בין גשמים לגשרים

שתי אטרקציות מעניינות בפחות מעשרה פאונד למשפחה. מחסום התמזה ומוזיאון הדוקלנדס

בעוד שאזורים רבים בבריטניה ובעמק נהר התמזה הוצפו וסבלו מנזק סביבתי וכלכלי רב מאוד בחורף האחרון, לונדון נשארה מוגנת. אז איך נהר כה עצום לא מצליח להציף את העיר בימים סוערים? את התשובה תוכלו לגלות בביקור במחסום השיטפונות של התמזה (Thames Flood Barrier).

“מחסומון של 1,000 טון

מרכז המבקרים של המחסום נמצא כחמישה ק”מ מזרחית לקנרי וורף, וכולל מוזיאון ופארק. בקומה התחתונה של המרכז תוכלו לקבל שפע של פרטי מידע ועובדות מרתקות על דרכי הפעולה של סכרים ומחסומי נהרות, באמצעות מסלול של קושיות ושאלות לילדים ולמבוגרים.

שם תלמדו, למשל, על המחסום שלמעשה מורכב מעשרה מחסומי משנה. כל מחסומון שכזה שוקל למעלה מ?1,000 טון, בעל מרכז בקרה וצוות מפעיל משלו, וכולל בין היתר מסנני פסולת ומשאבות ענק המסוגלות להעביר מים לאגני ניקוז בטוחים. תוכלו גם לראות כיצד פועלים שלושת המצבים האפשריים לסכירה או לפתיחה של הנהר, שמאפשרים לשלוט בגובה המים: מצב פתוח, מצב סגור ומצב של זרימה תחתית.

לווייתנית במרכז העיר

המוזיאון כולל גם מידע מעניין על הרכב המים בנהר ופרטים היסטוריים מרתקים; אסון ההצפות הנורא שפקד את העיר ב?1953 וגבה את חייהם של 380 בני אדם בבריטניה, סיפורו של נהר התמזה לפני ואחרי בניית המחסום (בין 1974 ל?1982) וגם מסעה העצוב של הלווייתנית ששחתה ב?2006 מהים הצפוני עד מרכז לונדון, ושם נצפתה על ידי תושבי העיר הנלהבים (ואני ביניהם), אך מתה למרבה הצער לאחר שהושבה אל שפך התמזה במטרה להחזירה לים.

גשרים עתיקים ומכשירי עינויים

את הסיור במחסום כדאי לשלב עם ביקור במוזיאון הדוקלנדס (Museum of London Docklands) – המקום הטוב ביותר ללמוד כיצד לונדון התפתחה על גדות התמזה. המקום מציע שפע של מידע מעניין, ולעיתים משעשע, על הדרך שעברה העיר מתחנת סחר טרום?רומית, דרך עיר ימי?ביניימית צפופה ומלאת תחלואה, ועד מרכז עירוני עצום, שהפך לגדול ביותר בעולם ושימש כבירתה של אימפריה חובקת יבשות בראשית המאה ה?19.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

במקום תוכלו להיחשף להיסטוריית המלחמות בין הסקסונים לפולשים הוויקינגים במאה השביעית והשמינית, ולחזות בשרידי גשר העץ שנבנה במקביל משתי גדות הנהר כדי לזרז את ההקמה. שרידים של הגשר, הראשון שנבנה מעל הנהר, ממשיכים להתגלות גם בימינו וחלקם מוצגים כאן. מאז, הוקמו מעל הנהר עוד גשרים רבים, ואחד מהם, משלהי ימי הביניים, מוצג במוזיאון בשלמותו.

החל מהמאה ה?17 הפכה בריטניה לשחקן מרכזי בסחר העבדים שהובאו כסחורה מאפריקה אל העולם החדש. בתערוכה הקבועה מוצגים אזיקים, שוט וכלי עינויים ששימשו בתהליך האכזרי במשך קרוב ל?300 שנה.

אל תחמיצו את תצוגת דגמי האוניות העשויים למופת, ואת כלי העבודה הרבים שנשתמרו למרות תלאות הזמן. בקומה האמצעית של המוזיאון, מובא סיפור עמידתה של העיר בפני ההתקפות בשתי מלחמות העולם, וניתן לחוות שהייה בתוך תא פלדה קטן, ששימש כמקלט לאנשים שנאלצו לשהות מעל פני הקרקע במהלך הבליץ. בקומה התחתונה תמצאו שפע פעילויות לילדים באגף המכונה מאדלארק.

מידע

שימושי

The Thames Barrier

1 Unity Way, Woolwich, SE18 5NJ

Rail: Charlton

www.gov.uk/the-thames-barrier

Tel: 020-8305 4188

ה'-ש', 10:30 עד 17:00.

£3.75 למבוגר, £2.25 לילד, £10 למשפחה (שני מבוגרים ושלושה ילדים).

Museum of London Docklands

No.1 Warehouse

West India Quay, E14 4AL

DLR: West India Quay

www.museumoflondon.org.uk/docklands

Tel: 020-7001 9844

ב'-א', 10:00 עד 18:00.

הכניסה חופשית.