הצהרת בלפור

השבוע החולף היה סוער תרתי משמע; לונדון ראתה גל של הפגנות שונות, ממפגני תמיכה במחאת בלפור ועד להפגנה על הברוטאליות המשטרתית נגד הציבור החרדי בישראל. המוחים אף שלחו מכתב פתוח לשגרירה החדשה חוטובלי. עלונדון בסיקור בלעדי

בירת בריטניה היתה בשבוע החולף כר פורה לשורה של הפגנות ועצרות מחאה בהזדהות עם הנעשה כרגע בישראל. מחד התקיימו מספר מפגני הזדהות עם מחאת בלפור ברחבי העיר וכללו גם מכתב שנשלח לשגרירת ישראל החדשה בלונדון, ציפי חוטובלי ומאידך הפגנה מול השגרירות הישראלית במחאה על היחס הברוטאלי של המשטרה לחרדים.

חיי חרדים נחשבים

ביום שני שעבר, ה- 5 לאוקטובר התקיימה מול השגרירות הישראלית הפגנה קטנה אך קולנית שהכתה הדים רבים במחאה על האלימות שמפעילה משטרת ישראל על הציבור החרדי. את המחאה ארגן גוף המתקרא Jews United המורכב מקבוצה של יהודים מקומיים וישראלים הגרים בממלכה, חרדים וחילונים כאחד.

הפגנות בלונדון

חילונים וחרדים בהפגנה מול השגרירות הישראלית במחאה על ברוטאליות משטרתית כלפי החרדים

נחי וייס, (31), יוצר ואקטיביסט ירושלמי במקור המתגורר בימים אלה בלונדון היה ממארגני המחאה בשני שעבר, חול המועד סוכות. הוא סיפר לעלונדון:

"באומנות שלי אני מתעסק בצדק והגינות והפעם ראינו מראות מירושלים ובני ברק שלא ראינו מעולם. שיא העוול והבעיה טמונים בעובדה שאין מי שיבקר את הפעולות של המשטרה. מח"ש זו מחלקה רדומה וחסרת פעילות, השוטרים מתנהלים בתפיסה שאפשר להכות חרדים באופן חופשי. יש כאן שטח הפקר. כל מה שבין הממסד לחרדים והשכבות החלשות זהו שטח ההפקר של מדינת ישראל. איפה יש דבר כזה שמכים אברך עם תינוק בידו? נשים עם עגלות? ילדים על אופניים?
המראות האלה מציגים את המוגלה הקיימת במעי רשויות האכיפה והחוק כבר הרבה שנים, ועכשיו היא מוצפת החוצה".

"כמו כל שאר הערכים של נציגי היהדות בארץ, הנציגות החרדית צריכה לעמוד לנוכח הציווי ״לא תעמוד על דם רעך״ ולקחת אחריות ואפילו לאיים בפירוק הממשלה אם לא יבטיחו להסדיר מיד את הכאוס הזה ולעשות דין לכל שוטר שהרשה לעצמו לעשות מעבר לתפקידו. בדיוק כשם שהנציגות החרדית יודעת לעמוד על שלה בעניין גיוס או סטטוס קוו ושבת. עכשיו הם לא ממש פעילים. מה יהיה כאן? זה אבדון״.

על ההפגנה בשני הוא מספר ש"ישראלים שעברו ברחוב של השגרירות, וגם מקומיים, התעניינו במה שהולך בישראל והביעו שאט נפש. הם ראו תמונות והזדעזעו. כאן בלונדון אין סגרים כאלה ואין דו"חות כמו בישראל. האדם הולך כאן עם אחריות אישית ותחושה שהמערכת סומכת על המשמעת העצמית שלו. מערכת חוק והיגיון בריא צריכים לעבוד יחד בהרמוניה. האנגלים, כמשל, לא מבינים איך סוגרים בישראל את האזרחים ומכים אותם ללא סיבה. המשטרה בישראל פשוט חונקת ולא מאפשרת לאזרח לשמור על החוק. הם מחפשים אותך, הם מתעמרים בך, מאיימים, נותנים לך תחושה שאתה תמיד אשם. אז אתה מתמרד. הם באים לחרדים כי הם הכי חלשים וכי החרדים לצערי לא יודעים לעמוד על הזכויות שלהם. וזה עיקר הכאב שלנו כאן".

מחאת בלפור בלונדון

 במקביל למחאת Jews United, התקיימו במשך השבוע הפגנות ועצרות מחאה שונות בהזדהות עם מחאת בלפור. אין זו הפעם הראשונה שישראלים החיים בבריטניה מקיימים הפגנה על הנעשה בישראל אך סדר הגדול של ההפגנות והעובדה שהתרחשו במוקדים שונים בהחלט מעידה על תהליך עמוק שעובר על הציבור הישראלי המתגורר בממלכה מהאוחדת ובכלל, מחוץ לישראל.

בד בבד עם קיום ההפגנות עצמן, שלחו מארגני המחאה מכתב פתוח לשגרירה החדשה, גב' ציפי חוטובלי.

