זכרונות מאפריקה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(10/04/20- 08:23)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
15:46 18/07/06

זכרונות מאפריקה

The Overwhelming בתיאטרון הלאומי. הצגה חשובה ומרתקת על הטבח ברואנדה.

ג\'ק אקסלי מגיע עם משפחתו, הכוללת את אשתו החדשה, עיתונאית אפרו-אמריקאית בשם לינדה, ובנו ג\'פרי בן ה-17, תלמיד קולג\' אמריקאי טיפוסי – לקיגאלי ברואנדה, ב-1994, על סף הג\'נוסייד (רצח העם) בין ההוטו לטוטסי. מטרת הביקור היא כתיבת ספר על ג\'וזף גזנה, רופא המתמחה בטיפול באיידס שהיה איתו בקולג\', ושאיתו שמר על קשר מכתבים במשך שנים.

זמן קצר אחרי בואם לארץ, שנדמית בתחילה כגן-עדן, מתחילים לבקוע הסדקים. התעלומה מתחילה כאשר הרופא שמשמש כמטרת הביקור נעלם כלא היה, והחיפוש אחריו מתחיל לעמת את ג\'ק עם המצב הקיים במקום אליו הגיע. יחד איתו אנחנו מגלים בהדרגה את השנאה המפעפעת בין קבוצה אתנית אחת לשנייה, שנאה שמכשירה את הקרקע לטבח הנורא שעומד להתרחש.

רואנדה מתגלה בהדרגה כמקום מסוכן שבו לא ברור על מי אפשר לסמוך ולמי להאמין. מעגל השקרים סוחף בהדרגה גם את בני המשפחה וכל אחד מהם מגלה באופן אישי את המציאות הקשה שאליה נקלעו. בשורה התחתונה, הדבר היחיד שמציל אותם הוא עובדת היותם זרים, וזה גם הדבר שלא מאפשר להם לעשות משהו כדי לשנות את המצב.

הבימוי המצוין של מקס סטפורד קלארק והמשחק האמין של צוות השחקנים, גורמים לקהל כמעט באופן פיזי לחוש ולהזדהות עם תחושת חוסר היציבות של הדמויות הראשיות, ועוזר לשמור על המתח לכל אורך ההצגה. במה כמעט ריקה עם סט מינימליסטי עוזרת לזרימה קצבית ודינאמית.

החשיבה המערבית ובייחוד האמריקאית, שאפשר לשנות או להשפיע על דברים מבפנים, מפנה את מקומה בסופו-של דבר לצורך לשרוד. ההצגה מעלה שאלות חשובות שנשמעות מוכרות לקהל יהודי וישראלי, כמו למשל: איך זה שהעולם שתק? האם טבח נורא של לפחות כ- 800 אלף איש יכול היה להימנע? המחזה לא נותן תשובות אבל פורש מגוון רחב למדי של נקודות ראות והשקפה שמאפשרות לנו לראות את המורכבות של המצב. מרתק, סוחף ואקטואלי.

עד – 30/8. הרצה לא סדירה, ימים ושעות באתר האינטרנט. £27.50-£10.

National Theatre

South Bank, SE1

Tel: 020-7452 3000

Tube: Waterloo

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *