סיפור הפרברים

אמנם ישראלים נוהגים להתקבץ באותו איזור אך יש להם גם נטייה טבעית לנדוד. תשובות לקושיות על ארבע שכונות אטרקטיביות שנחשבות לפחות "ישראליות". לא רק גולדרס גרין

מבין 32 הרובעים בלונדון רבתי מסתתרות מאות שכונות, כשכל אחת מהן שונה באופן מהותי מהאחרת, אפילו אם הן נמצאות באותו רובע. הסיבה לכך היא, כידוע, היסטורית – לונדון התפשטה לרוחב עם השנים ובלעה עיירות וכפרים קטנים, שהיו בעבר מבודדים והפכו לשכונות ופרברי העיר. בכל שכונה כזאת תמצאו ישראלים, ומן הסתם גילינו שגם יש מבין כתבינו המתגוררים בהן והמידע האותנטי מובע כאן למי שחפץ לפרוץ ימה וקדמה, צפונה ונגבה…

צפון: קראוץ' אנד

שכונה עם אווירה כפרית ואמנותית ומאוד ידידותית לילדים. היא נחשבת למעט יוקרתית ומתאימה בעיקר למשפחות צעירות ואמידות. הרחובות הם ברובם ירוקים, שקטים ורגועים.

בריאות: המרכז הרפואי בפארק רואד, קווינסווד, מספק שירותים רבים ויעיל יחסית.

דמי מחייה: מיסי עיריית הרינגיי הוקפאו זו השנה השלישית ונעים בין 994-2982 פאונד לשנה. שכד ממוצע לדירת שני חדרים: 1426 פאונד לחודש.

חינוך: מהמוסדות הבולטים – הגן הפרטי והיוקרתי, אקטיב לרנינג; בית הספר היסודי, קולרדיג'; ותיכון האמנויות, הייגייט ווד.

קניות: יש סניפים מצוינים של ווייטרוז, באדג'נס ו-M&S, שקרובים אחד לשני, וגם שני סניפים של טסקו; יש מאפיות איכותיות רבות, כמו גייל'ס ודאנז; בתי קפה טובים, כמו קופי סירקס והוט פפר ג'לי; יש מעט חנויות בגדים קטנות עם מחירים מגוונים והמחירים במספרות די מופרזים. מומלץ להירשם לכרטיס פרוייקט קראוץ' אנד, שמעניק הנחות לבתי עסק מקומיים.

פנאי: פריורי פארק החביב נמצא במרכז השכונה; ארמון ופארק אלכסנדרה בצפון עם מתחם האייליים; מסילת הרכבת הישנה בדרום, פארקלנד, שהפכה לשמורת טבע לטיולים, מסלול אופניים או ג'וגינג ונמתחת בין הייגייט לפינסברי פארק; ובגבול עם שכונת הייגייט במערב ישנו מועדון טניס וסקווש איכותי וידידותי בשם קולהרסט. יש מבחר פאבים, כמו קינגס הד עם ערבי הסטנד-אפ, קיס דה סקיי הסטייליסטי ובאנרס, שמתהלל בכך שבוב דילן היה לקוח שלהם.

תחבורה: בעייתית ותחנות הרכבת רחוקות (אך זה חלק מהקסם שבשכונה). נסיעה באוטובוס קו 91 אורכת כשעה אל טרפלגר סקוור. הטיוב הקרוב הוא הייגייט ממערב (כ-20 דקות הליכה), התחנות העיליות – הורנזי במזרח וקראוץ' היל (אוברגראונד) בדרום. למי שאינו תושב השכונה, החנייה אסורה בימים ב'-ו' במערב: בשעות 14:00-16:00, ובמזרח: 10:00-12:00.

‏www.thecrouchendproject.co.uk

אודי גלזר

מזרח: לונדון פילדס

איזור מתאים לצעירים, היפסטרים ובעלי מקצועות חופשיים, כמו מוזיקאים ואמנים. עד לפני כמה שנים היה מרכז אמנות וגלריות חדשות. מאז, האיזור התייקר ונהיה סופר-טרנדי.

בריאות: מהבולטים – המרכז הרפואי המעולה, לונדון פילדס, ובית החולים האוניברסיטאי הנחשב, הומרטון, עם מחלקת יולדות מצוינת.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

דמי מחייה: מיסי עירייה: 870-2610 פאונד לשנה. שכד ממוצע לדירת שני חדרים: 1819 פאונד לחודש.

חינוך: בעיקר לגיל הרך. מהבולטים: גן הילדים המעולה וטיפת חלב, אן טיילר סנטר, עם רשימת המתנה של שנתיים, והגן, נוח'ס ארק.

פנאי: הבריכה האולימפית הפתוחה והמחוממת, לונדון פילדס לידו, שהיא היחידה מסוגה בלונדון; פארק ויקטוריה הענקי; ושני שווקים: ברודווי מרקט – שוק קטן יחסית שמתרחב כל הזמן ובו, בין היתר, אוכל אורגני ואיכותי בסגנון שוק בורו, ושוק הפרחים, קולומביה פלאוורס. באיזור נמצאת גם החווה העירונית של האקני.

קניות: רחוב ברודווי מרקט נחשב ללב המזרח ומכיל חנויות טובות: מעדנייה צרפתית מומלצת, לה בוש; חנות דגים ופירות ים מדהימה, פין אנד פלונדרס; בית קפה קלימפסון אנד סנס; פאב דה דאבס עם מבחר בירות בלגיות; מסעדת קט אנד מטון. יש גם חנויות בגדי ילדים מעוצבות, כמו בייקס אנד באגיס.

תחבורה: יש אוטובוסים למרכז לונדון (קווים 55 ו-48) ותחנות רכבות עיליות: האקני סנטרל (אוברגראונד) ולונדון פילדס. חנייה לתושבים בלבד בימים ב'-ו', 8:30-18:30.

‏www.broadwaymarket.co.uk

מיכל דותן

מערב: צ'יזיק

אחת השכונות בלונדון שבהן הצביעו התושבים כמי שאוהבים לגור בה יותר מכל שכונה אחרת. 20 דקות ממרכז העיר, מהיתרו ומגולדרס גרין (בלי פקקים). נקראת גם מדיה וילג' בשל אחוז גבוה של אנשי תקשורת ובידור המתגוררים בה.

בריאות: שישה בתי חולים לתושבי מערב העיר, ביניהם: צ'רינג קרוס, צ'לסי ווסטמיניסטר, ווסט-מידלסקס; מוקד חירום פרטי, BMI Syon Clinic – כולם במרחק נסיעה קצר. המרכז הרפואי כולל רופאי שיניים, טיפת חלב, גמילה מעישון וכירופודיסט.

דמי מחייה: השכונה היקרה ביותר ברובע. מיסי עירייה: 931-2794 פאונד לשנה. שכד ממוצע לדירת שני חדרים: 1788 פאונד לחודש.

חינוך: בתי ספר פרטיים מעולים ונגישים, כמו: לאטימר אפר, גודולפין ולאטימר לבנות, סנט פול לבנים ובנות בהאמרסמית. התיכון לאמנויות, ארטס אד נמצא בצ'יזיק. החינוך הממשלתי יחסית טוב בזכות הרמה הגבוהה של תושביה. גני הילדים כוללים גם מונטסורי ופעוטונים, כמו באטרקאפס וטודלרס וורלד מ-8:00 עד 18:00.

פנאי: צ'יזיק האוס – פארק יפהפה בו נמצא ארמון, המשמש גלריה ובגניו נערכים קונצרטים בקיץ, בנוסף לבית קפה ומתקנים לילדים. סטרנד און דה גרין – איזור היסטורי ציורי על הנהר זרוע פאבים ותיאטרון הטאברד, המעלה הצגות פרינג'. בפאב, דה ג'ורג', מתקיימים ערבי ג'אז ומוזיקה חיה.

קניות: ווייטרוז וסיינסבריז ברחוב צ'יזיק היי רואד הטרנדי, שמשופע בבתי קפה (גייל'ס, קרלוצ'וס); בוטיקים (נועה נועה); כלבו לעתיקות ווינטג', דה אולד סינמה מ-100 החנויות הטובות בעולם; ומסעדות, כמו לה טרומפט (כוכב מישלן) ומסעדה חדשה, יוניון ג'אקס של השף, ג'יימי אוליבר. גם ברחוב טרנהאם גרין יש מעדניות יוקרה ובוטיקים.

תחבורה: קו דיסטריקט מתחנות טרנהאם גרין, צ'יזיק פארק וגאנרסברי – שם עוצרת גם הרכבת העילית מריצ'מונד לסטרטפורד. רכבות מהמערב לווטרלו עוצרות בתחנת צ'יזיק. אוטובוסים: קו 272 לקניון ווסטפילד, 27 לקמדן. במרכז, החנייה חינם במדחנים ועל קו צהוב אחרי השעה 19:00. הצד הדרומי חופשי כל היום!

‏www.chiswickw4.com

ענת קורן

דרום: ווימבלדון

עיירה משגשגת עם מרכז קניות מצוין, נוח ומגוון ורחובות ויקטוריאניים שלווים וירוקים, וכפר שנמצא על הגבעה.

בריאות: בית החולים הידוע, סנט ג'ורג', ובית החולים הפרטי המעולה, פארקסייד.

דמי מחייה: מיסי עירייה: 939-2868 פאונד לשנה. שכד מגוון, אך נוטה לכיוון מעלה. שכד ממוצע לדירת שני חדרים: 1756 פאונד לחודש.

חינוך: מבין המוסדות הבולטים – ווימבלדון קולג' וביס ווימבלדון לאמנויות.

פנאי: מלבד הקומון, הפארק, מגרשי הגולף והטניס, יש גם בית קולנוע ואולמות תיאטרון.

קניות: מוריסון ענק, בנוסף לווייטרוז, טסקו וסיינסבריז – כולם במרחק הליכה אחד מהשני. במרכז הקניות יש M&S וסניפי רשתות ביגוד רבים. בברודווי יש, לדוגמה, סניפי טי.קיי.מקס ויוניקלו. בכפר יש בתי קפה, מסעדות ובוטיקים יוקרתיים.

תחבורה: מצוינת. ממרכז העיירה בתחנת ווימבלדון ניתן לעלות על רכבות שמגיעות לעיתים תכופות לווטרלו (15 דקות), קו דיסטריקט לכיוון ארל'ס קורט (15 דקות) ומעבר, רכבות לסנט פנקרס ובדפורד (מאוד איטי) ורכבת חשמלית (טראם) לקרוידון. חנייה לתושבים בלבד בזמנים שונים, אך בעיקר בימים ב'-ש', 8:30-18:30.

‏www.wimbledon-village.com

מירה בר-הלל

* נתוני שכד בכתבה זו עפי אתר Nestoria.co.uk ונכונים לשעת הכנת הכתבה.

כתבות נוספות של צוות עלונדון

קרא עוד