גבריאלה גרסיה, גלי קנר, חן ווינר, דרור שוחט, אלון אלפרוביץ ורומי נאם.

מצאתם טעות?
תגיות : אירוע בלונדון, אירוע לישראלים בלונדון, וולקם קולקשן, יוצרים ישראלים בלונדון, ישראלים בלונדון
יכול לעניין אותך