זיכרון בסלון: גם בלונדון זוכרים את יום השואה והגבורה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(14/09/23- 19:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
ישראלים בלונדון ובבריטניה, מה לעשות בלונדון ובבריטניה
13:51 17/03/23

זיכרון בסלון: גם בלונדון זוכרים את יום השואה והגבורה

גם אתם יכולים לארח ולהתארח וגם להפוך לשגרירי "זיכרון בסלון" בסלונים פיזיים ווירטואליים שיתקיימו ברחבי הממלכה

זיכרון בסלון בלונדון
זיכרון בסלון עם מלה טריביך. שורדת שואה בת 93

גשם שוטף את רחובות לונדון, חושך כבר בשעת אחר צוהריים מוקדמת ואני עומדת על המדרכה וממתינה לה.

בדיוק בזמן היא מגיחה מרכב אדום קטן, אישה קטנה, עטופה במעיל חם ומטפחת לראשה להגן על השיער המטופח שתחתיו.

הערב, נארח אותה בסלון, את מלה טריביך. היא גרה בלונדון מאז המלחמה ההיא. היא שורדת שואה, בת 93 שנולדה בפיוטרקוב, עיר קטנה דרומית ללודז׳ שבפולין. אל הסלון המואר מתאספים כ-30 איש ואישה כולם יהודים מקומיים או ישראלים, והם באו לשמוע אותה, את הסיפור שלה, אותו היא מספרת ברהיטות וברגש.  בתום העדות של מלה ולשמחתנו היא בוחרת להישאר בסלון ומתחיל דיון ער ומרתק על אנטישמיות היום, על ישראל ועל חינוך לסובלנות וקבלת האחר.

בסלון אחר, הפעם וירטואלי, מתארחת ריצ׳ל לוי אף היא בת 93 וילידת צ׳כוסלובקיה. היא שורדת שואה ששרדה את אושוויץ וברגן בלזן והגיעה לאנגליה עם אחיה אחרי המלחמה.  אל הסלון הווירטואלי התאספו עובדי חברת סטרטאפ שעובדיה מפוזרים ברחבי אירופה. הם לא יהודים או ישראלים ולרבים זהו מפגש ראשון אמיתי עם מי שהיה שם.

רייצ׳ל גם בוחרת להישאר לדיון המשמעותי מיד אחרי העדות. השיח על אנטישמיות הפעם, מותיר את הקהל ברובו חסר מילים לנוכח סיפור המציאות היום בעולם של 2023.

שני סלונים, אחד פיזי ואחד וירטואלי, אחד בו קהל בעל רקע והבנה עמוקה של נושא השואה, השני בדיוק הפוך. בשני הסלונים החוויה המשמעותית תישאר עם המשתתפים לזמן ארוך.

זיכרון בסלון בלונדון - אירוע וירטואלי עם רייצ'ל לוי בת 93

זיכרון בסלון – אירוע וירטואלי עם רייצ'ל לוי בת 93

לחזק את הקשר בין הדור הצעיר עם זיכרון השואה

״זיכרון בסלון״ הוא מיזם חברתי שנולד בסלונם הפרטי של עדי אלטשולר ונדב אמבון בו אירחו ב-2011, 50 מחבריהם ושכניהם בערב יום השואה. הרעיון נולד מתוך הצורך הפרטי שלהם למפגש ושיח סביב זיכרון השואה ולא רק טקס או סרט בטלוויזיה.  ההבנה שהקשר בין הדור הצעיר עם זיכרון השואה הולך ומתעורר ויש צורך אמיתי למשהו אחר.

לצד אירועים רשמיים, ״זיכרון בסלון״ מציע דרך חדשה, משמעותית ואינטימית להנציח את השואה תוך התייחסות ללקחי ומורשת השואה באמצעות שיח ודיון שיתופי.  מפגשי ״זיכרון בסלון״ מתקיימים בכל שנה במסגרות שונות, בבתים פרטיים, חברות, ארגונים שונים וגם במרחב הווירטואלי.

הסלונים יכולים להיות מותאמים בקלות גם לילדים ובני נוער כמו גם לדתות ורקעים שונים וכיום הוא מתקיים בארץ ובעולם פעמיים בשנה, ביום השואה הישראלי וביום השואה הבינלאומי.

החלק הראשון של כל מפגש מוקדש לזיכרון העבר באמצעות עדות של שורד/ת שואה. אולם, ממרחק 77 שנים מאז תום המלחמה, דור שורדי השואה הולך ומתמעט. כיום, לצד עדויות חיות של שורדי שואה, עדויות מוקלטות כמו גם עדויות של ״שגרירי זיכרון״ – בני הדור ה-2 וה-3 אשר מספרים את הסיפור המשפחתי, לעיתים אף ״בגוף ראשון״, מחליפים את העדות הפיזית מדור השורדים. ההזדמנויות החדשות האלו מאפשרות למיזם להמשיך לגדול ולהתרחב.

מאז 2011, תוך 12 שנים, מיזם זיכרון בסלון גדל לקהילה של למעלה מ-1.5 מיליון משתתפים ברחבי העולם וכיום זוהי כבר מסורת מבוססת, ייחודית ואותנטית של אנשים שמתאספים יחד כדי לפתוח את ליבם לסיפורים של ניצולים, לשתף, לשיר, לחשוב, לקרוא, לדבר והכי חשוב- להקשיב.

רוצים לקחת חלק ולארח?

לקראת יום השואה שיחול ב-18/4/2023, זיכרון בסלון UK מזמינים אתכם לקחת חלק. לארח ולהתארח וגם להפוך ל״שגרירי זיכרון בסלון״ בסלונים פיזיים ווירטואליים שיתקיימו ברחבי הממלכה.

לפרטים והרשמה: Zikaronuk@gmail.com

מנו רטהאוס-אלפר, שגרירת זיכרון בסלון בלונדון

זיכרון בסלון בלונדון - מלה טריביךש

מספרת ברהיטות וברגש. מלה טריביך


איפה אתם בערב יום השואה?

מצאתם טעות?
תגיות : אירוע לישראלים בלונדון, אירועים לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה, הממלכה המאוחדת, הקהילה הישראלית בלונדון, זיכרון בסלון, זיכרון בסלון בלונדון, יום הזיכרון באנגליה, יום הזיכרון בבריטניה, יום הזיכרון בלונדון, יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, יום הזיכרון לשואה, ישראלים באנגליה, ישראלים בבריטניה, ישראלים בלונדון, לונדון, מה לעשות בלונדון, מלה טריביך, מנו רטהאוס-אלפר, רייצ'ל לוי
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *