רוז בווסט אנד – מחזה אישי על נושא יהודי

מסע של העם היהודי במונולוג של אישה אחת. רוז מספרת את סיפורה של מאה שבה הכל השתנה אבל האלימות נשארה. ההצגה עד 18 ביוני בלבד. אל תפספסו!

"רוז" הוא מחזה יוצא דופן. זהו מונולוג של אישה יהודייה בת -80 בשם רוז המתאר את סיפור חייה. הוא עוקב אחר מסעה מילדותה בשטטל באוקראינה דרך חוויותיה בתקופת השואה ובסופו של דבר ההגירה לארצות הברית.

במחזה של מרטין שרמן, השחקנית מורין ליפמן (77) במונולוג טרגי-הומוריסטי לפעמים אף אירוני ועוצר נשימה (תרתי משמע), משקפת את ההיסטוריה האישית של רוז, אובדן משפחתה ואת מערכות היחסים השונות שיצרה במהלך חייה, ונוגעת בנושאים של הישרדות, זהות והשפעה של אירועים היסטוריים על אנשים. המחזה "רוז" זכה לשבחים בשל הסיפור העוצמתי והעומק הרגשי של הדמות המרכזית.

במשך כל המחזה היא יושבת על ספסל מעץ ומסביר את הלכות היהדות לטקס "השבעה" שהוא העילה למונולוג. רוז שנולדה ב-1920, מתארת בחצי הראשון של ההצגה את ילדותה בצל הפוגרומים ועל משפחתה, על המעבר לוורשה שם הכירה והתאהבה בבעלה יוסל אביר נעוריה, אמן אדמוני עם עין אחת מזכוכית, ועל הבת שנולדה להם. בחצי השני של ההצגה היא מספרת על החיים שלה באמריקה לשם היגרה עם בעלה השני, בצל הגעגוע ליוסל ולילדתה בת השלוש שנרצחו בגטו.

בעלה השני, סאני רוז, היה ספן אמריקאי יהודי אותו פגשה על האונייה אקסודוס שהייתה בדרכה לפלשתינה עם שורדים ממחנות העקורים, אך שבה על עקבותיה לאירופה תחת איומים של הבריטים.

היא נישאה לו והיגרה לאמריקה, שם נולד להם בן שברבות הימים הגשים את החלום הציוני ועלה לארץ עם אשתו הגיורת ושלושת ילדיהם-נכדיה. אשתו הפכה לפנטית ועברה לגור ביהודה ושומרון עם אחד מהם, כאשר השניים האחרים עזבו את הארץ לטובת אמריקה. סאני מת ממחלה נוירולוגית, ורוז הצליחה בעסקים. בעלה השלישי (מר פלדשטין בלי שם פרטי אפילו) הפך אותה לשותפה בבית המלון שלו ומת מזקנה.

פרומו:להצגה:

רוז יושבת "שבעה" על ספסל מעץ במהלך כל ההצגה. אבל היא מספרת שהיא יושבת שבעה על ילדה קטנה בת 9 שנורתה בראשה, דבר שהיא מציינת גם בפתיחת המחזה. פה המעגל נסגר והקונפליקט הבין-דורי היהודי והישראלי הופך את המחזה שעלה לראשונה ב-1999 לרלוונטי גם היום.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

אני חושבת על ניצולי שואה שעדיין חיים בינינו ועל איך הם רואים את מה שקורה בארץ, דרך העיניים של רוז, כאשר בנה מבקש ממנה להניח לעולם הישן שלה לדעוך. קולות דומים נשמעו לאחרונה גם בישראל, ולכן מחזה כמו "רוז" הוא תזכורת מצוינת לכך שבלי היסטוריה אין לנו עתיד…

בקצרה, ציון מומלץ! רוצו לראות את מורין ליפמן הווירטואוזית, ושימו לב לתאורה ולסאונד שמשחקים תפקיד חשוב ביצירת האווירה.

דיים מורין ליפמן זוכת פרס אוליבייה, היא שחקנית/ קומיקאית יהודייה שהתפרסמה בשנות ה-80 וה-90 כאשר גילמה את הדמות ביטי, סבתא יהודייה הומוריסטית בפרסומות של BT. ליפמן לקחה פסק זמן מצילומי הסדרה הפופולארית Coronation Street כדי לגלם את רוז בהצגה שנושאת את שמה.

מרטין שרמן אמר: "ההופעה של מורין ליפמן בתור רוז היא המתנה הגדולה ביותר שמחזאי יכול לחלום עליה. ביצוע היא אולי המילה הלא נכונה; התפקיד לגמרי יושב עליה".

פרטי ההצגה בלונדון

מחזאי: מרטין שרמן, בימוי: סקוט לה קראס, עיצוב: דיוויד שילדס, הרכב מוזיקלי ועיצוב סאונד: ג'וליאן סטאר, עיצוב תאורה: ג'יין לאלג'י.
שניים ממפיקי ההצגה הם ישראלים לונדוניים: קרן משגב ושריג פקר.

עד – 18 ביוני בלבד.

משך ההצגה: שעתיים וארבעים דקות כולל הפסקה בת 15 דקות. כרטיסים החל מ-25 פאונד.

Rose
Ambassador theatre
West Street
London WC2H 9ND

לרכישת כרטיסים:
https://www.theambassadorstheatre.co.uk/shows/rose


מחפשים עוד הצגות ומה לעשות בלונדון בשנת 2023? קראו את הכתבה הזו:

מה לעשות בלונדון 2023

תגיות:
איזה הצגות לראות בלונדון
אנגליה
בריטניה
ההצגה רוז
ההצגה רוז בלונדון
המלצות על הצגות בלונדון
הממלכה המאוחדת
הצגה בלונדון
הצגה מומלצת בלונדון
הצגות
הצגות באנגליה
הצגות בבריטניה
הצגות בלונדון
הצגות ומחזות זמר בלונדון
הקהילה הישראלית בלונדון
השחקנית מורין ליפמן
ישראלים באנגליה
ישראלים בבריטניה
ישראלים בלונדון
כרטיסים להצגות
כרטיסים להצגות בלונדון
לונדון
מה לעשות בלונדון
מורין ליפמן
תיאטרון בלונדון

כתבות נוספות של ענת קורן

קרא עוד