אוכל בפוקוס אחר: עוד גרניט מככב בלונדון

הצלם איל גרניט (האח של) זכה בתחרות צילום בלונדון בזכות עבודה מלאת (פירות) הדר. מעוניינים לצפות בתצלום הזוכה?

באופן שמזכיר תרגיל שיווקי-אמנותי דומה, ניו קובנט גארדן מרקט קיים זו השנה השנייה תחרות צילומים לחלון הראווה של המתחם. התחרות New Covent Garden Market Vitrine Art Commission קראה לאמנים להגיש הצעה של יצירת אמנות בהשראת פירות, ירקות ופרחים, ולקחת בחשבון את הקשר בין השוק ותושבי לונדון, בנוסף להענקת מראה מושך לחזית המבנה.

הצלם איל גרניט הרגיש שיש לו את התמונה המתאימה ושלח לתחרות את עבודתו "טבע דומם פירות הדר". הוא התמודד בין למעלה מ-70 מועמדים נוספים והיום הוכרז כי הוא זכה במקום הראשון. היום נחנכה עבודתו, שנקראת באנגלית Still Life Citrus, המתפרשת על פני 100 מ״ר (20 מ׳ רוחב) ומעטרת את חזית בניין השוק הסיטונאי הגדול ביותר בבריטניה, שמוכר פירות, ירקות ופרחים. היא תישאר שם למשך שנה שלמה עד התחרות הבאה.

איל גרניט בלונדון

מקטע אחד מתוך התצלום המקורי ששלח גרניט לתחרות. ״טבע דומם פירות הדר״״

שביל קליפות התפוזים

התמונה המנצחת מציגה שפע של פירות הדר בצבעים כתומים עזים ופרחים, המונחים על שולחן גדול, שעליו פרושה מפה בצבע תכלת, בסביבת כוסות ואגרטלים קריסטליים, צנצנות ומגשים עתיקים, ומלמעלה תלויים פירות כמו מנורות. גרניט מספר שהעבודה צולמה במרחקי מיקוד שונים, המעניקים לתמונה עומק שדה גדול יותר, כדי לשקף את טבעו האלמותי של הפרי. בנוסף, הוא מודה שיש דמיון בין התצלום הזה לעבודותיהם של ציירים מהמאה ה-16 וה-17 בהשראת Bodegones ("טבע דומם") של המאסטר הספרדי חואן סאנצ'ס קוטן, שגרניט נתקל בו בזמן שלמד צילום במדריד.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

"אני נרגש להיות כאן", אמר איל בטקס החגיגי שהתקיים היום. "התחלתי לצלם כשהייתי בן 10 ולא הפסקתי מאז. הצילום מבוסס על סדרה שיצרתי כשחייתי בברלין לפני שנים בודדות. כשראיתי את ה'קול קורא' לתחרות אחזה בי תחושה שזהו בדיוק הצילום הזה. עבורי, עבודה זו היא חזרה לילדות לבית בו גדלתי בירושלים. בסופי השבוע היינו נוסעים לפרדסים באזור המרכז. אני זוכר תמונות של תפוזים ואת נחשי הקליפות המתפתלים; תחושה של שייכות, זיכרון והיסטוריה אישית. זו תחושה עילאית לקבל הזדמנות כה מדהימה ולהציג את עבודתי בפני קהל בינלאומי במקום מרכזי בלונדון, שבו חוברים יצירות אמנות וחיים אמיתיים. הקשר הזה מחיה את היצירה, מפיח בה חיים".

"התרגשתי לנסוע במיוחד לראות את העבודה המדהימה של איל מפארת את השוק החדש״, מסר אחיו, השף אסף גרניט. "משפחת גרניט מירושלים מפגינה נוכחות בלונדון. הצילום של איל מציף המון חוויות של ריחות וצבעים מילדותינו. הרחוב נראה לגמרי אחרת עם הצילום. אני גאה באח שלי".

איל גרניט - שוק קובנט גארדן בלונדון

״חזרה לילדות לבית בו גדלתי בירושלים. בסופי השבוע היינו נוסעים לפרדסים באזור המרכז״. איל גרניט על רקע יצירתו. צילום: הדס בביוף-גרניט

מעוניינים לצפות בפרי מצלמתו של גרניט?

סעו לאזור ניין אלמס. הכתובת: New Covent Garden Market, London, SW8 5B

מכל הזוויות. ניו קובנט גארדן מרקט בלונדון. צילום: Art Night

תגיות:
איל גרניט
אסף גרניט
ניו קובנט גארדן
ניו קובנט גארדן מרקט
שוק ניו קובנט גארדן
שוק קובנט גארדן

קרא עוד