מפחדים מפרידה? לפעמים זה דווקא לטובה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(19/09/22- 09:19)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
חוק ומשפט, תוכן מקדם
17:00 19/06/20

מפחדים מפרידה? לפעמים זה דווקא לטובה

אם המצב בבית רעוע ואתם חוששים מפני הלא נודע – המקרה הבא עשוי לזרז אתכם לפעול יותר בדחיפות

גירושים בלונדון, עורך דין לענייני משפחה באנגליה, בריטניה
ר׳ לא רצה ״לנדנד את הסירה״ ונשאר בדירה למרות הסבל. אבל חוסר פעולה הביא לתוצאה גרועה יותר. אילוסטרציה: Freepik

פעמים רבות מגיעים אליי לקוחות לפגישה כדי לדעת מה מחכה להם ומה החוק בעניינם. לעיתים קרובות, הם אומרים: ״אני רוצה להתגרש. המצב בבית הופך להיות בלתי נסבל, אבל אני דואג\ת שאשתי\בעלי יגיב בצורה קשה והמצב יחמיר״. כך אמר לי ר׳, שהגיע לפגישה וסיפר לי שהוא נשוי עם שני ילדים. הוא תיאר בפניי כיצד אשתו מתעללת בו, צועקת עליו לפני הילדים, בנושאים כמו גידול ילדים וענייני כספים. הם החליטו להיפרד והיא רוצה שהוא יצא מהבית.

ר׳ עובד בעבודה מסודרת כשכיר ואשתו עובדת כעצמאית מהבית בימים אלו. לשמחתו, משבר הקורונה לא פגע בהם, אבל ההימצאות בבית עם הילדים על בסיס יומיומי החמירה את מצב היחסים ביניהם. ר׳ פחד שברגע שיעזוב, היא ״תיקח את הדירה ותשטוף את המוח" לילדים נגדו, ואז המצב יחמיר עוד יותר. לכן, הוא לא היה רוצה ״לנדנד את הסירה״ ונשאר בדירה למרות הסבל. הוא רצה לדעת אם יש משהו שהוא יכול לעשות כדי לצאת מהמצב.

הסברתי לר׳ את החוק – מה מגיע לה ומה לו – וגם שאשתו לא יכולה "לקחת את הדירה" שרשומה על שמותיהם, ללא הסדר על חלקו בדירה. בנוסף, פירטתי מה עלול לקרות אם יגיש בקשה לגירושין ומה יקרה אם לא. במקרה של ר׳, היתרון בעזיבת הדירה הוא בהפסקת ההתעללות ואז הילדים לא יסבלו מריבים בבית. אבל יש לסכם את הסדרי הראייה לפני היציאה מהבית, כך שלא יהיה מצב שהקשר יתנתק בעקבות הריחוק לאחר עזיבת הדירה.

פתיחת ההליכים כשלעצמם לא תפגע במצב הפיננסי ובילדים, אם ההליכים יפתחו בהסכמה. פתיחת הליכי גירושין בהסכמה הינה פתרון אחד, שבו ניתן לצמצם את הנזק ולדעת מה עמדת הצד השני. אך מה קורה במצב שבו אין שיתוף פעולה ואין לדעת מה ירצה לעשות הצד השני? במצב כזה, לעיתים אין מנוס מלהתדפק על דלתות בית המשפט, ואז עוד יותר חשוב לתכנן מראש את המהלכים.

גירושים בלונדון, עורכת דין לענייני משפחה באנגליה, בריטניה

פתיחת הליכי גירושים לא תפגע במצב הפיננסי ובילדים, אם זה ייעשה בהסכמה. אילוסטרציה: Freepik

אי-אפשר לעשות כל הזמן את אותם דברים ולצפות לתוצאה שונה

הפחד מהלא נודע הוא אחד הפחדים הכי גדולים שמניעים אותנו, אם אנחנו עומדים לפני גירושים או מול כל החלטה אחרת. לכן, חשוב לדעת מה עמדת הצד השני לפני שעושים צעד. ישנו משפט שאומר, שאי-אפשר לעשות כל הזמן את אותם דברים ולצפות לתוצאה שונה. כך שלמעשה הישארות במצב הקיים לא תשנה דברים ואם תסתכלו אחורה, מן הסתם תראו התדרדרות שהביאה למצב שאתם היום נמצאים בו.

אם אתם רוצים להמשיך את מערכת היחסים ולעבוד עליה, מאוד חשוב לא לחכות וללכת לייעוץ זוגי. אולם, אם הגעתם להחלטה שאתם רוצים להתגרש, תזכרו שצעד כזה יביא לשינוי ומן הסתם ישנו סיכוי שהשינוי יהיה לרעה, למרות שבתכנון מוקדם אפשר לצמצם את הנזק. הנזק עלול להיות גדול יותר אם לא תפעלו עכשיו.

כמובן שגירושים הוא לא צעד שמישהו רוצה, ומאוד כואב למצוא את עצמך במקום הזה. אך, אם לדעתכם בני הזוג – גם הם רוצים להתגרש – אין סיבה לחכות עד שהשני יפעל. התמהמהות כזו עלולה לתת את המושכות בידיים של בני הזוג, שיעשו מה שיוכלו כדי להגיע לפתרון שמתאים להם ולקבוע עובדות בשטח.

לצערי, זה מה שקרה לר׳. כמה שבועות אחרי הפגישה הוא התקשר אליי כדי לספר שאשתו קיבלה צו הגנה במעמד צד אחד – זה אומר שהוא חייב לצאת מהדירה ולא להיות איתה בקשר. אם ר׳ היה פועל והיינו פותחים הליכים ובמקביל מגיעים להסכמה עם אשתו, לא היה מתעורר צורך בבית משפט. או לחלופין, אם היה צורך לפתוח הליכים כדי להגיע להסדר ראייה, הדבר היה מתבצע ללא צווים נגדו. כדי להעריך מה הדרך הטובה ביותר לנקוט בה במצבכם – גשו לעורך דין שיתווה דרך להמשך ופתרונות תפורים למצב הספציפי שלכם.

מצאתם טעות?
שלומית גלזר - עו״ד בלונדון ואנגליה

שלומית גלזר-ג'ונס

שלומית גלזר היא בעלת רישיון עריכת דין בישראל (החל מ־2003) ובאנגליה (החל מ־2008), שהתמחתה בדיני משפחה ובתיקי גירושים וילדים. משרדה, Glaser Jones Law, הוקם ב־2013 בשיתוף עם בעלה, פרופ׳ טים ג׳ונס, שצבר ניסיון של למעלה מ־30 שנה בתחום המשפט האנגלי. המשרד מורשה ומוסדר על ידי הרשות הרגולטורית של עורכי הדין באנגליה ובוויילס (SRA).
Glaser Jones Law
96 Kensington High Street, W8 4SG
020-7993-7173
07875-337-350
shlomit@glaserjoneslaw.co.uk
www.glaserjoneslaw.co.uk

* אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי.
*‭ *‬כתבה‭ ‬שיווקית

לכתבות נוספות של שלומית גלזר-ג'ונס
תגיות : גירושים באנגליה, גירושים בבריטניה, גירושים בלונדון, גירושין באנגליה, גירושין בבריטניה, עו"ד גירושים, עורך דין באנגליה, עורך דין בבריטניה, עורך דין בלונדון, עורך דין גירושין, עורך דין משפחה, עורכת דין באנגליה, עורכת דין בבריטניה, עורכת דין בלונדון
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *