אנטישמיות בלונדון: הקהילה היהודית קוראת לכם לכיכר

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(14/09/23- 19:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
אנטישמיות בבריטניה, פוליטיקה
09:34 26/03/18

אנטישמיות בלונדון: הקהילה היהודית קוראת לכם לכיכר

היום תתקיים הפגנה בכיכר הפרלמנט לקראת כנס של מפלגת הלייבור במחאה על טיפול לקוי במקרי האנטישמיות של חבריה

אנטשימיות בלונדון. "סדר היום החדש הוא האויב של האנושות". ציור קיר המדובר של Mear One בבריק ליין
"חופש למען האנושות". ציור קיר המדובר של Mear One בבריק ליין. צילום: Bablu Miah

היום, (26 במרץ) בשעה 17:30, יגישו נציגי "ועד שליחי הקהילות" (Board of Deputies) ו"מועצת ההנהגה היהודית" (Jewish Leadership Council) מכתב פתוח לג'ון קראייר, המכהן כיו"ר סיעת הלייבור הפרלמנטרית. במכתב יובעו דאגותיהם וחששותיהם של בני הקהילה היהודית בבריטניה בשל התקריות האנטישמיות בעת האחרונה שלא זוכות לתגובה הולמת על ידי הלייבור. המטרה היא להעלות את הנושא על סדר היום לקראת פגישת סיעת הלייבור, שתתקיים ב-18:00.

"הקהילה היהודית חשופה לטפטוף מתמיד של אנטישמיות המגיע מחברי הלייבור", כתב ג'ונתן ארקוש, נשיא "ועד שליחי הקהילות", בקריאתו לציבור הרחב. "אנחנו מגנים ללא הרף את התקריות האינדיבידואליות ואת התגובה החלשה, הפתטית והאיטית של מפלגת הלייבור, שאכזבה את הקורבנות ועודדה את העבריינים. לאחר שבוע של אירועים אנטישמיים שמתרחשים כמעט כל בסיס יומי, הגיע הגילוי על כך שמנהיג הלייבור ג'רמי קורבין הגן באופן אישי על ציור קיר בעל אופי אנטישמי. הגיע הזמן שנאמר 'מספיק!'".

"אנחנו יודעים שיש לנו חברים רבים במפלגת הלייבור", ממשיך ארקוש, "ואנו רוצים גם לתמוך בהם על ידי קריאה זו. אנא הצטרפו אלינו אל כיכר הפרלמנט ב-17:30 כדי שהקול הקולקטיבי שלנו יישמע. בבקשה שתפו את ההודעה הזו בתפוצה רחבה ככל האפשר. עזרו לנו להשיג נוכחות חזקה של הקהילה היהודית ושל כל מי שמתנגד לאנטישמיות. מקווים לראות כמה שיותר מכם".

חופש אומנותי או תעמולה גזענית?

ציור הקיר המוזכר הוא גרפיטי של האומן Mear One בבריק ליין משנת 2012. בציור, שנקרא Freedom for Humanity ("חופש למען האנושות"), נראים בנקאים ואנשי עסקים שיושבים מול משחק מונופול. בצד נכתב: "סדר היום החדש הוא האויב של האנושות". הטענה היא שמדובר בקריקטורה של אנשים בעלי חזות יהודית שסופרים את כספם בסגנון המזכיר תעמולה נאצית משנות ה-30'. הציור הוסר לאחר שעיריית טאוור האמלטס קיבלה תלונות עליו. בימים האחרונים, התגלה שקורבין לא ראה משהו פסול בציור הקיר, כשכתב לאומן בזמנו כי הוא נמצא ב"חברה טובה" וקישר את המקרה להריסת ציור הקיר "אדם בצומת דרכים" של דייגו ריברה בשנת 1934.

בעקבות הגילוי הנוכחי, קורבין טען כי הוא לא התעמק מספיק בציור של Mear One לפני שהגיב עליו. "אני מאוד מתחרט על כך שלא הסתכלתי יותר על הדימוי עליו הגבתי, שהתוכן שלו מטריד ואנטישמי", הצהיר קורבין. "אני תומך בכל לבי בהסרתו. אני מתנגד ליצירת חומר אנטישמי מכל סוג שהוא. הגנה על חופש הביטוי אינה יכולה לשמש צידוק לקידום אנטישמיות בכל צורה שהיא".

בעקבות זאת, גם האומן Mear One התייחס בעצמו לפרשה, בפוסט שפרסם אמש בפייסבוק. "ציירתי את 'חופש למען האנושות', ציור קיר במזרח לונדון, שקיבל גם שבחים וגם גינויים", כתב האומן. "בסופו של דבר, הוא נמחק על ידי העירייה המקומית בטענה כי זה היה 'אנטישמי'. כעת, יותר מחמש שנים לאחר מכן, זן חדש של פוליטיקאים בריטים בעלי אינטרסים אישיים ובובות המדיה המיינסטרימיות שלהם ממשיכים לנסות ולהכניס אותי לתוך הקופסה הקטנה והמסודרת שלהם עם השקפותיהם המוגבלות. משתמשים באומנות שלי כאמצעי לפילוג כדי 'להוריד' אחד את השני ולקשר התנגדות עם שנאה וגזענות".

מצאתם טעות?
עלונדון - האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת

מערכת האתר

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

לכתבות נוספות של מערכת האתר
תגיות : אנטישמיות בבריטניה, אנטישמיות בלונדון, ג'רמי קורבין, לייבור
יכול לעניין אותך