הצדדים היפים של התמזה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(14/09/23- 19:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
00:44 02/05/14

הצדדים היפים של התמזה

הליכה במסלול הקדום ביותר באנגליה. הצעה לטיול

מאי ויוני הם החודשים המומלצים ביותר לצאת לטיול באזור התמזה העילית של מדרונות הגורינג גאפ (The Goring Gap), שהיווצרותם לפני כ-10,000 שנה השפיעה על מסלול זרימת הנהר כפי שהוא מוכר לנו כיום. בטיול המוצע הבא תוכלו לגלות כיצד זה קרה.

הגורינג גאפ מסמן את הגבול בין המחוזות אוקספורדשייר ובארקשייר, ולאורך המסלול תוכלו לעבור בגבעות ווסקס (Wessex Downs) ולהגיע אל רידג\'וויי (Ridgeway), שנחשב לנתיב ההליכה הקדום ביותר באנגליה. בסופו, תוכלו להגיע לתצפית מרהיבה על עמק התמזה.

מגורינג אל סטריטלי

את הטיול ניתן להתחיל בתחנת הרכבת Goring&Streatley, המרוחקת כשעת נסיעה מלונדון, שבה גם תוכלו להחנות את הרכב. ממנה ניתן להגיע בקלות, דרך הרחוב הראשי של גורינג (High St.), אל גשר שמוביל אל העיירה מהעבר השני של הנהר – סטריטלי. נהר התמזה שזורם באזור הוא יפה ביותר, ועליו הוקמה רשת סכרים ומעגנים שמשרתת את מלון הברבור (The Swan at Streatley) המפורסם, שעומד על תילו מאז המאה ה-18.

אחרי שחוצים את הגשר וממשיכים על אותו רחוב, מגיעים לפאב הבול (The Bowl at Streatley), שמולו חנות גבינות מרשימה שכדאי לפקוד. משם יש לעקוב אחר השילוט The Thames Path, שיעביר אתכם דרך שער עץ להליכה של כשני קמ צפונה לאורך התמזה. הבתים מן העבר השני של הנהר מרהיבים ומזכירים ארמונות, והם ילוו אתכם עד לפאתי חצרות בתי העיירה מולספורד (Moulsford). מפה אפשר להמשיך הלאה לכיוון העיירות הציוריות וולינגפורד (Wallingford) ומונגוול (Mongewell), או לפנות שמאלה (מערבה) לכיוון דרך הנקראת Rectory Road, שכשהולכים בה מגיעים ליער Ham Wood מימין, ושם תוכלו להבחין בשלט המורה על תחילתה של הדרך העתיקה של הרידג\'וויי.

לצעוד בחתיכת היסטוריה

דורות של נוודים, סוחרים, חקלאים, ציידים ולוחמים עברו בדרך זו במשך אלפי שנים, עוד לפני תחילת ההיסטוריה המוכרת של אנגליה עם הכיבוש הרומי של יוליוס קיסר, וכעת גם אתם תוכלו לצעוד בחתיכה קטנה ממנה. כיום הדרך הוארכה והפכה לשביל לאומי שנמתח כ-139 קמ.

אם פונים שמאלה בדרך, לכיוון חזרה לסטריטלי, חולפים על פני אחוזות מרשימות ומטופחות לאורך שלושה קילומטרים, וכשפונים ימינה בשביל צר ומעט מוסווה, ניתן לעלות לתצפית לארדון צ\'ייס (Lardon Chase), שהמראה ממנה על עמק התמזה וגבעות רכס הצ\'ילטרנס בהחלט תצדיק את המאמץ. עם ראות טובה ניתן לראות עד מערב לונדון ואפילו לזהות את אצטדיון וומבלי בקטן.

בתצפית זו תוכלו לדמיין את נתיב זרימת התמזה הקדום, ולנסות להבין איך נוצרו המדרונות הדרמתיים והמרשימים של הגורינג גאפ. מדענים וגיאולוגים גילו כי עד לסיומו של עידן הקרח האחרון זרם הנהר במסלול שונה מאוד המרוחק כ-100 קמ צפונית מזה המוכר לנו כיום. המסלול החדש נוצר לאחר שכמות קרח עצומה הפשירה ויצרה פרץ מים אדיר שפילס את דרכו בדיוק בנקודה בה נמצא הגורינג גאפ, וממנה אל המשך הנתיב הנוכחי של ימינו – מאוקספורד לרדינג, דרך צ\'ילטרנז ומישורי סארי, לתוך לונדון ומשם אל הים הצפוני במחוז קנט.

מהתצפית אפשר לרדת לכיוון סטריטלי, ובחזרה אל צדו השני של הנהר. בגורינג מומלץ ביותר לעצור לארוחה בפאב המשובח ג\'ון בארליקורן (The John Barleycorn), שפועל החל משנת 1810 במבנה עתיק ומרשים במיוחד מהמאה ה-17. חוץ ממנו, יש בגורינג שני פאבים בולטים נוספים – The Catherine Wheel ו-The Miller Mansfield.

פרטי המסלול

דרגת קושי: 6 מתוך 10.

זמן מתאים בשנה: אפריל-נובמבר.

מרחק הליכה: כ-13 קמ.

משך הליכה: כארבע שעות.‎

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *