״הסברה ישראלית עושים בכל מקום״: יוסף חדאד מגיע ללונדון לחזק ולהתחזק

יש מי שאומר שיוסף חדאד צריך להיות שר ההסברה. עד שזה יקרה, הוא מסביר את ישראל ללא הפסקה איפה שרק אפשר, ובעיקר ברשתות החברתיות, שם פרץ לחיינו. עכשיו הוא מגיע ללונדון לפגוש את הקהילה הישראלית 

יוסף חדאד הוא כבר שם נרדף להסברה הישראלית. בזכות הסיפור והרקע הייחודי שלו, בזכות הכריזמה המתפרצת שלו ובזכות הידע והחריפות שהוא מפגין בסרטונים שלו במדיה החברתית, שעבור הרבה מאיתנו משמשים ממש בית ספר להסברה ישראלית מאז פרוץ המלחמה. עכשיו הוא מגיע אלינו ללונדון. חדאד יקיים שתי הרצאות פתוחות לקהל הרחב, על הסיפור שלו ועל השותפות המיוחדת שיש לערבים הישראלים עם היהודים, שהיא כדבריו הרבה מעבר לדו-קיום. 

למי שלא יודע, חדאד הקים את עמותת ״ביחד – ערבים זה לזה״, הפועלת לחיבור בין המגזר הערבי לחברה הישראלית, וכל ההכנסות מהרצאותיו הן תרומה לטובת פרויקט של העמותה שעתיד להטיס משלחת של ערבים ישראלים למסע הסברה בקמפוסים, כדי להילחם במצב האנטישמיות והאנטי-ישראליות באוניברסיטאות, גם כאן בבריטניה וגם במדינות אחרות. 

יוסף חדאד עם שלט
יוסף חדאד

זו הפעם הראשונה שאתה מגיע להרצות לקהילה הישראלית בלונדון, רבים מהם חווים בימים אלה אנטישמיות ומקרים לא נעימים בלשון המעטה

בבריטניה זו פעם ראשונה. פעם ראשונה שאני עושה כזה דבר לקהילה הישראלית ובכלל לקהילה היהודית. אני רוצה לבוא לספר להם שיש לנו מדינה טובה. יש לנו עם מדהים, יש לנו שותפות אמיתית. באמת. אני בא גם לספר להם על חיילי צה"ל התותחים שלנו שנלחמים כרגע בעזה ובצפון ולהגיד להם שכשביקרתי בעזה, לא היה שם ערבים, יהודיים, ימין, שמאל, דתיים חילונים, כולם היו מאוחדים. פגשתי חיילים ערבים ופגשתי חיילים יהודים, פגשתי חיילים עם דעות ימניות וחיילים עם דעות שמאלניות, פגשתי חיילים חילוניים וחיילים דתיים, לכולם היה מסר אחד: להיות מאוחדים. אני מעביר את המסר הזה גם לקהילה הישראלית והיהודית בבריטניה – צריך להיות מאוחדים. צריך להיות חזקים בשביל החיילים שלנו. האמת איתנו, העובדות איתנו, ואנחנו חייבים, אבל חייבים בכל הכוח להמשיך ולהפיץ את האמת ואת העובדות ואסור בשום פנים ואופן להיכנע לאנטי ישראלים.

אני חושב שדבר הראשון שצריך לעשות, אם מישהו בא ותוקף ישראלי או יהודי על היותו ישראלי או היותו יהודי, זה להוציא מצלמה ולצלם את האמת. אני לא סתם אומר את זה. צריך לצלם את החוויה ואת התקיפה, זה חשוב כי אנחנו צריכים להראות את זה לעולם.

לאנשים שנתקלים באמירות אנטי-ישראליות או אנטישמיות, מה אתה מציע לעשות? 

אני חושב שדבר הראשון שצריך לעשות, אם מישהו בא ותוקף ישראלי או יהודי על היותו ישראלי או היותו יהודי, זה להוציא מצלמה ולצלם את האמת. אני לא סתם אומר את זה. צריך לצלם את החוויה ואת התקיפה, זה חשוב כי אנחנו צריכים להראות את זה לעולם. אלו דברים קריטיים כדי באמת לקדם את נושא ההסברה הישראלי ואת נושא המלחמה באנטישמיות. אז אני מתחנן בכל פעם שיש דבר כזה – לתעד ולצלם ולהעביר לי. אני אדאג באופן אישי גם להביא את זה לממשלה ולאיפה שצריך בתקשורת הישראלית ובתקשורת העולמית. הרקע שלנו קשה לנו, אנחנו לא כמוהם, אנחנו לא באים לדחוף ולקלל. אבל יש לנו יכולת להשפיע! לכל אחד יש מכשיר סלולרי, אז בבקשה לתעד. לתעד כמה שאפשר ולשלוח לי. אני מוכן לקבל את האחריות ולהגיע עם זה לכל מקום.

