את המנהגים היהודיים הוא מביא מהבית

ילד ישראלי נכנס לנעלי שתי דמויות בהצגה הנחשבת לאופולדשטאדט שתרד מבמת הווסט אנד בסוף החודש. כדאי למהר ולרכוש כרטיסים!

את המחזה לאופולדשטאדט, סאגה על משפחה יהודית בווינה החל מ-1899, כתב המחזאי טום סטופארד לאחר שגילה את יהדותו בגיל מאוחר. סקירה של ההצגה לאופולדשטאדט בעלונדון.

שליו ברש (11) שמופיע כחלק מהקאסט הצעיר בהפקה המחודשת שחזרה לבמות הווסט אנד עם הסרת המגבלות של הקורונה – מספר לעלונדון על החוויה: "כששמעתי שהתקבלתי הייתי מאושר! להיות שחקן בתחילת הדרך ולקבל תפקיד בווסט אנד, לא משנה באיזו הפקה, זה לא משהו מובן מאליו", הוא אומר.

אתה מרגיש בר מזל?

"כן, היום אני מרגיש בר מזל שזכיתי לקחת בה חלק בהפקה הזו. לקראת האודישנים חקרתי וקראתי על טום סטופרד, שכתב את הצגה, והבנתי שזו לא רק עוד הצגה שעולה בווסט אנד. מדובר במחזאי עטור פרסים שבינתיים גם זכה בפרס אוליבייה על 'ההצגה החדשה הטובה ביותר' עבור לאופולדשטאדט – מה שגרם אצלי ללחץ גדול יותר לקראת האודישנים, אבל גם להתרגשות גדולה מהאפשרות שאולי אתקבל להפקה".

ספר לנו על התפקיד שלך בהצגה

"בהצגה אני משחק שני תפקידים: ליאו וג'ייקוב הצעירים. שניהם מאוד טובים במתמטיקה, תחום שלא בא לי בקלות ואני לא אוהב במיוחד. אבל זה כיף לשחק מישהו שמצטיין במשהו שאני פחות טוב בו. שתי הדמויות שאני משחק פועלות בתקופות זמן שונות: האחד בשנים שלפני מלחמת העולם השניה והשני עם פרוץ המלחמה".

איך התכוננת לתפקידים?

"כשקראתי את המחזה לראשונה, לא ידעתי הרבה על השואה ועל המלחמה, לכן ביקשתי מהוריי שילמדו אותי על התקופה שליוותה את המחזה, וכחלק מההכנה לתפקיד צפיתי בסרטים כמו 'החיים יפים' ו'צלילי המוזיקה' (שכבר ראיתי), אבל הפעם הצפייה בסרטים דרך העיניים של המחזה והדמויות שאני מגלם עזרה לי להבין טוב יותר את הרקע לעלילה, וכמה היה ודאי מפחיד להיות ילד יהודי בתקופת ההיא".

מאיזה חלק אתה נהנה יותר?

"הסצינות של ג'ייקוב מתעסקות בתקופה שלפני המלחמה הן יותר משעשעות וטעימות – אני זוכה לאכול עוגת שוקולד על הבמה. הן מציגות את המנהגים היהודיים שמוכרים לי מהבית, כך שזו דמות שהיה לי קל יותר להבין ולהתחבר אליה".

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

איזה חלק אתגר אותך יותר?

"הסצינות בהן ליאו מופיע הן יותר מורכבות ונוגעות בהשפעת המלחמה על ליאו ומשפחתו המורחבת. כדי לשחק את ליאו ניסיתי לדמיין כמה קשה, מפחיד ומבלבל זה ודאי היה בשביל ילד כמוני לחוות את התקופה. אני עדיין מתקשה להאמין שילדים חיו ככה פעם ואני מקווה שאף ילד לא יחווה דבר כזה מחוץ לבמות התיאטרון והקולנוע".

היית אמור לשחק בהפקה ואז בתור טוויסט בעלילה הגיעה הקורונה… מה קרה?

"באמת עברתי דרך ארוכה עד שהגעתי לנקודת הזמן הזו. את החזרות להצגה התחלתי בתחילת שנה שעברה ובשבוע בו הייתי מתוכנן להתחיל להופיע, ההצגה נעצרה בגלל הקורונה ולא היה ברור אם ההפקה תעלה שוב ואם אני עדיין אמצא מתאים לתפקיד. אחרי תקופה ארוכה של חוסר וודאות והמתנה של שנה וחצי בה התיאטרון היה סגור, הגעתי אל ההופעה נרגש ביותר כי סופסוף מצאתי את עצמי על במת הווסט אנד מול קהל גדול כל כך בפעם הראשונה בחיי!"

אז באמת, איך זה היה להופיע בפעם הראשונה?

"כשהסתיימה ההצגה ועמדתי על הבמה להשתחוויה הרגשתי הקלה עצומה כי ידעתי שצלחתי את ההופעה הראשונה שלי וזכרתי את הטקסט והוראות הבימוי כמו איפה לעמוד, לאן להביט ומתי ואיך לומר את השורות שלי. כשירדתי אל מאחורי הקלעים עם חברי הקאסט כבר התמלאתי אושר וגאווה שהגשמתי חלום שליווה אותי מהיום הראשון בו התחלתי ללמוד משחק".

שליו ברש - ילד ישראלי שמשחק בהצגה בלונדון לאופולדשטאדט

שליו ברש: "כמה היה ודאי מפחיד להיות ילד יהודי בתקופת ההיא"

ומה אומרים ההורים?

האמא דנה אבן חן ברש, הגיעה ללונדון בשנת 2003 לטובת עבודה באל על (תחילה כע.קב"טית ובהמשך כמנהלת כוח אדם), וכיום היא בעלת עסק לייעוץ ותמיכה ברילוקיישן לאנגליה.

האבא אריק הגיע שנה אחריה (גם במסגרת רילוקיישן עם אל על) וכך הם הכירו. אריק הוא – Planning Engineer במיזם הרכבת המהירה HS2 והמשפחה מתגוררת בפינר עם שלושת ילדיהם: שליו בן 11, ליאם בן 8 ואמילי בת 5 – כולם לומדים בבי"ס Pinner Wood primary school.

"כיום שליו מאוד נחוש להיות שחקן. אבל לא תמיד זה היה כך" מספרת דנה. "מגיל מאוד צעיר הוא נהג לערוך לנו הופעות בבית, אולם מחוץ לתא המשפחתי הוא היה מאוד ביישן. בשנים הראשונות בגן ובבית הספר הוא סירב להופיע בהופעות, ובאחת ההופעות אף בכה על הבמה" היא מגלה.

"משכך, כשהיה ב-Y1 הוצע לו בבית הספר להשתתף ב- play therapy ובסיום השנה כבר ראינו הבדל משמעותי בביטחון שלו מול קהל, אם כי לא ייחסנו לכך משמעות מיוחדת, עד שב- Y2 מורה מביה"ס הפנתה את תשומת ליבנו לכך שהוא מאוד נהנה להופיע בהצגות בית הספר והמורות מאוד נהנות מההופעה שלו – והמליצה לנו לשלוח אותו לשיעורי דרמה כדי לפתח את כישורי המשחק שלו", היא ממשיכה. "בתחילת השנה שעברה הוא קיבל תפקיד ראשי בגרסת בית הספר למיוזיקל – The Greatest showMan, ובד בבד הוזמן להשתתף בהצגת הווסט אנד, שתי הצגות שלמורת רוחו התבטלו בעקבות הקורונה".

ואיך אתם מתייחסים לקריירה שלו?

"כהורים אנחנו נהנים לראות אותו נהנה ממה שהוא עושה וגאים בו על השינוי המשמעותי שעבר מילד ביישן וחסר ביטחון לילד בוגר שעומד בביטחון מול קהל גדול. על אף שברור לנו כי מדובר במקצוע מאוד לא יציב, אנחנו תומכים ומסייעים לו עם הבחירה שהוא עשה, אם כי דואגים לפתח אצלו תחומי עניין וכישורים נוספים".

פרטי ההצגה לאופולדשטאדט בלונדון

כתובת התיאטרון: Wyndham’s Theatre, Charing Cross Road, London, WC2H 0DA

הזמינו כאן כרטיסים להצגה בלונדון. שימו לב! ההצגה תרד מהבמות בלונדון ב-30 באוקטובר, ותעלה בתיאטרון Princess of Wales בטורונטו בינואר 2022.

תגיות:
איזה הצגות לראות בלונדון
אנגליה
בריטניה
ההצגה לאופולדשטאדט
ההצגה לאופולדשטאדט בלונדון
המלצות על הצגות בלונדון
הצגה בלונדון
הצגות ומחזות זמר בלונדון
הצגות תיאטרון בלונדון
השחקן שליו ברש
ווסט אנד בלונדון
ילד ישראלי בהצגה בלונדון
ילד ישראלי בלונדון
ישראלי בלונדון
כרטיסים להצגות בלונדון
כרטיסים לווסט אנד
כרטיסים למחזות זמר בלונדון
לאופולדשטאדט
לונדון
מה לעשות בלונדון
מחזות זמר בלונדון
שחקן ישראלי בהצגה בלונדון
שחקן ישראלי בלונדון
שליו ברש
תיאטרון בלונדון

קרא עוד