ביקורתיאטרון: הפקה קטנה אבל מומלצת של המחזמר ״רוטשילד ובניו״

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הופעות בלונדון ובריטניה, הצגות בלונדון, מה לעשות בלונדון ובבריטניה, מחזות זמר בלונדון
14:04 31/01/18

ביקורתיאטרון: הפקה קטנה אבל מומלצת של המחזמר ״רוטשילד ובניו״

טוביה החולב שר ״לו הייתי רוטשילד״, אבל אל תצפו למחזמר שדומה ל״כנר על הגג״. ביקורת על המחזמר Rothschild & Sons

מחזמר בלונדון רוטשילד ובניו בתיאטרון פארק
ייתכן שיעבור אחר כך לווסט-אנד. ״רוטשילד ובניו״. צילום: Pamela Raith

שלושה צעירים מתעמרים במאיר רוטשילד לנגד עיניהם של השלטונות. הם חוטפים ממנו את כובעו, משליכים אותו על הרצפה ויורקים עליו. מאיר, כדבר שבשגרה, מוחל על כבודו ומבליג. רק הוא ידע אז כי שאיפותיו מרחיקות לכת.

זו הסצנה הפותחת של ״רוטשילד ובניו״ – מחזמר על סיפור חייהם של ה״רוטשילדים״ המשתרע על פני שעתיים. המחזאים נצמדו למציאות ההיסטורית ומתארים את עלייתה לצמרת של המשפחה הבנקאית המפורסמת ביותר בעולם. זו שהחלה מדוכן קטן והגיעה עד למכירת מטבעות נדירים בשוק של פרנקפורט בסוף המאה ה-18.

מאיר רוטשילד, שנולד למשפחה ענייה מרודה, היה זה שהניח את היסודות לשושלת המופלאה כנגד כל הסיכויים. האנטישמיות הייתה אז כבר ממוסדת, והיהודים חיו בתוך גטו שסגר עליהם את שעריו כל יום עם שקיעת החמה. בעודו עושה נפלאות בשוק, למרות ההשפלות אותן הוא חווה, אשתו גוטה עושה למענו ילדים, בעיקר בנים זכרים. אבל גם נישואיו לאשתו לא היו אז דבר של מה בכך – היהודים הורשו לערוך רק תריסר חתונות מדי שנה. המצווה הזאת גבתה מחיר כספי גבוה, ומאיר אפילו שילם שוחד כדי לבוא בברית הנישואין.

מחזמר בלונדון רוטשילד ובניו בתיאטרון פארק

משפחת הבנקאים צמחה מהגטו. מתוך ״רוטשילד ובניו״. צילום: Pamela Raith

הצורך להפיל את חומות הגט

גאוניותו הפיננסית של מאיר הלכה לפניו במסדרונות הכוח בגרמניה, עד כי אלה לא יכלו בלעדיו. בהדרגה יצא שמו למרחקים והגיע עד לארמון המלוכה בדנמרק. כשהגיע תורן של מלחמות נפוליאון להטיל את צלן על אירופה, רק השושלת היהודית יכולה הייתה לממן את המאבק בפולש עד הניצחון המיוחל. אולם בראש מעייניו של מאיר לא עמד הרווח הכספי, אלא הצורך להפיל את חומות הגטו ברחבי היבשת ולהעניק ליהודים שוויון זכויות מלא. הוא לא היה מוכן להסתפק בפחות מכך, אולם נטה להאמין להבטחותיהם של נסיכים ומלכים שכך יהיה לאחר תום עידן הפלישות הצרפתיות.

המחזמר מציג את הרגע שבו מאיר מחליט לפזר את השקעותיו מחוץ לפרנקפורט ולשגר את בניו מעבר לגבול. יעקב לפריז, סולומון לווינה, קארל לנפולי, אמשאל נותר בגרמניה ונתן נוסע ללונדון. האחרון הפך ליורש הטבעי של אביו ומפציר בו לעקור לבירה האנגלית, שבה לא קיים גטו. אבל הוריו לא יעזבו את מולדתם כל עוד נמשכת רדיפת היהודים. גם שר האוצר האנגלי מקבל מנתן מסר: הלוואה נוחה בריבית תמורת הפעלת לחץ על גרמניה ואוסטריה להפיל את חומות הגטו בתחומיהן. גם הנסיך מטרניך קיבל ממנו הלוואה נדיבה אבל הוא מפר את הבטחתו, ונתן הולך לעולמו בשיברון לב. משאלתו לראות את בני עמו משתחררים מעוולות הגויים לא התגשמה בעודו בחיים.

מחזמר בלונדון רוטשילד ובניו בתיאטרון פארק

פוזרו ברחבי אירופה. מאיר רוטשילד וחמשת בניו. צילום: Pamela Raith


השוואה מתבקשת ל״כנר על הגג״

כשמדובר במחזמר עם אופי יהודי, ההשוואה ל״כנר על הגג״ היא בלתי נמנעת. הרבה בשל העובדה שיוצרי המופע המפורסם ההוא ניצלו את הצלחתו הכבירה כדי להעלות את ״רוטשילד ובניו״ בברודווי – שש שנים מאוחר יותר, ב-1970. הוא רץ שם כ-20 שנה עד שירד, ורק עכשיו הגיע ללונדון. דומה גם העובדה שלטוביה החולב היו חמש בנות ולמאיר רוטשילד היו חמישה בנים, ושהחלום של טוביה הוא להיות רוטשילד, למעלה מ-100 שנה לפניו. אולם כאן, בעצם, הדמיון בין שני המחזות מסתיים.

בנוסף לעלילה המרתקת, מאיר וחמשת בניו, חבושי כיפות ושטריימלים עם מגן דוד צהוב על זרועם, שרים 16 פעמים. החלק המוזיקלי אינו נופל מרמת הדיאלוגים ואף עולה עליהם לעיתים. רוברט קוצ׳יאולי, ייבוא אמריקאי, מיטיב לשחק את דמותו של מאיר ומחזיק את הדרמה על כתפיו, לשביעות רצונו של שלדון הרניק בן ה-93 שכתב את המחזה עם ג׳רי בוק ונכח בבכורה.

אבל זוהי לא הפקה ברודוויאית. על הבימה הקטנה של תיאטרון הפארק בפינסברי פארק הצטופפו 11 שחקנים ו-4 נגנים, שהוצרכו להפקיע כמה מושבים מן הקהל. רק בסוף פברואר נדע אם הצלחה אפשרית תעביר את ״רוטשילד ובניו״ לווסט-אנד. מי שמצפה לכנר נוסף על הגג ייפול במלכודת של טוביה החולב. הלהיטים ״לחיים״ ו״מסורת״ איחרו להגיע, אבל מדובר במיוזיקל מסוג אחר, עם לחנים מעולים המתארים מציאות שמתרחשת לא בגבולותיו הצרים של השטעטל, אלא בארבע פינות היבשת ממנה צמחה חברה בנקאית המעסיקה היום כ-3,400 איש.

ומאז נולד רוטשילד נוסף, שקיבל לפני 100 שנה את הצהרת בלפור. אבל זהו נושא למחזה אחר…

מחזמר בלונדון רוטשילד ובניו בתיאטרון פארק

ייבוא אמריקאי מוצלח. רוברט קוצ׳יאולי בתפקיד מאיר רוטשילד. צילום: Pamela Raith

הפרטים

מתי: עד 17/2. ב׳-ש׳, 19:30. ה׳, ש׳, 15:00.
איפה: תיאטרון הפארק.
כתובת: Park Theatre, Clifton Terrace, Finsbury Park, London, N4 3JP
מחיר: 18.50 – 29.50 פאונד.

מצאתם טעות?
תגיות : אטרקציות בלונדון, הצגות בלונדון, ווסט-אנד, לונדון, לונדון אטרקציות, מה לעשות בלונדון, מה עושים בלונדון, מופעים בלונדון, מחזות זמר בלונדון, תיאטרון בלונדון
יכול לעניין אותך