מה אתה חושב על ההסברה הישראלית? נראה לך שמשהו מחלחל? שזה עובד? 

ההסברה הישראלית היא בסדר היום הציבורי, נקרא לזה ככה. למה זה חשוב? כי לפני כן זה לא היה ככה. אם היה חבר כנסת שעומד לפרק את הקואליציה, אז את יודעת, היו נותנים לו משרד ההסברה כדי להשתיק אותו. כלומר, הכוונה שלי היא שפעם התייחסו למשרד ההסברה כמשהו שהוא שולי. היום כבר אנשים מבינים יותר את החשיבות של ההסברה. לצערי זה הגיע לסדר היום הציבורי בנסיבות כאלה. 

יוסף חדאד לובש דגל ישראל מתווכח עם פעיל פרו פלסטיני
״היום כבר אנשים מבינים יותר את החשיבות של ההסברה״

יש שאומרים שזה אפילו קצת מאוחר מדי להשקיע בהסברה 

לא, אף פעם לא מאוחר מדי, זה בשום פנים ואופן. מי שאומר את זה, אין לו מושג וחצי מושג על ההשפעה. כן, יש כישלון גדול של מדינת ישראל בנושא ההסברה הישראלית. במשך שנים כן הייתה פה הזנחה של ההסברה הישראלית. כן, האנטי ישראלים, ותעמולת הפרופגנדה הפלסטינית משומנת ועובדת בצורה מטורפת, ואנחנו בפער עצום. אז כן, יש להם מיליונים על גבי מיליונים של אנשים ואנחנו מעטים, ועדיין אסור בשום פנים ואופן להשאיר את הזירה הזו אך ורק להם. אין מצב.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

הנרטיב הפלסטיני, אסור שיספרו רק אותו. חייבים לספר את הנרטיב שלנו, יש לזה גם הצלחות דיפלומטיות. אנחנו רואים נשיאים וראשי ממשלה שעומדים עם ישראל ותומכים בישראל ובלי ההסברה הישראלית זה לא היה יכול לקרות. אם היינו משאירים את הזירה הזאת רק להם אז הצד שלנו בחיים לא יהיה מסופר, ואם הצד שלנו בחיים לא מסופר, זה אומר שפשוט באמת הפסדנו. חייבים להיאבק. אני יכול להגיד לך שבזמן שבו נגיד המדינה לא עושה מספיק, אזרחי מדינת ישראל עושים המון. אזרחי מדינת ישראל נרתמו להסברה הישראלית בצורה יוצאת דופן.

מה אנחנו כאזרחים, ובפרט אלה שגרים כאן בלונדון, יכולים לעשות? 

אנחנו צריכים להבין שאין לנו מדינה אחרת, ויש לנו מדינה לא מושלמת. האמת שאין כזה דבר מדינה מושלמת, אבל לצד הבעיות, יש פה מדינה טובה שחשוב לנו להיאבק עליה ולהילחם עבורה. להילחם עבור הדמוקרטיה והחופש. אני כערבי ישראלי יודע כמה חשוב החופש. אני רואה מדינות ערביות מסביבי ואני רואה אזרחים שאין להם, לא דמוקרטיה ולא חופש ביטוי ולא חופש דת. בחיים לא הייתי רוצה להגיע למצב כזה, ואני רק חושב מה היה קורה אם מדינת ישראל הייתה נופלת. איפה היינו חיים? זאת הסיבה שגם אני נלחם על המדינה הזו. כל אזרח יכול להיות חלק מההסברה הישראלית. אפשר להעלות סרטון או לשתף, אפשר להגיב, לעשות ולהפגין. יש הרבה חשיבות לזה שאנשים משתפים ומגיבים. 

בואי ניתן לך דוגמא לבן אדם הטיפוסי שאין לו הרבה עוקבים והוא ממש לא משפיען רשת. יש לנו מתנדב בעמותה, קוראים לו אחמד. אחמד, יש לו בערך 14 עוקבים. הוא קלט פוסט של אלג'זירה, בדיוק בזמן הנכון. איך שהוא ראה את הפוסט הוא הגיב שם תגובה כל כך טובה, שלתגובה שלו יש יותר לייקים מהפוסט עצמו. זה רק מסביר כמה בן אדם בלי עוקבים יכול להשפיע אפילו בזירה של הרשתות. חשוב מאוד להיות בכל מקום, לא לוותר, להראות נוכחות. ממש לא להגיד שהפסדנו את המלחמה. אסור בשום פנים ואופן להגיע עם הגישה הזו. הסברה ישראלית עושים בכל מקום.

יוסף חדאד דגל ישראל
״אפשר להגיב, לעשות ולהפגין. יש הרבה חשיבות לזה שאנשים משתפים ומגיבים.״

מה אתה יכול לספר לנו על ההרצאות שלך בלונדון?

ההרצאה שלי מחולקת לכמה חלקים. החלק הראשון מדבר על החיים האישיים שלי ובו אני עונה על השאלה למה אני עושה את מה שאני עושה. בשביל באמת לענות על השאלה הזאת אני חייב לחזור לילדות. נדבר על החיים האישיים ומה שהוביל אותי להתנדב להתגייס לצה״ל ואז משם, להיות פעיל חברתי ופעיל הסברה. וכמובן אני אתייחס לכל נושא השותפות בין יהודים וערבים במדינת ישראל. אסביר מה ההבדל בין המושג דו קיום לשותפות ולמה דו קיום שונה משותפות.

מה באמת ההבדל?

תראי, דו קיום המשמעות שלו מבחינתי זה ״אני לא סובל אותך, את לא סובלת אותי, אבל את לא הולכת לשום מקום ואני לא הולך לשום מקום, לכן אין לנו ברירה אלא לחיות בדו קיום.״ משפט כזה אולי מתאים להגדיר את היחסים בין הישראלים לפלסטינים, בין ישראלים וירדנים, בין ישראלים למצרים. אבל כשבאים לתאר את היחסים בין היהודים והערבים שחיים במדינת ישראל שותפות זו הגדרה נכונה. זה מגיע ממקום של אהבה ואכפתיות. אנחנו רואים את זה בכל מקום ואני אגיד לך יותר מזה, סיפורי השותפות שאני אחשוף בהרצאה שלי הם אלה שיתנו את החותמת הסופית להבין את ההבדל בין דו קיום לשותפות. אני חושב שאפשר לסכם את ההרצאה בזה שאני בא להגיד את האמת ובעיקר לגבות את האמת עם עובדות, ואני אתן לכם כמה שיותר עובדות וכלים כדי להשתמש בזה. המטרה שלי גם שיבואו ויקבלו כלים כדי להמשיך להיאבק.

אני כערבי ישראלי יודע כמה חשוב החופש. אני רואה מדינות ערביות מסביבי ואני רואה אזרחים שאין להם, לא דמוקרטיה ולא חופש ביטוי ולא חופש דת. בחיים לא הייתי רוצה להגיע למצב כזה, ואני רק חושב מה היה קורה אם מדינת ישראל הייתה נופלת. איפה היינו חיים? זאת הסיבה שגם אני נלחם על המדינה הזו.

מדהים. אני אדבר בשם עצמי, אבל אני בטוחה שיהיו שיזדהו איתי. הסרטונים שלך לימדו אותי הרבה על איך ומה לענות לאנשים שאומרים אמירות נגד ישראל ברשת ובחיים האמיתיים.

זה גם מאוד חשוב. אנחנו נתקלים בכל מיני אמירות ביומיום שלנו, במיוחד האנשים שנמצאים מחוץ לארץ. כמה שהם מחוברים, עדיין יש המון דברים שהם לא מודעים אליהם כמו מישהו שנמצא בתוך החברה הישראלית, בתוך מדינת ישראל. אני רוצה לחשוף אותם לדברים, לשיח הזה, ולדעתי בהרצאה זה מה שנעשה. אני יודע שהקהילה הישראלית, היהודית והפרו-ישראלית שהם לא יהודים, סובלים לא מעט. ועדיין אני שומע על ישראלים שלא מוותרים ומקיימים הפגנות, ועל ישראלים שנלחמים כדי להעלות את המודעות. זה מדהים וזה מעורר השראה וכמו שאמרתי אני בא גם להתחזק. ממכם אני בא להתחזק, כי אתם שמה ואתם עדיין, למרות כל הקושי, נלחמים.

פלאייר יוסף חדאד
פלאייר האירוע. הרצאות של יוסף חדאד בלונדון.

מספר המקומות מוגבל.

למיקום הדרומי.

https://bit.ly/YosephHaddadSouthLondon

לאירוע הצפוני
https://tinyurl.com/yoseph-north-london

תגיות:
אנגליה
אנטישמיות באנגליה
אנטישמיות בבריטניה
בריטניה
הממלכה המאוחדת
יוסף חדאד
ישראלים באנגליה
ישראלים בבריטניה
ישראלים בלונדון
לונדון
לונדון עכשיו
מה לעשות בלונדון

קרא עוד