חדש בירושלים: בית פלוגת הכותל נפתח 80 שנה לאחר שנסגר על ידי הבריטים

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(14/09/23- 19:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
אירועים ותיירות בישראל
22:43 27/03/19

חדש בירושלים: בית פלוגת הכותל נפתח 80 שנה לאחר שנסגר על ידי הבריטים

מתכננים נסיעה לישראל? קראו על מוזיאון בית פלוגת הכותל שמקים לתחייה סיפור מרגש ועוד שלוש אטרקציות מעניינות חדשות בירושלים

מוזיאון בית פלוגת הכותל בירושלים
הבריטים החשיבו אותם כמפירי חוק. בית פלוגת הכותל בירושלים נפתח כמוזיאון. צילום: משה כהן

20 שנה לפני קום המדינה התקבצו צעירים יהודים בירושלים כשהם חדורי מוטיבציה, מלאי אידאלים ומוכנים לעשות הכל כדי לשמור על הצביון של העם ועל הזכות לחיות כעם חופשי בארץ ישראל. הם חיו בצניעות, בעוני ובסכנת חיים של ממש, אבל שום דבר לא הרתיע אותם מהמטרה. אותם צעירים יצאו מתנועת הנוער בית"ר, שלימים נקראה פלוגת הכותל.

סיפורה של הפלוגה התחיל בשנת 1928, אז הגבילו הבריטים ששלטו בארץ את הקיום היהודי עד כדי איסור תקיעה בשופר ליד הכותל המערבי, לאחר שהערבים התלוננו כי התקיעה פוגעת בקודשי האיסלאם. בתגובה, חבורת הצעירים לקחה על עצמה להגניב שופר ממש תחת עיניהם הבולשות של פקחים בריטים ולהסתכן במעצר כדי לקיים את מצוות התקיעה בשופר ביום כיפור.

הצעירים ספגו הצקות חוזרות ונשנות מהבריטים, שהחשיבו אותם כמפירי חוק. בין השאר, קציני המשטרה הבריטים נהגו לערוך חיפושים בבית הפלוגה והתרו בחבריה שלא להניף את דגל הלאום. היום, אותו בית, שממוקם בלב הרובע היהודי ושימש אותם למגורים, פתוח לקהל הרחב כמוזיאון. במקום תוכלו לצפות במיצג באורך של כ-35 דקות וחושף לראשונה את סיפורה של הפלוגה, שכמעט ונשכח מהיסטוריית היישוב היהודי בארץ ישראל.
לחצו כאן לפרטים על מוזיאון בית פלוגת הכותל (משתתף בכרטיס JTicket של הרובע היהודי).

 חיו בצניעות, בעוני ובסכנת חיים של ממש. מוזיאון בית פלוגת הכותל. צילומים: משה כהן

עוד אתרים בירושלים

אם אתם כבר מבקרים בעיר הבירה, הנה עוד שלוש אטרקציות שכדאי לדעת עליהן בסביבה.

מוזיאון מנחם בגין

מי שלא היה במוזיאון המוקדש למנחם בגין, צפויה לו חווייה מרגשת. זה לא עוד מוזיאון בעקבות חייו של מנהיג, שמסתובבים (ובדרך כלל משתעממים) בו. אלא מדובר בסיור מודרך, שהוא בעצם מסע אור-קולי בתחנות חייו השונות, המראות פרק חשוב בהיסטוריה של ישראל שהשפיעה על מדינות רבות. האופן שבו מוצגים ומסופרים הדברים מעורר התרגשות, ובלי קשר לדעות פוליטיות.
לחצו כאן לפרטים על מוזיאון מנחם בגין

הבית השרוף

הבית הזה הוא אחד מבתי המגורים של עשיר ירושלמי מימי הבית השני – אחת מהעדויות למאורעות שקדמו לחורבן בית המקדש בשנת 70 לספירה. בחפירות נחשפו מימצאים של משפחות כהונה, שעבדו במקדש בימי הבית השני. המקום יחזיר אתכם אחורה בזמן ויכניס אתכם אל תוך חיי משפחה בימים האחרונים שלפני נפילת בית המקדש השני.
לחצו כאן לפרטים על הבית השרוף

רחוב הקארדו

בתקופה הרומית והביזנטית, הרחוב הזה שימש כרחוב ראשי בירושלים. הקטע הפתוח בו משחזר באמצעות תמונות ופסיפסים את החיים באותה תקופה. בקארדו יש עוד אטרקציה בשם "סיפורי התנ"ך במציאות מדומה" – חווייה ייחודית שמשלבת מציאות מדומה מתקדמת יחד עם אלמנטים של חדר בריחה. בעזרת משחק טריוויה עם טאבלטים ומשחקים, מגיעים למקומות בעלי משמעות בעיר העתיקה.
לחצו כאן לפרטים על רחוב הקארדו

פרקים חשובים בהיסטוריה של ישראל. מוזיאון מנחם בגין והבית השרוף בירושלים. צילומים: משה כהן

מצאתם טעות?
תגיות : הבית השרוף בירושלים, מוזיאון בית פלוגת הכותל בירושלים, מוזיאון מנחם בגין, רחוק קארדו
יכול לעניין אותך