אקטיביסטים בבית קפה בלונדון: ״צ׳רצ׳יל היה גזען״

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(28/04/23- 00:01)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הפגנות בלונדון, ויראלי
14:01 30/01/18

אקטיביסטים בבית קפה בלונדון: ״צ׳רצ׳יל היה גזען״

מה יש לפעילים נגד מורשתו של ווינסטון צ׳רצ׳ל? בית קפה בצפון לונדון הנקרא ״בלייטי UK״ נאלץ להתמודד מול מאבק היסטרי על ההיסטוריה

בית הקפה בלייטי לונדון
קריאה לחרם. חזית בית הקפה ״בלייטי UK". צילום: גוגל

רבים בבריטניה רואים בווינסטון צ׳רצ׳יל גיבור שהציל את הממלכה המאוחדת מפני היטלר והנאצים. סרטים, כמו Darkest Hour, וסדרות, כגון The Crown, מקימות אותו לתחייה בימים אלה. אבל ישנם פעילים מהשמאל הבריטי שמתנגדים למורשת הזו של ראש הממשלה המנוח. הם היו מעדיפים שיזכרו אותו בשל דעות גזעניות ושנויות במחלוקת שהביע במהלך השנים. למשל, האמירה המיוחסת לו על הפלסטינים: ״הערבים היו שבטים ברברים שאכלו גללים של גמלים״.

תשעה מהפעילים הגיעו בסוף השבוע האחרון (יום ש׳) לבית הקפה הלונדוני Blighty UK, שהעיצוב והתפריט שלו נוצרו בהשראת ווינסטון צ׳רצ׳יל. הם החליטו להקריא לסועדים טקסט מתוך דפים שהוכנו מראש, במה שנשמע כמו איזושהי חזרה להצגה. הפעילים אמרו בין היתר: "לעולם לא תגרמו לקולוניאליזם להפוך למשהו טעים (וגם: מתקבל על הדעת)״. ״אנחנו דורשים שהבעלים של בית הקפה יתנצלו בפני הקהילה המקומית על החשיבה הלקויה והמיתוג חסר הרגישות״. ״מהלקוחות אנחנו מבקשים שתחרימו את בית הקפה הזה עד שהם ייקחו את דאגות הקהילה ברצינות״.

כשהם ממשיכים לקרוא בדרך החוצה, אחד הלקוחות השיב להם: ״צ׳רצ׳יל לחם בשביל החירות שלנו״. הפעילים השיבו לו: ״צ׳רצ׳יל היה גזען״.

צפו בסרטון הבא:

בית הקפה שהפך לזירה פוליטית

בית הקפה שממוקם באזור פינסברי פארק בצפון לונדון הוא חלק מתוך פרויקט עסקי ענק, שמתכנן לפתוח 52 סניפים של בתי קפה ברחבי לונדון. כולם תחת הנושא של ״חבר העמים הבריטי״ (ה-Commonwealth), ו"בלייטי UK" הוא היחידי שמייצג את בריטניה. סניף בהשראת הודו בשם Blighty India Cafe כבר פועל באזור טוטנהאם ובקרוב עתידים להיפתח סניפים בהשראת המדינות: קניה, אוסטרליה, גאנה, מלאווי וסינגפור. שאר המדינות פנויות, אם יש לכם עניין להצטרף לפרויקט הזה…

לפני המקרה הזה, פעילים השחיתו את ציור הקיר של צ׳רצ׳יל מחוץ לבית הקפה. בין היתר, הם כתבו בגרפיטי על הציור: ״אימפריאליסט״ ו״חלאה״, והבעלים נאלצו לשנות את הציור. בתקשורת הבריטית נחשף כי חלק מהפעילים הם תומכי לייבור נאמנים. בעקבות זאת, הסיפור עבר לזירה הפוליטית, לפחות בטוויטר, כשבוריס ג׳ונסון צייץ: ״ג׳רמי קורבין צריך לגנות את הפעולות של ׳הפעילים׳ האלה״. אבל מג׳רמי קורבין עדיין לא נשמע ציוץ.

מצאתם טעות?
עלונדון - האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת

מערכת האתר

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

לכתבות נוספות של מערכת האתר
תגיות : בוריס ג׳ונסון, בית קפה בלונדון, ג׳רמי קורבין, לונדון, פינסברי פארק
יכול לעניין אותך