שעה שלווה: תערוכה חדשה בלונדון – "בודהיזם"

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(28/04/23- 00:01)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
תערוכות בלונדון
09:06 25/10/19

שעה שלווה: תערוכה חדשה בלונדון – "בודהיזם"

הבריטיש לייבררי מתגאה בתערוכה שכולה זן אחד גדול. כדאי לבקר בה? ואיזה עוד סודות מופלאים מתחבאים להם בין חדרי הספרייה הבריטית?

תערוכות בלונדון - בודהיזם בספרייה הבריטית / בריטיש לייבררי
תערוכה עם תחושה של מקדש. עותק מרהיב של סוטרת הלוטוס מהמאה ה-17 ביפן. צילום: הספרייה הבריטית

יורדים במדרגות אל תוך חלל עצום עם צלילים מרגיעים. הכל אדום. התקרות גבוהות ועמודים עשוי בד תלויים מהן ומשווים למקום תחושה של מקדש. יאנה איגונמה, האוצרת של "בודהיזם", מסבירה שהחלל הזה עוצב במיוחד בשביל התערוכה, ושלמרות שיש צבעים אחרים המזוהים עם בודהיסטים בעולם, כמו צהוב וכתום, הם החליטו לשמור על רוח מינימליסטית ואחידה כדי ליצור אווירה שלווה. אבל יש גם הסבר פרקטי – החושך האדמדם עוזר גם בשמירה על הפריטים העתיקים המוצגים בתערוכה. נראה שיש כאן גם רמיזה ליצירת חדר חושך שנועד לפיתוח תמונות.

התערוכה – שנפתחה היום ומוצגת עד 23 בפברואר, 2020 – נותנת טעימות והשראה על התורה, האדם, הפילוסופיה והמסורות של הבודהיזם, כולל נגיעות בתרגול התורה הזו בימינו וגם בנוגע לתפקיד האישה בזרם הזה. יש פסלים, אביזרי פולחן, כתבים, מגילות, ספרים, ציורים וסרטונים – כולם מנסים להראות וללמד על בודהיזם מזוויות שונות ובאופן מאוד מומחש וחזותי.

הנה כמה מהפריטים המעניינים בתערוכה:
תערוכות בלונדון - בודהיזם בספרייה הבריטית / בריטיש לייבררי

מגילה שגולגלה אל תוך פגודה קטנה. ככל הנראה הופצו מיליון פגודות כאלה במאה השמינית. צילום: הספרייה הבריטית

תערוכות בלונדון - בודהיזם בספרייה הבריטית / בריטיש לייבררי

חולצת הגנה מפני פגעים פיזיים ורוחניים

תערוכות בלונדון - בודהיזם בספרייה הבריטית / בריטיש לייבררי

איור בורמזי באורך 7 מטר. צילום: הספרייה הבריטית

תערוכות בלונדון - בודהיזם בספרייה הבריטית / בריטיש לייבררי

סרטונים מהפנטים של האמן הפועל בהונג-קונג וקורא לעצמו anothermountaonman

תערוכות בלונדון - בודהיזם בספרייה הבריטית / בריטיש לייבררי

מבין הכתבים העתיקים הנדירים שנכתבו בדיו על עלי דקל ושנשתמרו. צילום: הספרייה הבריטית

אבל זו לא תערוכה חווייתית במיוחד. אם אתם מעוניינים לחוות וללמוד עוד על בודהיזם, יש פעילויות מעניינות בחודשים הקרובים מסביב לתערוכה, בהם סדנה חינמית למשפחה בשבת הקרובה, שנשמעת מבטיחה. פרטים מלאים על כל האירועים בתכנייה.

יחד עם זאת, כדי ליצור אינטראקציה עם משפחות המבקרות ישנה חוברת עבודה לילדים שאפשר לקחת. בעידן שבו מיינדפולנס נלמד כמקצוע בבתי ספר בבריטניה, זה יכול להיות מרתק עבור ילדים וגם הורים ללמוד על המקורות הבודהיסטיים של השיטה הזאת. ובסיום התערוכה, כולם מוזמנים להכות בקערה הטיבטית, שהיא בעצם פעמון הפוך המונח על כרית, ולהפיק בעצמם צלצול עדין וחודר.

לסיכום, התערוכה מומלצת לחובבי מדיטציה ומיינדפולנס, למתעניינים בפילוסופיה של המזרח וגם לכל מי שסתם מעוניין בשעה של השראה ושקט.

הספרייה הבריטית: מה עוד היא מציעה?

במתחם הבריטיש לייבררי אפשר למצוא עוד פריטים הקשורים לעולם הבודהיזם. בקומה השלישית לדוגמה ניצבת תיבה כבדה לאחסון כתבים, ובתחילת נובמבר תיפתח תערוכת צילומים חינמית על חייהם של נזירים במקדש שבעיר לואנג פראבנג, לאוס. התערוכה זאת תתקיים בגלריית הקומה השנייה, Second Floor Gallery (בין התאריכים 1 בנובמבר 2019 – 9 בפברואר 2020).

גם ב"גלריית האוצרות" (Treasures Gallery), שנמצאת מעל ושאליה הכניסה היא חופשית, ישנם כתבים בודהיסטיים נוספים. באותה גלרייה, אגב, אפשר למצוא ספרים נדירים וחשובים כמו ה"מגנה כרטה", ומהדורות שונות של טקסטים משאר הדתות, כולל ספרי תנ"ך. גם דפים מקוריים עם המילים של כמה מהשירים המפורסמים של הביטלס הם אטרקציה נחמדה. יש עוד תערוכה חדשה למשפחות שתיפתח בחודש נובמבר ושתעסוק בדמויות מרדניות מספרות הילדים (8 בנובמבר 2019 – 1 במרץ 2020).

הספרייה הבריטית מזמינה אליה אנשים ללמוד ולעבוד. כל אחד יכול להשתמש בשירותי המקום, כולל שולחנות עם חיבור לחשמל. אבל לפעמים השולחנות יכולים להיות עמוסים, אז האפשרות הבאה בתור, שדורשת קצת בירוקרטיה, היא להירשם כקורא. כרטיס קורא (Reader Pass) מאפשר כניסה לחדרי הקריאה השקטים במתחם. את השורות האלה אני כותב באחד מהחדרים האלה. לידי יושב נזיר לבוש בגלימה כתומה. הוא מצלם מנזרים מספר עתיק, פותח לפטופ וכותב בעצמו על התערוכה. יש כאן תחושה של לונדון האמיתית – זו שמחברת בין העבר להווה ובין תרבויות שונות, ושנותנת לכולם מקום של הערכה וכבוד.

הספרייה הבריטית

תחושה של לונדון האמיתית. עובדים ולומדים בספרייה הבריטית

מצאתם טעות?
אודי גלזר - מוזיקאי בלונדון

אודי גלזר

אודי גלזר הוא מוזיקאי בלונדון ולשעבר עורך האתר והמגזין עלונדון.

לכתבות נוספות של אודי גלזר
תגיות : בודהיזם, בודהיזם בלונדון, בריטיש לייבררי, הספרייה הבריטית, מה לעשות בלונדון בנובמבר, תערוכה בלונדון, תערוכות בלונדון
יכול לעניין אותך

One Comment on “שעה שלווה: תערוכה חדשה בלונדון – "בודהיזם"”

  1. Pingback: מה לעשות בלונדון - חודש נובמבר 2019 - עלונדון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *