מעמד‭ ‬הביניים

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(05/05/22- 05:55)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
הגירה לבריטניה, חוק ומשפט, ישראלים בלונדון ובבריטניה
00:00 01/11/17

מעמד‭ ‬הביניים

המשא‭ ‬ומתן‭ ‬סביב‭ ‬הברקסיט‭ ‬בעיצומו‭ ‬‮–‬‭ ‬מה‭ ‬זה‭ ‬אומר‭ ‬מבחינת‭ ‬הסטטוס‭ ‬שלכם‭ ‬בבריטניה‭?‬

כתבה על ברקסיט

מרגע שהברקסיט הוכרז, בריטניה נמצאת במצב של חוסר ודאות. דעות רבות ולא מבוססות נזרקות לאוויר, בעיקר לגבי עתיד התנועה החופשית של אזרחי האיחוד. חשוב לציין כי בשלב זה, לא התקבלו שום החלטות, ואף חוק או מדיניות בבריטניה או באירופה לא שונו. עם זאת, ניתן וכדאי להתכונן ליום שאחרי.

הסבב הרביעי של המשא ומתן בין בריטניה לאיחוד האירופי הסתיים בשבוע האחרון של ספטמבר. נכון לעכשיו, חילוקי הדעות סובבים בין השאר סביב שני הנושאים הבאים:

מועד כניסת ההסכם לתוקף: התאריך שבו יחולו ההסדרים החדשים לגבי תנועה חופשית. עמדת האיחוד היא שההסכם ייכנס לתוקף בתאריך שבו בריטניה תצא מן האיחוד – 29 במרץ 2019. עמדת בריטניה היא שהתאריך ייקבע בהמשך, למועד כלשהו בין התאריך שבו הופעל סעיף 50 (29 מרץ 2017) לבין תאריך היציאה מהאיחוד.

מעמד תושבי הקבע האירופים בבריטניה: עמדת האיחוד היא שהתנאי לקבלת תושבות קבע יהיה חמש שנים של תושבות רציפה וחוקית, כולל פרק הזמן שבין ההכרזה על סעיף 50 לבין יציאת בריטניה מהאיחוד. עמדת בריטניה בנושא שונה: התנאים לקבלת תושבות קבע יהיו חמש שנים של תושבות רציפה וחוקית, שהתקיימו לפני מועד הפעלת סעיף 50.

ההתחייבויות כלפי אזרחים אירופים בבריטניה

בסבב הקודם של המשא ומתן, שני הצדדים הסכימו שאזרחים אירופים יוכלו להקים ולנהל עסקים בבריטניה, וכך גם אזרחים בריטים במדינות אירופיות. הצעת הממשלה להגן על מעמדם של אזרחים אירופים בבריטניה התפרסמה ב־26 ביוני, וכוללת את ההתחייבויות הבאות:

1. כשמדובר בחינוך, שירותי בריאות, שירותי רווחה, פנסיות ודיור ממשלתי – אזרחים אירופים עם סטטוס תושבות בבריטניה יהיו זכאים לאותן זכויות כמו אזרחים בריטים, גם לאחר שבריטניה תצא מהאיחוד.

2. שום אזרח אירופי שנמצא כרגע בבריטניה באופן חוקי לא יתבקש לעזוב את הממלכה ביום היציאה מהאיחוד.

3. לאזרחים אירופים תינתן תקופה של שנתיים לפחות לנסות להסדיר את מעמדם בבריטניה.

4. גם מי שבידם מסמך תושבות קבע שתקף כיום, יידרשו להגיש בקשה לקבלת סטטוס של תושב. אך התהליך צפוי להיות מהיר וידידותי למשתמש.

5. שר החוץ בוריס ג׳ונסון העריך שהמערכת תהיה ערוכה לקליטת הבקשות במהלך 2018.

אז מה עושים?

התשובה היא פשוטה: הסדירו את מעמדכם בבריטניה. הגישו בקשה לקבלת תעודת PQ אם אתם אזרחים אירופים, או לתעודת תושבות אם אתם בני משפחה של אזרח אירופי. מי שחיים בבריטניה בסטטוס תקף, או כבני משפחה של אדם בסטטוס תקף – הגישו בקשה לקבלת מעמד של תושבות קבע ותעודה המעידה על תושבות קבע. השינויים המוצעים לחוק טרם סוכמו סופית, וכדאי להגיע למצב שבו אתם ומעמדכם בבריטניה מוגנים תחת החוקים הקיימים – זה המהלך שיביא לכם את הסיכויים הטובים ביותר לשמור על זכויותיכם גם לאחר שהברקסיט יצא לדרך.

מצאתם טעות?
הגירה לבריטניה, ויזה, אשרה, ברקסיט, ברקזיט - עורך דין בלונדון אפרת שמש אידלסון

אפרת‭ ‬שמש‭ ‬אידלסון

אפרת שמש אידלסון – סוליסיטור, מתמחה בהגירה לממלכה, Branch Austin McCormick LLP.
es@branchaustinmccormick.com

Branch Austin McCormick logo alondon

לכתבות נוספות של אפרת‭ ‬שמש‭ ‬אידלסון

תגיות : אשרה לבריטניה, אשרות לבריטניה, ברקזיט, ברקסיט, הברקזיט, הברקסיט, הגירה לבריטניה, ויזה לבריטניה, ויזות לבריטניה, חוקי ההגירה לבריטניה
יכול לעניין אותך