הפגנה מחאה בלונדון

אחד ממפגני מחאה השבוע בלונדון

אמנון שקד, ממארגני המחאה, הסביר לעלונדון: "המכתב הזה נולד מתוך חרדה וזעזוע עמוק. החוק שמגביל את ההפגנות שעבר לאחרונה בכנסת הוא הפרה בוטה של החוזה בין ממשלה דמוקרטית לאזרחים ומנוגד לחוק כבוד האדם וחירותו. נחצה כאן קו אדום באופן חסר תקדים. אף דמוקרטיה בעולם לא נקטה בצעד קיצוני שכזה. המכתב מצטרף להפגנות קבועות שאנחנו עורכים בלונדון. אנחנו גם עומדים בקשר עם עשרים ערים נוספות בעולם בהן מתקיימות מחאות והפגנת  סולידאריות מדי שבוע. למרות שאנחנו מתגוררים מעבר לים הזהות הישראלית שלנו לא נמחקה. אנחנו אוהבים את המדינה ודואגים לה עד מאוד. נעשה הכול בכדי לעזור ולשמור עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

נוסח המכתב שנשלח לשגרירה חוטובלי:

 

כב׳ השגרירה

הגב׳ ציפי חוטובלי

לונדון

 

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

כבוד השגרירה

 

אנו, ישראליות וישראלים וחברי הקהילה היהודית המתגוררים בממלכה המאוחדת, מתבוננים בדאגה גדולה במתרחש בארץ בימים אלה. אנו מעוניינים להביע בפני כבודה את מורת רוחנו הרבה ואת עמדתנו הנחרצת באשר לצעדי הממשלה האחרונים הפוגעים פגיעה אנושה בערכי הדמוקרטיה ובשמה הטוב של ישראל בעולם.

 

את עומדת למסור את כתב האמנה שלך במדינה עם מסורת דמוקרטית שתחילתה עם המגנה כרטה ב-1215. את עצמך מייצגת אומה בת אלפי שנים אשר נוהל של בחירות ואספות ציבור היה נהוג בקהילותיה השונות במשך דורות על דורות.

 

כשהקמנו את מדינתנו העברית ב-1948 שילבנו בין מסורת ישראל ומורשת המנדט הבריטי וחרטנו את הדמוקרטיה על דגלינו. לא חדלנו להיות דמוקרטיה גם כשנאלצנו לצאת למלחמות וגם כשחווינו חילוקי דעות קשים בתוכנו.

 

בשבוע שעבר נפל דבר בישראל. כנסת ישראל העבירה חוק, בניגוד לעמדת היועצים המקצועיים, אשר באופן חסר תקדים מגביל את זכות ההפגנה שהינה זכות יסוד בכל דמוקרטיה ליברלית בעולם.

 

בבריטניה אשר חוותה גל ראשון קשה בן עשרות אלפי קורבנות, וביניהם עשרות מהקהילה היהודית, זכות ההפגנה נשמרה. גם כיום הזכות להפגין מוחרגת ממגבלת ההתקהלות ובלבד שריחוק חברתי ועטיית מסכות נשמרות.

 

אזרחי ישראל החיים כאן בבריטניה וחברי הקהילה היהודית, רואים בדאגה איך ממשלת ישראל נכשלת בשמירה על בריאות הציבור ועל כלכלת ישראל ודוחים בשאט נפש את הניסיון של הממשלה, אשר מיום ליום מאבדת את הלגיטימיות שלה בעיני חלקים נרחבים בציבור, להגביל את האפשרות למחות נגדה על מחדליה וכישלונותיה.

 

כל ישראל ערבים זה בזה וכמו שאמרו חז”ל: “כל מי שאפשר למחות לאנשי ביתו ולא מיחה – נתפס על אנשי ביתו, באנשי עירו – נתפס על אנשי עירו, בכל העולם כולו – נתפס על כל העולם כולו” (שבת נד, ב).

 

לא נעמוד מנגד בעוד אחינו ואחיותינו בירושלים, תל אביב, בני ברק ושאר חלקי הארץ, דתיים וחילוניים כאחד,  חווים אלימות משטרתית, הסתה ושיסוי, מסע דה- לגיטימציה והגבלות דרקוניות שמאפיינות משטרים דיקטטוריים שאיננו רוצים לדמות להם.

 

 

נודה לכבוד השגרירה אם תיאות לפגוש נציגים מאיתנו על מנת שנוכל להביע בפניה את מחאתנו באופן אישי ולהעבירה בשמנו לממשלת ישראל.

 

בכבוד רב,

 

מאה ושבעה חותמים (השמות שמורים במערכת)

 

 

 

 

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

למאמרים נוספים מאת מערכת עלונדון
תגיות:
אנגליה
בירת בריטניה
בריטניה
הפגנה בלונדון
הפגנות בבריטניה
הפגנות בלונדון
הפגנות ומחאות בלונדון ובריטניה
הצהרת בלפור
לונדון
מחאת בלפור
מחאת בלפור באנגליה
מחאת בלפור בבריטניה
ציפי חוטובלי
שגריר ישראל בבריטניה
שגריר ישראל בלונדון
שגרירת ישראל בבריטניה

כתבות נוספות של מערכת עלונדון

קרא עוד