אנטישמיות בבריטניה: יש בריטים שעדיין לא מאמינים שהייתה שואה

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(10/04/21- 20:21)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
אנטישמיות בבריטניה
22:07 28/01/19

אנטישמיות בבריטניה: יש בריטים שעדיין לא מאמינים שהייתה שואה

ההתעללות האנטישמית המתמשכת נגד רייצ'ל ריילי מ-Countdown // סקר המראה נתונים מדאיגים ביחס של הבריטים אל השואה // הארכיבישוף של קנטרברי לשעבר: אולי עמוק בתוכו קורבין לא אוהב יהודים || לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה שנערך אתמול – שלושה דברים שכדאי לדעת על תופעת האנטישמיות בבריטניה ב-2019

רייצ'ל ריילי, אנטישמיות בבריטניה, אירוע בפלרמנט הבריטי, אנטישמיות בלייבור
החליטה לשבור שתיקה אחרי שראתה כרזות בלונדון, עליהן הכיתוב 'ישראל היא מיזם גזעני'. רייצ'ל ריילי

כמדי שנה, ב-27 בינואר, צוין אתמול בבריטניה יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. זהו יום שנועד להזכיר לעולם שהשואה באמת התקיימה ושיש להמשיך ולהפיק לקחים ממנה גם בימים אלה, כדי שדבר דומה לא יתרחש שוב. את היום הזה מציינים באירועים שונים בלונדון ובממלכה, ובדרך כלל מתפרסמים גם סקרים נלווים, שמנסים למדוד את מפלס האנטישמיות בבריטניה. לפי סקר חדש, שממצאיו פורסמו אתמול, מסתבר שגם בשנת 2019 אנשים לא מאמינים שהשואה בכלל לא קרתה.

1 מכל 20 מבוגרים בבריטניה מאמין שלא הייתה שואה

בסקר המדובר, שערך מכון המחקר Opinion Matters, השתתפו 2,000 איש, שאמורים לספק דוגמה מייצגת של מבוגרים החיים בבריטניה. מי שיזם והזמין את הסקר היא "קרן יום הזיכרון לשואה" הבריטית (Holocaust Memorial Day Trust). עמותה זו הוקמה על ידי ממשלת בריטניה לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

מנתוני הסקר עולה, כי 1 מכל 20 מהנשאלים (5%) גורסים שלא הייתה שואה. בנוסף; 8% סבורים כי היקף ממדי השואה הוא מוגזם. 45% לא יודעים כמה יהודים נרצחו. ו-19% סבורים שמספר הקורבנות נמוך מ-2 מיליון. לעומת זאת, יש צד מעט חיובי: הרוב המכריע (83%) השיב כי חשוב לדעת על השואה ושכולנו יכולים ללמוד לקחים מהעבר לטובת חיינו כיום.

"בורות נרחבת שכזאת, ואף הכחשה – היא מזעזעת". מסרה אוליביה מרקס-וולדמן, יו"ר הקרן. "ללא הבנה בסיסית של ההיסטוריה, אנו נמצאים בסכנה, בשל אי היכולת ללמד (את אותם אנשים) מה זלזול בשונה ועוינות כלפי אחרים יכולים להוביל, בסופו של דבר. עם העלייה בפשעי שנאה בבריטניה והסכסוכים הבינלאומיים המתמשכים, שעלולים להידרדר לרצח עם, העולם שלנו מרגיש שביר ופגיע. אנחנו לא יכולים להיות שאננים".

"המספרים האלה מאוד מדאיגים אותי", הוסיף ניצול השואה סטיבן פרנק (בן 84), שבשואה נשלח לשלושה מחנות ריכוז שונים. "מניסיוני, לאנשים אין הבנה מוצקה של מה שהתרחש בשואה, וזו אחת הסיבות שאני מחויב כל כך לחלוק את מה שקרה לי. באחת השיחות שלי, פגשתי מישהו שאמר כי השואה לא קרתה. הדרך היחידה להילחם בכזו הכחשה ואנטישמיות – היא האמת. אני מספר לאנשים מה קרה, מה ראיתי ומה חוויתי. החינוך הוא כל כך חשוב. אם נתעלם מן העבר, אני חושש שההיסטוריה תחזור על עצמה".

רייצ'ל ריילי, אנטישמיות בבריטניה, אירוע בפלרמנט הבריטי, אנטישמיות בלייבור

"אם נתעלם מן העבר, אני חושש שההיסטוריה תחזור על עצמה". עדות ראשונה שנגבתה מניצול שואה בבריטניה. תצלום: ספריית וויינר, מתוך תערוכה עתידית שתתקיים בספרייה, בשם Crimes Uncovered: The First Generation of Holocaust Researchers

אצל רייצ'ל ריילי זה התחיל בעקבות מחאה אנטי-ישראלית בלונדון

בעוד שנתוני הסקר מטרידים, מדובר רק במחשבות. אך יש לא מעט בבריטניה שהופכים את הרעיונות האלה למעשים מחרידים. הקורבן המפורסם ביותר בבריטניה כיום, שתופסת כותרות רבות בעיתונות, היא כנראה רייצ'ל ריילי. רייצ'ל ידועה מהתוכנית Countdown, שם חגגה לאחרונה 10 שנים מאז שנכנסה לתפקיד "אשת המספרים", שיודעת לפתור כל בעיה בחשבון. על המסך אפשר לראות אותה גם מהטייק-אוף ההומוריסטי (והמוצלח) של הסדרה הזו, 8 Out of 10 Cats Does Countdown, והיא השתתפה בעוד תוכניות טלוויזיה, כמו Strictly Come Dancing.

