הדרך החדשה בגירושים: האם הדרך תהיה בהכרח קריעת ים סוף?

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(14/09/23- 19:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הורות, חוק ומשפט, תוכן מקדם
06:00 03/04/22

הדרך החדשה בגירושים: האם הדרך תהיה בהכרח קריעת ים סוף?

חוק הגירושים החדש נכנס לתוקף באפריל – מה זה אומר, מתי כדאי לפתוח בהליכי גירושין, והאם הדרך היא קשה בהכרח? עו״ד לענייני משפחה בבריטניה שלומית גלזר עונה על הקושיות

גירושים בלונדון, אנגליה, בריטניה - עורכת דין לענייני משפחה עונה על קושיות - עלונדון
אילוסטרציה: gpointstudio - www.freepik.com

אנחנו עומדים עכשיו בפתחו של חג הפסח שבו נקרא את סיפור "פתיחת עם ישראל בדף חדש" מהחיים שהיו להם במצרים. לא אשווה את חיי הנישואין לחיים כמו שהם מתוארים תחת עול המצרים (אני מקווה שזה לא המצב אצלכם), אבל חיים בתוך מסגרת אינם קלים ולפעמים חושבים על יציאה מהם.

אז נשאלות השאלות: מתי כדאי מבחינה חוקית לפתוח בהליכי גירושין או להיפרד, והאם הדרך היא קשה בהכרח?

אתחיל בשאלה השנייה:

החוק הנוגע להליכי הגירושים ישתנה ב-6 באפריל והחוק החדש ייקרא Divorce dissolution and separation act 2020. כרגע, כדי להגיש תביעה לגירושין, צריך להוכיח לבית המשפט עילה ורק אם זו מתקבלת בית
המשפט מאשר המשך ההליכים.

תחת החוק החדש, לא צריך להוכיח עילת גירושים (לדוגמה, וUnreasonable behaviour) וניתן יהיה להגיש את התביעה על בסיס תצהיר שהנישואים הגיעו למצב שלא יוכלו להתקיים יותר. הצד השני לא יוכל להתנגד לגירושים והתביעה תוכל להיות מוגשת ביחד.

זה יקל על הליך הגירושים משמעותית מכיוון שלא יהיה צורך בהכפשת הצד השני. זה משהו שגורם פעמים רבות למתח נוסף בין הצדדים, משום שקיים צורך להאשים את הצד השני בהתנהגות נוראית כלפיכם – Unreasonable behaviour – גם אם לא הייתה התנהגות לא נעימה והסיבה לגירושים היא סיום קשר ששני הצדדים רוצים בו.

החיסרון בחוק החדש הוא תקופת הזמן הארוכה יותר שהליך הגירושים ייקח. תהיה תקופת המתנה של 20 שבועות בין הגשת התביעה לבין צו הגירושים על תנאי (הליך הגירושים מתחיל בהגשת תביעה שבית המשפט מאשר ונותן צו גירושים על תנאי שבו בית המשפט מכריז שהצדדים יהיו גרושים אם במהלך תקופת התנאי אחד מהם לא יחזור בו). ואז, מרגע נתינת הצו, צריכים לעבור שישה שבועות בין הצו על תנאי והצו הסופי. ההבדל בזמנים הוא בתקופת 20 השבועות. כרגע לבית המשפט לוקח בסביבות חודשיים להכריז על צו על תנאי.

ומה לגבי מתי כדאי להתגרש?

הליך הגירושים יוצר מצב חדש שכדאי לבדוק ולתכנן לפני הגשת התביעה לגירושים. אם החלטתם להתגרש ואתם מצפים להתפתחויות חדשות בחייכם, בעיקר בתחום הפיננסי, כדאי לבדוק איך הגירושים ישפיעו על ההתפתחות בתחום הפיננסי והאם כדאי להגיש תביעה לגירושים לפני או אחרי.

דוגמה טובה קרתה לא'. א' חשב כבר זמן רב על גירושים מאשתו. אולם, בו-זמנית ניסה הזוג לשקם את יחסיהם והלכו לייעוץ זוגי. א׳ הרגיש שהייעוץ לא עוזר והגיע אליי לייעוץ. אשתו של א׳ הציעה לו לקנות דירה להשקעה והוא שאל אותי מה יקרה אם יקנה את הדירה החדשה עם אשתו למרות הגירושים כדי לדאוג לילדים. הסברתי לו שהאופציה קיימת, אבל במקרה שלו עדיף יהיה לדבר על הגירושים ולהגיע להחלטות משותפות על מה יקרה לדירה לאחר הגירושים כדי שתהיה בכל זאת השקעה לעתיד הילדים. הגשנו את התביעה לאחר הסכם עם האישה וא׳ ואשתו החליטו על השארת הדירה בנאמנות לילדיהם כשיגיעו לגיל 18. פתרון זה ומציאת הזמן הנכון לפתוח בהליך גירושים הוא אינדיבידואלי לכל זוג וכדאי להתייעץ עם עורך דין שיעזור בכך.

אולי תאהבו לקרוא עוד טור של עורכת דין לענייני משפחה שלומית גלזר-ג׳ונס:

עורכי דין למשפחה: באנגליה או בישראל?

 

מצאתם טעות?
שלומית גלזר - עו״ד בלונדון ואנגליה

שלומית גלזר-ג'ונס

שלומית גלזר היא בעלת רישיון עריכת דין בישראל (החל מ־2003) ובאנגליה (החל מ־2008), שהתמחתה בדיני משפחה ובתיקי גירושים וילדים. משרדה, Glaser Jones Law, הוקם ב־2013 בשיתוף עם בעלה, פרופ׳ טים ג׳ונס, שצבר ניסיון של למעלה מ־30 שנה בתחום המשפט האנגלי. המשרד מורשה ומוסדר על ידי הרשות הרגולטורית של עורכי הדין באנגליה ובוויילס (SRA).
Glaser Jones Law
96 Kensington High Street, W8 4SG
020-7993-7173
07875-337-350
shlomit@glaserjoneslaw.co.uk
www.glaserjoneslaw.co.uk

* אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי.
*‭ *‬כתבה‭ ‬שיווקית

לכתבות נוספות של שלומית גלזר-ג'ונס
תגיות : גירושים באנגליה, גירושים בבריטניה, גירושים בלונדון, חוק גירושים באנגליה, חוק גירושים בבריטניה, חוק גירושים בלונדון, חוק ומשפט, חוק ומשפט באנגליה, חוק ומשפט בבריטניה, חוק ומשפט בלונדון, עו"ד גירושים, עורך דין באנגליה, עורך דין בבריטניה, עורך דין בלונדון, עורך דין גירושים, עורך דין גירושין, עורך דין משפחה, עורך דין משפחה באנגליה, עורך דין שמתמחה בדיני משפחה, עורכת דין באנגליה, עורכת דין בבריטניה, עורכת דין בלונדון, שלומית גלזר
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *