הארי סטיילס, דיוקן מאת דייויד הוקני

ציור מהחיים - תערוכה חדשה של הוקני בלונדון

מבקרת התערוכות של עלונדון, כלנית שכנר לאופר, כותבת על תערוכה חדשה של האמן הידוע דיויד הוקני, בגלריית הפורטרטים הלאומית; מסע אינטימי דרך עשורים של דיוקנאות עוצמתיים של האמן

סקרתי וכתבתי כבר רבות אודות האמן הבריטי המצוין, הסלבריטאי בן ה- 86, במגזין עלונדון ובבלוג האישי שלי במהלך השנים. ועדיין, כשנפתחת תערוכה חדשה של הוקני יש בהחלט למה לצפות! התערוכה של הוקני בנשיונל פורטריט גלרי (National Portrait Gallery) חוזרת לפשטות הקיימת בעבודותיו, ולתחושת האינטימיות שנוצרת בין רישומיו. 

"ציור מהחיים" (Drawing from Life) בנשיונל פורטרט גלרי, מציגה לראשונה למעלה מ- 30 פורטרטים, שחלקם נוצר בסטודיו של הוקני בנורמנדי, צרפת, בין השנים 2021 ו- 2022. התערוכה הינה למעשה רטרוספקטיבה של דיוויד הוקני לדיוקנאות שיצר במשך משנות החמישים ועד היום. היא הוצגה לזמן קצר בשנת 2020 לפני הסגרים בתקופת הקורונה, וכעת היא מוצגת שוב ומתעדכנת במספר ציורים חדשים. הרטרוספקטיבה מוקדשת לעבודות אייקוניות של הוקני, בהם השתמש במדיומים שונים כגון קולאז' צילום, רישומי -דיו, ליטוגרפיה, תחריט צבעי -עיפרון רישום בעפרון וציורים על גבי אייפד.

צייר מצייר סלבריטאי. דייויד הוקני מצייר את הארי סטיילס, (עם דיוקן של קלייב דייויס) סטודיו נורמנדי 1 ביוני 2022 צילום: JP גונסלבס דה לימה
דייויד הוקני מצייר את הארי סטיילס, (עם דיוקן של קלייב דייויס) סטודיו נורמנדי 1 ביוני 2022 צילום: JP גונסלבס דה לימה

השראה מהמאסטרים הגדולים

התערוכה חוקרת את עבודתו של האמן הפורה, דרך דיוקנאותיו האינטימיים של חמישה מודלים עיקריים: אימו, סיליה בירטוול, גרגורי אוונס, מוריס פיין והאמן עצמו. בין העבודות, ניתן למצוא את השפעותיהם של המאסטרים הגדולים על הוקני. כך למשל, ברישומים שיצר בפריז בין 1973 ל-1975, הקונטור והביטחון של הקו של הוקני מושפעים מהאמן הצרפתי הניאו-קלסיקאי אינגרס מהמאה ה-19. אלו פשוט רישומים מהפנטים – אין בהם סימן סורר אחד, אפילו בין סבך הקווים המתארים את שערו של בירטוול או את שערה של אימו וארשת הפנים שלהם.

פורטרט דיוקן של אישה צעירה יושבת עם פרחים צבעוניים. דייויד הוקני "סליה קארנאק אוגוסט 1971" קריון על נייר 17 x 14" © דייויד הוקני קרדיט תמונה: ריצ'רד שמידט אוסף קרן דייויד הוקני
"סיליה קארנאק אוגוסט 1971" קריאון על נייר 17 x 14" © דייויד הוקני. קרדיט תמונה: ריצ'רד שמידט אוסף קרן דייויד הוקני

אסור לפספס את צמד ההדפסים היפיפיים שהוקני יצר כהומאז' לפיקאסו לאחר מותו בשנת 1973, וניכר לראות את השפעתו הסגנונית עליו.  

לא רק פורטרטים רשמיים

עבודות חזקות במיוחד תמצאו בחדרים בהם נמצאים רישומים ותחריטים של אימו של הוקני ואוצר התערוכות שלו , מר גרגורי אוונס. כמן כן, בין העבודות החדשות בתערוכה מוצג פורטרט חדש של הזמר הארי סטיילס ורישומי פורטרט של בן זוגו של הוקני,  Jean Pierre Goncalves de Lima. מעבר לפורטרטים היותר רשמיים של המודלים שלו, הוקני תיעד את מערכות היחסים שלו בדרכים רבות אחרות, כולל הזמנות למופעים וארוחות ערב עם חברים, ספרי סקיצות, ודיוקן עצמי הבנוי מפילם פולרואיד ששלח מלוס אנג'לס כגלויה לחברו שמתגורר בלונדון. 