במהלך החודש, רייצ'ל ריילי העניקה כמה ראיונות לתקשורת הבריטית לציון 10 שנים ב-Countdown. אבל במקום לדבר על עצמה ועל הסדרה, היא החליטה להציף את עניין האנטישמיות בבריטניה, נושא שהפך בשנה האחרונה קרוב לליבה. ראיון מעניין במיוחד שודר בפודקאסט ב"ערוץ 4", שם היא מגוללת את סיפורה (צפו בו בהמשך הכתבה). היא עשתה זאת גם באירוע מיוחד שנערך בפרלמנט הבריטי בשבוע שעבר.

"ככל שקראתי יותר, כך הזדעזעתי יותר"

"אם הייתם אומרים לי בשנה שעברה בזמן הזה, שבינואר 2019 אעמוד בפרלמנט ואפנה לחדר מלא באנשים באירוע לזכר השואה, מתארת את ההתעללות המחרידה שאני סופגת מדי יום, מאז שהתחלתי לדבר על הבעיה הגוברת של האנטישמיות בבריטניה – לא הייתי יודעת מאיפה להתחיל עם הספק שלי", כך התחילה את נאומה בפרלמנט.

לדבריה, אל נושא האנטישמיות במפלגת הלייבור היא התוודעה רק אחרי ההפגנה מחוץ לפרלמנט במרץ 2018. "התחלתי להקשיב והתחלתי לקרוא. וככל שקראתי יותר, כך הזדעזעתי יותר. בהתחלה זה היה רק ​​באינטרנט. רוטשילד כאן, שואה שם. אבל בהדרגה התחלתי להבחין באפקט הדומינו מהזרם האנטישמי הזה, שמופיע במקומות שלא הייתי מצפה להם. את שתיקתי שברתי לבסוף כשעל כמה תחנות אוטובוס בלונדון, העיר שבה אני גרה, הודבקו כרזות עם הכיתוב 'ישראל היא מיזם גזעני' – תגובה לניסיונו של ג'רמי קורבין להשמיט חלקים מהגדרת האנטישמיות של IHRA".

רייצ'ל ריילי, אנטישמיות בבריטניה, אירוע בפלרמנט הבריטי, אנטישמיות בלייבור

החליטה להציף את עניין האנטישמיות בבריטניה. רייצ'ל ריילי (שנייה מימין למעלה) יחד עם (מימין): מנהלת "הקרן לחינוך השואה" קרן פולוק, ניצולת השואה אווה קלארק, השגרירה הצעירה של "הקרן לחינוך השואה" יואנה דיאק, חברת הפרלמנט מטעם הלייבור מרגרט הודג', ושר הפנים של הממשלה סאג'יד ג'אוויד

"הם לא יכולים לתקוף את העובדות, אז הם תוקפים את השליח"

עוד כמה קטעים מנאומה של רייצ'ל ריילי בפרלמנט:

"בידיעה כמה הרסנית הייתה השואה בשנים שקדמו להקמתה של מדינת ישראל, והמצבים הנואשים שאנשים נתקלו בהם כשנאלצו להימלט לאיזשהו מקום, לכל מקום מבטחים, וכמה פעמים הם סורבו וחזרו בעקבותיהם – אני מוצאת את התיאור הזה, של אופי קיומה של ישראל, מאוד פוגעני.

"ללא אירוניה, אני רואה כמה מעט מבינים אנשים רבים בנושא האנטישמיות, ובו בזמן הם מכחישים כל הוכחה לקיומה (של האנטישמיות), תוך כדי השתתפות פעילה בה. משמיצים אותי, היהודייה שזועקת על כך, כמעמידה פנים המקבלת תשלום מישראל. באופן זועם, הם משווים את ישראל לנאצים, או מכנים אותי 'חלאה גזענית ציונית' בתגובה לפוסטים שלי שאני מעלה על כל עניין, מלבד בנושא ישראל ופלסטין.

"הם זועקים 'Smear' (מריחה/השמצה) או 'אנטי-ציוניות אינה אנטישמיות', אפילו בפני הכחשה ישירה של השואה, מוצאים דרכים חדשות ומגונות להסביר או לערפל את דרך פעולתם, וחוזרים על התירוצים שנשמעים לעיתים קרובות מפי גיבוריהם הפוליטיים. בטוויטר נשלחים אליי מסרים, שלעיתים קרובות אפשר היה להתבלבל ולחשוב שהם של ניאו-נאצים. אך את אותם בעלי חשבונות טוויטר לא ניתן לזהות כניאו-נאצים. מה שמסגיר אותם הם הסממנים של הוורד האדומה של מפלגת הלייבור, יחד עם דגל פלסטין וההאשטגים #GettheToriesOut ו-#JC4PM, בנוסף לתביעתם הסטנדרטית להיות 'נגד גזענות בכל צורה'".

רייצ'ל ריילי, אנטישמיות בבריטניה, אירוע בפלרמנט הבריטי, אנטישמיות בלייבור

"מכנים אותי 'חלאה גזענית ציונית'". רייצ'ל ריילי יחד עם בן הלפגוט באירוע בפרלמנט (מרים משקולות יהודי בריטי, אלוף מספר מכביות, שמצא מקלט בבריטניה לאחר השואה)

בעקבות מסע ההסתה המתמשך כנגדה, היא תתוגבר באבטחה כבדה יותר

בהמשך נאומה, פירטה רייצ'ל ריילי את מילות הגנאי שבהן נקראה "בשם הלייבור", בהם הכינויים: "פאשיסטית", "מזדהה עם הנאצים" וגם "אנטישמית" בעצמה. כל זאת, בתגובה לניסיונותיה להעלות את המודעות על תופעת האנטישמיות בלייבור. השיטה שלהם להגחיך אותה, לטענתה, היא "הטקטיקה שהשתמשו בהם שוב ושוב כנגד יהודים – וכן נגד כל מי שקורא נגד אנטישימיות במפלגת הלייבור. הקורבן הופך לתוקף והתוקף הופך למפלגה הלא נכונה… הם לא יכולים לתקוף את העובדות, אז הם תוקפים את השליח".

את דבריה היא סיימה במילים: "זו צריכה להיות שערורייה לאומית. אנחנו זקוקים לפעולה ולא למילים. אני קוראת לכל האנשים, לתקשורת ולפוליטיקאים מכל הצדדים לעמוד איתנו ולהיות קולניים יותר נגד האנטישמיות". כמה ימים לאחר מכן, בראיון שהעניקה ל"טיימס", היא חשפה שבעקבות מסע ההסתה המתמשך כנגדה, היא תתוגבר באבטחה כבדה יותר, בצילומי התוכנית Countdown.

הריאיון המלא עם רייצ'ל ריילי ל"ערוץ 4":
הארכיבישוף של קנטרברי לשעבר: "גם הנוצרים אשמים"

לא רק רייצ'ל ריילי. הנושא החוזר של ג'רמי קורבין והאנטישמיות במפלגת הלייבור הופיע אתמול גם בראיון שנערך עם לורד ג'ורג' קארי, מי שכיהן כארכיבישוף של קנטרברי (עד שנת 2002). "חולשת ההצהרות שלו יכולה ליצור את הרושם כי הוא (ג'רמי קורבין), עמוק בתוכו, מישהו שלא אוהב יהודים… הייתי מעודד סוציאליסטים ואת אנשי מפלגת הלייבור לשים לב למה שהם אומרים בנוגע לגזענות ועל השפעת היהודים בתוך מפלגתם".

בהתייחסו לאנטישמיות בבריטניה, לורד קארי סיפר לערוץ i24NEWS, כי הכנסייה "יכולה לעשות הרבה יותר, ועלינו להיות בחוד החנית", של המאבק באנטישמיות. "גם הנוצרים אשמים", הוא אמר. "אנו שולחים משלחות של נוצרים מהכנסיות שלנו לישראל. הם נמצאים שם במשך שבוע או עשרה ימים. הם רואים פלסטינים וחוזרים עם דעה קדומה על מה שקורה, וזו השקפה חד-צדדית".

"מה שאני חושב שאנחנו צריכים לעשות יותר הוא לחנך נוצרים, שמשתתפים בעליות האלה לרגל, לא לראות את זה כסיפור כולו. הם לא מבינים מה קורה לקהילות היהודיות באדמתם, שנדחקות הצידה, ובמובן מסוים נרדפות על ידי פלסטינים. חייבים לקבל ראייה מאוזנת יותר של מה שקורה".

צפו בריאיון המלא עם לורד ג'ורג' קארי, לשעבר ארכיבישוף של קנטרברי:
מצאתם טעות?
אודי גלזר - מוזיקאי בלונדון

אודי גלזר

אודי גלזר הוא מוזיקאי בלונדון וגם עורך האתר והמגזין עלונדון.

לכתבות נוספות של אודי גלזר
תגיות : אנטי-ישראלים בבריטניה, אנטי-ישראלים בלונדון, אנטישמיות בבריטניה, אנטישמיות בלונדון, אנטישמיות בלייבור, הפגנה אנטי-ישראלית, יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, יום השואה הבינלאומי בבריטניה, רייצ'ל ריילי
יכול לעניין אותך