ביקורתיאטרון: יום הולדת שמח לאבסורד של פינטר

משחק נפלא, שחקנים מוכרים והצגה שהיא פשוט מצחיקה. רוצו לראות את The Birthday Party

עם הברקסיט, טראמפ, צפון קוריאה וכל שאר הצרות שיכולות ליפול עלינו… זה בדיוק הזמן לבקר בהצגה מצוינת של תיאטרון האבסורד, שצוחק על חוסר המשמעות של החיים.

"מסיבת יום ההולדת" הוא המחזה השני שכתב הרולד פינטר. המחזה מספר על דייר בבית הארחה בעיר חוף בבריטניה אליו מגיעים שני אנשים זרים לבית הארחה כדי לקחת את אותו דייר משם. למה הם עושים זאת? אנחנו לא יודעים וזה לא באמת משנה. גדולתו של פינטר היא באווירה, בדיאלוגים ובדמויות שלו. הדמויות משוחחות על קריקט רגע אחד ומדברות על גפילטעפיש רגע לאחר מכן. האירוניה הזאת והעובדה שהמחזה נהיה אפל והדמויות מאיימות יותר הופכות את ההצגה לפשוט מצחיקה.

הקאסט – שכולל את טובי ג'ונס וזואי וונמייקר ("הארי פוטר") וסטיבן מנגן (Episodes) – משחק נפלא. הם מצליחים להיכנס לנעליים של דמויות משונות, מלחיצות, משעשעות, לא פשוטות, וכתובות להפליא… כמו שרק פינטר ידע.

המחזה מסיבת יום ההולדת של הרולד פינטר - הצגה תיאטרון לונדון

משחק נפלא. חלק מהקאסט של ״מסיבת יום ההולדת״. צילום: Johan Persson

הביקורות קטלו לפני 60 שנה

ההפקה הנוכחית היא מיוחדת פי כמה, שכן מדובר בחגיגות 60 שנה מאז שיצא המחזה לראשונה. גם הבמה שעליה הוא מוצג קרויה על שמו של המחזאי האהוב (תיאטרון הקומדיה שינה את שמו לתיאטרון הרולד פינטר ב-2011). כשההצגה הועלתה בשנת 1958 בתיאטרון בהאמרסמית', לונדון, המחזה ירד לאחר שבוע בלבד אחרי שהביקורות קטלו והכרטיסים לא נמכרו. פינטר כבר חשב לוותר על חלום הכתיבה, עד שהגיעה לידיו ביקורת אחת חיובית שדחפה אותו הלאה. מאז, ההצגה הפכה להצלחה מסחררת ונחשבת לאחת ההצגות הגדולות בז׳אנר של תיאטרון האבסורד.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

מה גרם לתגובה הקרה של הקהל והמבקרים? הסיבה היא שפינטר בבריטניה (בדומה לסמואל בקט בצרפת ואדוארד אלבי בארה"ב), הביא איתו משהו שונה וחדש לחלוטין. תיאטרון האבסורד. אם החיים היו פשוטים והכל היה ברור לאלו שגדלו בשנות ה-30׳, מלחמת העולם השנייה שינתה הכל. לפתע הכל נראה אז כאקראי וחסר כל היגיון. כך גם כתיבתו של פינטר.

למי שלא מכיר, הרולד פינטר נבחר לפני מספר שנים למחזאי הבריטי האהוב ביותר של המאה ה-20. בחייו הוא היה גם שחקן, במאי ותסריטאי, וזוכה פרס נובל לספרות. פינטר גם היה יהודי וביקר בישראל מספר פעמים. אלמנתו של פינטר, ליידי אנטוניה פרייז'ר, הוציאה בשנה שעברה יומן מסע שהיא כתבה במהלך הטיול של בני הזוג בארץ ישראל ב-1978. הספר, שהתגלה במקרה ומעולם לא פורסם לפני כן, נקרא Our Israeli Diary: Of That Time, Of That Place. אפשר לקרוא אותו בחינם באמזון בהצטרפות לחודש ניסיון (לחצו על כריכת הספר).

פרטי ההצגה

מתי: עד 14/4.
איפה: תיאטרון הרולד פינטר.
כתובת: Harold Pinter Theatre, Panton Street, London, SW1Y4DN
מחיר: החל מ-17 פאונד.

עקבו אחרי מדור התרבות של עלונדון כדי לקרוא עוד ביקורות על הצגות בלונדון.

תגיות:
אטרקציות בלונדון
אתרי כרטיסים בלונדון
בריטניה
הממלכה המאוחדת
הצגה בלונדון
הצגות בלונדון
ווסט-אנד
לונדון
לונדון אטרקציות
מה לעשות בלונדון
מה עושים בלונדון
מופעים בלונדון
מחזות זמר בלונדון
סוף שבוע בלונדון
סופשבוע בלונדון
תיאטרון בלונדון