David Hockney "Self Portrait, 22nd November 2021" Acrylic on canvas 36 x 30" © David Hockney Photo Credit: Jonathan Wilkinson
דייויד הוקני "דיוקנאות עצמית, 22 בנובמבר 2021" אקריליק על בד 36 x 30" © דייויד הוקני קרדיט תמונה: ג'ונתן וילקינסון
"דיוקן עצמי, 22 בנובמבר 2021" אקריליק על בד 36 x 30" © דייויד הוקני. קרדיט תמונה: ג'ונתן וילקינסון

רישומי שנות השבעים של דייוויד הוקני הם פשוט יוצאים מן הכלל! ביניהם, ניתן למצוא את עיצובי ההזמנה שלו לסיליה בירטוול, אמנית הטקסטיל שהוקני צייר במשך יותר מ-50 שנה, שם גם תמצאו את הסקיצה המשובחת ביותר שלה, שנעשתה במהלך ארוחת צהריים במסעדת לנגנ’ס בראסרי באפריל 1970.

חזרה לפורטרטים

התערוכה מסמנת את חזרתו של הוקני לצייר פורטרטים, לאחר שבשנים האחרונות התמקד בעיקר בציורי נוף מנורמנדי, שם הוא חולק את זמנו בשנים האחרונות. כל פורטרט שנמצא בתערוכה הנו רישום מודל ישיר על הקנבס ללא הכנה מראש או סקיצה מקדימה. ניתן להשתאות מהטכניקה שלו ומיומנותו הגבוהה ביחד עם הוירטואוזיות של רישום הקו על גבי הנייר, הקנבס או האייפד. 

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו
דייויד הוקני "גרגורי" 1978 עפרונות צבעוניים על נייר 17 x 14" © דייויד הוקני קרדיט תמונה: ריצ'רד שמידט אוסף קרן דייויד הוקני
"גרגורי" 1978 עפרונות צבעוניים על נייר 17 x 14" © דייויד הוקני. קרדיט תמונה: ריצ'רד שמידט אוסף קרן דייויד הוקני

הוקני מספר שהוא אהב לצייר מגיל מוקדם מאוד ותמיד התהלך עם מחברת סקיצות במעיל. בשנים האחרונות, האייפד החליף את המחברת… הוא מעיד: "פני האדם מקבילות לטבע ומכאן באה הסקרנות שלי לשבת ולצייר את אותם שינויים."

אני ממליצה בחום ללכת ולבקר בתערוכה לפני שתיסגר. הוקני נמצא במיטבו כשהוא מול המודל שלו, ומעטים הם האמנים שיכולים להשתוות אליו בטריטוריה זו.

דייויד הוקני "דיוקן עצמי 26 בספטמבר" 1983 פחם על נייר 30 x 22 1/2" © דייויד הוקני, ציור של איש עם משקפיים, רישום
פחם
"דיוקן עצמי 26 בספטמבר" 1983 פחם על נייר 30 x 22 1/2" © דייויד הוקני

פרטים נוספים

התערוכה מוצגת עד 21 בינואר 2024 ב- National Portrait Gallery.

St Martin’s Place, London, WC2H 0HE 

שעות פעילות א'-ה'  :10:30-18:00

ימי שישי ושבת: 10:30-21:00

מחיר כרטיס: £21.00 / £23.50

הכותבת אמנית וצלמתמקיימת סיורי בוטיק בגלריות ובתי מכירות לאמנות בלונדון לקבוצות וליחידים לפי הזמנה:

לפרטים והרשמה

עמוד פייסבוק

אימייל calanit.sc@gmail.com

אינסטגרם

כלנית שכנר-לאופר היא אומנית וצלמת המקיימת סיורי בוטיק בגלריות ובבתי מכירות לאמנות בלונדון לקבוצות וליחידים לפי הזמנה.

Calanit.sc@gmail.com
www.facebook.com/calanitgallerytours
www.calanitgallerytours.com

למאמרים נוספים מאת כלנית שכנר-לאופר
תגיות:
national portrait gallery
אנגליה
בריטניה
דיויד הוקני
דיוקנאות
המלצות בלונדון
הממלכה המאוחדת
הקהילה הישראלית בלונדון
ישראלים באנגליה
ישראלים בלונדון
לונדון
מה לעשות בלונדון
מוזיאון
ציור
תרבות ואומנות

כתבות נוספות של כלנית שכנר-לאופר

קרא עוד