מנהגים בעבודה ובעסקים

בעבודה, כמו ביחסים החברתיים, הבריטים נוטים להיות רשמיים, שמרנים ומסויגים במידת מה. סביר לצפות שהם יהיו יותר מעודנים ופחות ישירים בשיחה מאשר אנשי עסקים ישראלים.

הבנת מבנה השיחה המקובל בפגישות עסקיות, הניואנסים (הדקויות) לסוגיהם וכן הבנת ההומור הבריטי המיוחד יכולים להוות נכס בעסקים ובסיטואציות חברתיות.

להלן מספר נקודות הקשורות במנהגים הרווחים במפגשי עבודה או ביחסים עסקיים בבריטניה, השונים במידת מה מן הנהוג בארץ:

פגישות עבודה

• הבריטים מעדיפים לתקשר בכתב (כולל ב – email) יותר מאשר באמצעות הטלפון, ונוהגים לתעד בכתב הסכמים, בקשות והתחייבויות שנעשו בעפ.

• כאשר מתאמים פגישה רבת משתתפים מקובל לשלוח מכתב הזמנה (או תזכורת). פגישות עבודה נקבעות שבועות ולפעמים חודשים מראש ומי שאינו יכול להשתתף בישיבה מצופה להודיע על כך למארגני הפגישה.

• בחברות רבות עדיין מקובל שעובד בכיר וכפיף לו יחלקו מידע במסגרת פגישה מסודרת (שנקבעה מראש) יותר מאשר במהלך שיחה אקראית.

• הבריטים מיחסים חשיבות רבה לדייקנות. לכן, חשוב להגיע בזמן לישיבות ופגישות, וחשוב להגיב במהירות על פנייה במכתבים, פקסים וטלפונים

• בתחילתו של מפגש עסקי, מקובל ללחוץ ידיים עם משתתפים שאינם מוכרים לך. כאשר מוצג בפניך אדם לא מוכר, ברכת הנימוסים המקובלת היא

How do you do?”

והתשובה המצופה תהיה

How do you do”.

נשים לא תמיד לוחצות ידיים בפגישה עסקית ולכן גברים אמורים לחכות שנשים תושטנה יד בטרם ילחצו את ידן.

• אם ידוע לך התואר של האדם עמו אתה נפגש עליך להשתמש בתוארו.

• בפגישות קצרות המתקיימות במשרד לא מקובל להגיש מזון אך מקובל להציע שתייה חמה או קרה. ארוחות עסקיות מתקיימות בדכ בשעות הצהריים (בין 12:00 ל – 2:00) או הערב (אחרי 8:00). פגישות אלה יתקיימו על פי רוב בפאב, במסעדה איכותית או בחדר האורחים הרשמי של החברה. ארוחת צהרים עסקית היא על פי רוב ארוחה קלה. ארוחות במסעדה או בפאב מתחילות לרוב עם משקה חריף. באירוחים מסוג זה אפשר לסרב למשקאות חריפים ללא חשש שהמארח יפגע מכך. בארוחות עסקיות לא מקובל לפרוס ניירות עבודה על גבי השולחן והשיחה לא גולשת לענייני עסקים עד שמוגש הקפה/תה. מקובל שמי שיוזם את הארוחה הוא אשר ישלם עבורה.

• פגישות עסקיות מנוהלות על פי סדר יום מתוכנן מראש, ובדכ מתועדות ומסוכמות בקפידה. קבלת החלטות על פי רוב אורכת זמן רב. סיכום הישיבה (המכונה Minutes) נשלח לנוכחים כמה ימים לאחר מכן, וסיכום זה בדכ יאושר על ידי הנוכחים בפגישה הבאה.

• חשוב לדייק במתן נתונים או במסירת מידע בכתב ובעל-פה, ואם מחולק לנוכחים חומר כתוב – יש להקפיד שחומר זה יהיה ערוך ומוצג בצורה מכובדת.

• התקשורת בין הנוכחים בישיבות הנה על פי רוב רשמית, שקטה ומנומסת. כמו כן, מקובל לכבד את הבכירים הנוכחים, ולפיכך באירועים רשמיים, בכנסים ובישיבות מרובות משתתפים יקפידו המשתתפים לכנות את הבכירים בתואריהם, וימנעו מהערות שעלולות לפגוע בכבודם. השימוש במילות נימוס והוקרה רווח מאוד באירועים כאלה.

• לעתים נאמרים דברי ברכה או נערך טקס הרמת כוסית לכבוד אחד הנוכחים. אורח הכבוד צריך להיות מוכן עם מילות ברכה או תגובה מתאימה, ועליו לעזוב ראשון את המקום בסיום האירוע.

.R.S.V.P – Respondez s’il vous plait

לעתים יופיעו ראשי התיבות הנל בהזמנה לפגישה או אירוע. פירוש הדבר שהמארח מצפה כי המוזמנים יודיעו אם הם ישתתפו או לא יוכלו להשתתף באירוע. ניתן להודיע טלפונית או בכתב.

יחסים עסקיים

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

• במרבית מקומות העבודה הפניה לעמיתים היא בשמם הפרטי אבל האיתות הראשוני לצעד כזה צריך לבוא מצד הקולגה הבריטי. פיתוח יחסים חברתיים עם חברים לעבודה הוא דבר שאורך זמן, וכאשר מתפתח קשר כזה הבריטים נוטים להיות נינוחים אבל נשארים מעט מרוחקים ומנומסים. יחסי עבודה מוצלחים לא בהכרח יובילו לפיתוח יחסים חברתיים.

• אחד המאפיינים הבולטים של התנהגות אנשי עסקים בריטיים הוא דיבור בלשון המעטה (Understatement) והימנעות מדיבור ישיר ובוטה. בהתאם, עימות מילולי, הבעת ביקורת ישירה וביטויי כעס – הם התנהגויות שיש להימנע מהם. כעס או ביקורת על חבר לעבודה מובע על פי רוב על ידי יחס קריר. דיבור בקול רם או בצעקות נחשב לנימוסים גרועים. כמו כן רצוי להימנע ממגע פיזי, תנועות ידיים וגוף מוגזמות והתפרצויות רגשניות.

• הבריטים פותחים וסוגרים כל מפגש בשיחת חולין, שבו יכולים לעלות לדיון נושאים שונים – ממזג האויר ועד כדורגל. ואולם ארבעה נושאים נחשבים לרגישים, ולעתים לבלתי מנומסים (במיוחד בקרב הדור המבוגר): כסף, פוליטיקה, דת ומין… מומלץ להימנע מאלו.

• יחסם של הבריטים לנשים מנומס למדי ואין זה חריג לגברים לאחוז דלת פתוחה לאישה או לקום כאשר אישה נכנסת לחדר או חוזרת לשולחן הארוחה.

• מנהגי העישון עוברים שינוי באנגליה וכיום במרבית מקומות העבודה ואף במקומות ציבוריים אסור לעשן. אם אתה נוהג לעשן, כדאי שתשים לב כיצד שותפיך לעבודה נוהגים במקום העבודה ובארוחות עסקיות. תמיד הצע סגריה לאחרים בטרם תיקח אחת לעצמך.

לאחר שעות העבודה

• במקומות עבודה רבים מקובל ללכת בצוותא לפאב לאחר יום העבודה. מנהג זה רווח בעיקר בקרב הצעירים והפנויים. מקובל לשתות בירה מהחבית המכונה Draught. הנמכרת בכמות של ½ Pint או Pint (= קצת פחות מחצי ליטר). ה- Lagger היא בירה קלה יחסית, וה- Bitter היא בירה כבדה יותר. הסיידר הוא משקה אלכוהולי, הנחשב בבריטניה כמשקה של נשים. בילוי כזה בדכ אינו כולל ארוחה (למעט חטיפים).

• מלבד ארוחות עסקיות, קיימים סוגים נוספים של אירוח הנלווים לעתים לעסקים, כגון: הזמנה לתיאטרון, לאירועי ספורט או לטיול קצר. אין לפרש הזמנות לאירועים כאלו כהתחייבות לביצוע עסקים אלא כמחווה של אירוח שאולי במסגרתו תיווצר עסקה.

• אנשי עסקים בכירים נוטים מדי פעם להזמין לארוחות ערב רשמיות בביתם. על ההזמנות מופיעה לעתים שעת ההתחלה כ- 08:00for 08:30, והכוונה היא שהקוקטיל יוגש בשעה שמונה והארוחה תוגש בשעה שמונה ושלושים. במקרה כזה אפשר להגיע מספר דקות לאחר השעה שמונה, אולם אין זה מקובל להגיע לאחר השעה שמונה ושלושים.

אם הוזמנת לארוחת ערב כדאי להביא שוקולד, ליקר כלשהו (כמו שמפניה) או פרחים למארחת (אבל יש להימנע מהבאת חבצלות לבנות White Lilies). לאחר מכן מקובל לשלוח למארחים אגרת תודה (Thank you note).

—————————————————————————————

לבוש לעבודה ולאירועים

הבריטים שמרנים בכל הנוגע ללבוש, ויותר רשמיים מן המקובל בישראל. הם מעריכים לבוש איכותי אבל לא בהכרח לפי צו האופנה האחרון. גברים לובשים בדכ חליפה ועניבה לעבודה, ונשים לובשות חליפת שני חלקים או לפחות ז'קט וחצאית או מכנס.

הצבעים המקובלים לחליפות גברים עסקיות הם שחור, כחול כהה או אפור, וחולצות בגוונים שקטים, אפשר עם עטור של פסים. כדאי להימנע מעניבות עם פסים המזכירות עניבות של מדי בית ספר.

במגזרים מסוימים – במיוחד ההי-טק, והמדיה – הלבוש הוא פחות רשמי. מקומות עבודה רבים הנהיגו יום אחד בשבוע הקרוי Dress down day, בו הלבוש הנו פחות מעונב.

ההזמנות לאירועים רשמיים, כנסים ושמחות כוללות לעתים את ההנחיות הבאות המתייחסות ללבוש:

Black tie או Formal הכוונה ללבוש רשמי ומהודר. הגברים – חליפת טוקסידו עם חולצה לבנה ועניבת פרפר, והנשים –

בשמלת ערב אלגנטית, ארוכה או קצרה, או חליפת ערב. ניתן לשכור לבוש לאירועים בחנויות המתמחות בכך.

Semi Formal גברים יכולים ללבוש טוקסידו או חליפה כהה ומהודרת, חולצה לבנה ועניבה. נשים יכולות ללבוש שמלת ערב ארוכה או קצרה, או חליפת ערב.

Cocktail Attrie על הגברים ללבוש חליפה כהה ומהודרת ועניבה, והנשים – שמלה אלגנטית קצרה.

Lounge Suite חליפה כלשהי (לא טוקסידו).

Casual או Informal לבוש בלתי פורמאלי – אך לא ג'ינס וטריקו! גברים יכולים ללבוש חולצה עם צווארון וכפתורים ללא עניבה, מכנסיים ארוכים ונאים וז'קט. נשים יכולות ללבוש שמלה (לא מהודרת מדי), חליפת חצאית או חליפת מכנסיים.

Smart זהו הלבוש המקובל למסיבות: יפה, הדור ולא פורמאלי.

אם ילדים מוזמנים לאירוע – עליהם להתלבש בהתאם.

—————————————————————————————

נתינת מתנות:

הענקת מתנות אינה חלק מיחסי עבודה בבריטניה. למעשה, בנסיבות מסוימות זה ייחשב לטעם רע, אם לא עלבון. בחברות מסוימות יש חוקים בנושא זה שמטרתם למנוע אפשרות של שוחד. אלטרנטיבה הרבה יותר מוערכת ממתנה תהיה הזמנה לתיאטרון או לארוחת ערב. במצבים שבהם הענקת מתנה מקובלת (כמו בחג המולד או בחתונה) – על המתנה להיות צנועה. אם הוזמנת לאירוע שבו הנך מצופה להביא מתנה, כדאי לברר עם חבריך לעבודה מה מקובל לתת כמתנה. הסטנדרטים בבריטניה לגבי מתנות יהיו בדכ יותר צנועים מאשר בארץ.

מתן תשר (טיפ):

במרבית המסעדות והמלונות בבריטניה, החשבון כולל דמי שירות. אם לא – מקובל להוסיף תשר של 10% – 15% ממחיר הארוחה.

נהגי מוניות וספרים יצפו לתוספת של 10% מהחשבון, ולסבלים בשדות תעופה, בתחנות רכבת ובבתי מלון, יש לתת בהתאם למספר התיקים.

קשרים אישיים:

בבריטניה המושגOld boys’ network’ ' (או 'Old school tie') מתאר את קבוצת האנשים שסיימו את לימודיהם בפנימיות או באוניברסיטאות היוקרתיות בבריטניה ואשר ממוקמים בצמרת הפוליטית והעסקית בבריטניה. כיום לרשת חברתית זו פחות כוח מאשר בעבר, ולפיכך הביטוי הנל משמש כדי לבטא את הכוח הטמון בקשרים עם האנשים ה'נכונים'.

על חשיבות המכונית כסמל סטטוס:

בבריטניה (בעיקר מחוץ ללונדון) המכונית היא אמצעי לאמוד את המעמד הכלכלי של אנשי עסקים בכלל ואנשי מכירות בפרט, ואת מצבה של החברה שאותה הם מייצגים. בשל כך, בחברות רבות מקובל ללוות את אנשי העסקים שבאו לפגישה בחברה – אל מגרש החניה… לפיכך גם אם המכונית שברשותך היא מכונית שכורה – חשוב שתהיה זו מכונית מכובדת…

הורים עובדים:

הבריטים מקפידים להפריד בין חיי המשפחה וענייני העבודה, ולפיכך, עובדים שהם הורים אמורים לעבוד אותן שעות עבודה כמו השאר, ואין הם יכולים לצפות להקלות או לגמישות בשעות העבודה כנהוג בארץ. בהתאם, הסברים לאיחורים או היעדרויות בנוסח: 'הילד חולה' או 'המטפלת איחרה' הרבה פחות קבילים.

—————————————————————————————

דפי המידע הינם יוזמה משותפת של ארגון הגג של יהדות בריטניה ועלנודון.נט.

© כל הזכויות שמורות

כתבות נוספות של תמר מאור