חמש דקות תיאורטיות: הרהורים ביערות של אנגליה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(06/09/21- 06:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
דעות
06:50 25/01/20

חמש דקות תיאורטיות: הרהורים ביערות של אנגליה

הטבע בבריטניה מהווה לא רק אטרקציה לטיולים, אלא מאפשר גם רקע למחשבות. אווה טל גליקמן שוטטה ביערות בצפון לונדון ומשתפת בתובנות שלה על לוח זמנים, מסגרות וגם סנאים

יער בצפון לונדון
"ביער לא רצים. לא ממהרים. ביער הולכים לאט, הולכים לאיבוד". יער בצפון לונדון. צילום: אווה טל גליקמן

אני אמות בעוד חמש דקות בדיוק.
או לפחות בתאוריה.

תמיד לקחתי את המוות בחשבון, ולא במפתיע – זכיתי לגדול בנוכחות המוות. אימא שלי נאבקה בסרטן השד מאז שהייתי ילדה, ובסופו של דבר היא מתה (כן, "מתה" ולא "נפטרה". אדון בהבדל ביניהם בפעם אחרת). מכל מקום, החיים בצל המוות לימדו אותי שצריך להספיק כמה שיותר: רצתי לאורך המסלול שייעדתי לעצמי, כדי לנצל עוד מחמש הדקות התיאורטיות שנותרו לי. כשהשתחררתי מהצבא, לא יצאתי לטיול הגדול – הנחתי שזה לעצלנים (אני כבר לא חושבת כך, אבל אני גם לא בעד אכסניות מעופשות, בורות-אסלה ופרעושים). התחלתי ללמוד לתואר ראשון ונהנתי מכל רגע, משם גלשתי לשני, ולא פיניתי זמן לעיסוקים אחרים שיקרים לי, כמו כתיבה וציור. הם גזלו יותר מדי זמן, לא היו פרודוקטיביים מספיק. ובתור אדם שצריך להתעמק ולהרהר כמה שיותר, הרשיתי לעצמי לעשות זאת במסגרת זמן מוגבל מאוד. החיים נעו על פי לוח זמנים הדוק, וכל רגע הוקדש לעשייה יזומה.

אבל המסגרת הזו, כמו כל מסגרת אחרת, הייתה פרי המצאתי. אני זו שבנתה אותה, ובאותה מידה יכולתי לשבור אותה. וכשעשיתי זאת, מצאתי את עצמי ביערות צפון לונדון.

ביער לא רצים. לא ממהרים. ביער הולכים לאט, הולכים לאיבוד.

היער, עם כל הפיתולים, העומקים והצבעים שבו, הוא המקום שהכי דומה לפיתולי המחשבות שלי, ושם מצאתי את עצמי. ההליכה לשום מקום ולכל מקום היא לא חסרת מטרה, אלא מזמנת את המטרה בדרך אחרת – במקום לרוץ אליה, היא מופיעה לאורך השבילים, בין העלים, מאחורי הגזעים, מתוך החושך. החשיבה לכל הכיוונים מעלה תובנות, שבתורן מעלות שאלות, שמעלות תובנות ושאלות נוספות. הרי אין תשובות, לא באמת.

ושלא תבינו אותי לא נכון. זה לא שעכשיו אני נימפת יער שחיה בין הסנאים ויורקת למשמע המילים "לוח זמנים". אני עדיין מנהלת את החיים שלי בקצב סדיר, אבל משלבת בהם גם את אותם רגעי בטלה, הרהור וכלום לכאורה. לכאורה, כי דווקא ברגעים האלה אפשר להבין ולהפנים את מה שלמדנו. כמו שנרפה את השרירים בשביל להירדם או שנשתוק בשביל לשמוע, ההפסקה הזו היא התקדמות דרך שחרור, עשייה דרך אי-עשייה.


לסיום, קבלו תרגום חופשי של דיאלוג מתוך הטקסט שכתב רוברט לואיס סטיבנסון בשם An Apology for Idlers (שתורגם לעברית בשם "להגנת הבטלנים"):

(איש חרוץ) "שלום לך, נער. מה אתה עושה כאן?"
(נער) "למען האמת, אדוני, אני מבלה בנעימים."
"האם זאת לא שעת הלימודים? והאם אתה לא אמור לשקוע בספרים כדי ללמוד?"
"לא, אבל גם ככה אני לומד."
"לומד, הא? ומה אתה לומד, תגיד לי, מתמטיקה?"
"לא, ברור שלא."
"מטאפיזיקה?"
"גם לא."
"שפה כלשהי?"
"לא, שום שפה."
"מקצוע מעשי?"
"לא, גם לא מקצוע מעשי."
"אז מה?"
"טוב, אדוני, מכיוון שעוד מעט יגיע הזמן שבו אצטרך לצאת למסעות שלי, אני רוצה להבין איך מתנהגים אנשים כמוני. לברר היכן אורבים בדרך סבכים וביצות כעורות, ואיזה מקל הוא הכי טוב לנדודים. מה גם שאני שוכב כאן, לצד מי הנחל, כדי ללמוד כמה שאפשר את השיעור שהמורה שלי מכנה 'שלווה' או 'שביעות רצון'."


אגב, גם לחיות עם סנאים זה לא רעיון נורא. בטח ראיתן\ם אחד פעם.

סנאי לונדוני מצוי

זה לא רעיון נורא לחיות איתם. סנאי לונדוני מצוי. צילום: אווה טל גליקמן

מצאתם טעות?
הרהורים אחרי טיול יער בלונדון, אווה טל גליקמן

אווה טל גליקמן

שמי אווה טל גליקמן. אני מהורהרת מקצועית ומתרגמת במקצועי, כותבת ספר וחוקרת בתחום מדעי הדתות.

לכתבות נוספות של אווה טל גליקמן
תגיות : טיולי טבע באנגליה, טיולי טבע בבריטניה, טיולי טבע בלונדון, יער בלונדון, יערות לונדון
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *