סרט תיעודי בטלוויזיה הבריטית: ניסוי מהפכני בבית חולים בישראל

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(06/09/21- 06:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
12:50 23/11/17

סרט תיעודי בטלוויזיה הבריטית: ניסוי מהפכני בבית חולים בישראל

ערוץ 4 הבריטי שידר סרט על העו"ד הידוע מארק לואיס במסעותיו לבית החולים "הדסה" בירושלים, שם השתתף בניסוי חדשני לטיפול בטרשת נפוצה

עו"ד מארק לואיס בבית החולים הדסה. מתוך הסרט של ערוץ 4 הבריטי
עו"ד מארק לואיס בבית החולים הדסה. מתוך הסרט של ערוץ 4 הבריטי

בגיל 25, קיבל עו"ד מארק לואיס קיבל את הבשורה על מחלתו בטרשת נפוצה. זוהי מחלה כרונית שפוגעת במערכת העצבים, האחראית על כל תפקודי הגוף. למחלה יש תסמינים שונים, בהם ראייה מטושטשת, קשיים בהליכה, סחרחורות וניוון שרירים. יש כאלה החיים עם המחלה שנים רבות, אך במקרים חמורים המחלה גורמת לנכות. כיום אין עדיין תרופה למחלה, וחולים בה כ-2.5 מיליון איש ברחבי העולם.

מארק נודע כעו"ד שייצג למעלה מ-180 קורבנות של "ניוז אוף דה וורלד" (News of the World). הצהובון פרץ לקווי הטלפונים שלהם והאזין לשיחותיהם בסתר. המקרה המפורסם שבהם היה האזנת סתר של נערה בריטית בשם מילי דאולר, שנחטפה ונרצחה. חוקר פרטי שהוזמן מטעם העיתון פרץ לקו הטלפון שלה ומחק הודעות מהמשיבון, ובעקבות כך הוא שיבש הליכי חקירה של המשטרה וגרם להוריה להאמין שהיא עדיין בין החיים. בעקבות ניצחונו של מארק, העיתון נסגר. אבל הלחץ שגרם המאבק המשפטי דרדר את מצבו והרע את הסימפטומים של מחלתו.

בקיץ 2016, מארק הפך למטופל מס' 31 (מתוך 48) בניסוי קליני מהפכני בתאי גזע שנערך בבית החולים "הדסה עין-כרם" בירושלים, שאותו מוביל פרופ' קרוסיס דימטריוס. המחקר בוחן טיפול בתאי גזע שמוזרקים לנוזל בחלל חוט השדרה לצורך שיקום תאים במערכת העצבים, שנפגעו על רקע טרשת נפוצה.

עו"ד מארק לואיס בבית החולים הדסה. מתוך הסרט של ערוץ 4 הבריטי

עו"ד מארק לואיס בבית החולים הדסה. מתוך הסרט של ערוץ 4

"חיי הם כמו שעון חול"

לדברי מארק (היום בן 50), המסע לירושלים הוא תקוותו האחרונה. "חיי הם כמו שעון חול, שבו החול נוטף וכמעט נגמר", הוא אומר, "אני רוצה שהרופאים יהפכו את שעון החול שלי, כי אני יודע שאם אף אחד לא יהפוך אותו, החול שלי פשוט יחליק החוצה".

הסרט התיעודי The Search for a Miracle Cure, ששודר בצ'אנל 4, ב-23 בנובמבר 2017, עוקב אחרי נסיעותיו החוזרות ונשנות של מארק יחד עם משפחתו לירושלים במשך שנה. הסרט מראה את הצדדים הרגשיים וגם הרפואיים של ההתמודדות מול המחלה. ניתן לצפות בו עד 23 בנובמבר בלינק הזה.

עו"ד מארק לואיס. מתוך הסרט של ערוץ 4 הבריטי

ממאבק משפטי למלחמה במחלה. עו"ד מארק לואיס. צילום: ערוץ 4

מצאתם טעות?
עלונדון - האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת

מערכת עלונדון

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

לכתבות נוספות של מערכת עלונדון
תגיות : אנגליה, בית החולים הדסה, בריטניה, הממלכה המאוחדת, טלוויזיה בריטית, טרשת נפוצה, לונדון, מארק לואיז, ניוז אוף דה וורלד, ערוץ 4, קרוסיס דימטריוס
יכול לעניין אותך