גנרל וג'נטלמן: אלנבי נכנס שוב בשערי ירושלים

קול הישראלים בבריטניה

יום שני דיכאוני? כרטיסים להצגות ומחזות זמר בלונדון רק ב-£20!

(20/01/20- 12:28)

מתגעגעים לדאינריז? אמיליה קלארק תככב בפעם הראשונה בווסט-אנד בהפקה חדשה של "השחף". מכירת הכרטיסים נפתחה!

(20/12/19- 12:27)

נפתחה מכירת הכרטיסים להופעה של סנופ דוג בלונדון

(06/10/19- 08:53)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)

כרטיסים מוזלים להצגות ומחזות זמר בלונדון!

(01/09/19- 10:10)

20% הנחה לגן החיות של לונדון!

(01/09/19- 10:10)
אירועים ותיירות בישראל
13:13 14/12/17

גנרל וג'נטלמן: אלנבי נכנס שוב בשערי ירושלים

לפני מאה שנה הגנרל אלנבי נכנס לירושלים אחרי שהצבא הבריטי הביס את העות'מאנים. השבוע נערך שחזור מרגש במגדל דוד ונפתחה בו תערוכה מרתקת לציון הכיבוש הבריטי

וויקונט אלנבי הרביעי
מצאצאי אלנבי שכבש את ירושלים. וויקונט אלנבי הרביעי. צילום: Ricky Rachman

הרגע שבו צעד ברגל הגנרל אדמונד אלנבי משער יפו אל מצודת מגדל דוד, ב-11 בדצמבר 1917, נחשב כ"נס חנוכה" ליהודים או "מתנת חג המולד" לנוצרים. האירוע ההיסטורי הזה, שבו צבא האימפריה הבריטית הביס את העות'מאנים ששלטו על העיר במשך 400 שנה, צוין בטקס חגיגי ביום ב' האחרון. כחלק מהטקס, שוחזר התצלום ההיסטורי על מדרגות מצודת מגדל דוד, שבו הגנרל אלנבי הכריז על תחילת השלטון הבריטי בירושלים. אל האירוע הגיעו במיוחד מאנגליה בני משפחת אלנבי, בהם וויקונט אלנבי הרביעי, שערכו סיורים נוספים בישראל בעקבות הקרבות.

לציון המאורע, נפתחה התערוכה "גנרל וג'נטלמן – אלנבי בשערי ירושלים" במצודת מגדל דוד שבה שוכן המוזיאון לתולדות ירושלים. זה בדיוק המקום שבו התרחשו האירועים הדרמטיים ההם, ובתערוכה תוכלו לחזור אחורה בזמן באמצעות סרטים, צילומים וחפצים נדירים, תעודות מרגשות, כרזות, מזכרות ואלבומי תיירות אישיים. הכל כדי להבין מה באמת קרה שם, מי היה גנרל אלנבי, ובעיקר מהו הלקח ההיסטורי שלמדנו.

ממצא נדיר: דגל הכניעה של הטורקים

התערוכה מתמקדת במאורעות הימים המכריעים בשלהי מלחמת העולם הראשונה – החל מ-8 בדצמבר 1917. בבוקר של אותו היום הטורקים ברחו והשאירו אחריהם עיר עזובה ומוזנחת, ומכתב כניעה לראש העיר. מוצגים רבים הושאלו ממוזיאונים באנגליה ומאוספים פרטיים במיוחד לתערוכה הזו. אחד מהם הוא דגל הכניעה הלבן, שאולתר מקרעי סדינים וממקל מטאטא, איתו יצא ראש העיר לחפש את נציגי הצבא הבריטי.

"ירושלים לעולם אינה נכבשת באמת, ונדמה שלמעשה היא זו הכובשת את כובשיה", אומרת אוצרת התערוכה, ד"ר נירית שלו-כליפא. "כיבוש ירושלים ב-1917, היה שונה מקודמיו. השליטים החדשים התבוננו בעיר הקדומה בחרדת קודש, נכנסו בשעריה על בהונות והאמינו כי הפנימו את לקחי העבר. תחושותיהם הדהדו ברעיון, בדימוי, בצורה ובסמל ששימשו אותם בעיצוב הטקסים והזיכרון המציינים את מאורע הכיבוש, והפכו בסיס לאגדות ומיתוסים".

מתי: עד ספטמבר 2018.
איפה: מוזיאון מגדל דוד.
טיפ: בדקו באתר המוזיאון מתי מתקיימים סיורים מודרכים במקום.

מתוך התערוכה "קצין וג'נטלמן" בירושלים

מתוך התערוכה "קצין וג'נטלמן". צילום: Ricky Rachman

מצאתם טעות?
תגיות : אלנבי, המנדט הבריטי
יכול לעניין אותך