אחלה מירה

אחרי שכבשה את עולם המוזיקה הישראלי והבינלאומי, כיכבה באינספור הצגות, סרטים וסדרות טלוויזיה, הזמרת והשחקנית הישראלית־פלסטינית מירה עווד נחתה בלונדון עד הודעה חדשה והתחילה קריירה מסקרנת של סטוריטלינג לעסקים. ראיון אישי

בפעם הראשונה שנתקלתי בזמרת (והשחקנית, כותבת, יוצרת) מירה אנואר עווד הייתה איפשהו באמצע שנות האלפיים. ישבתי בבית, בשכונת ע'גמי, יפו, וצפיתי בדי.וי.די של מופע ענק שקיים הזמר היווני האגדי יורגו דאלראס. אורחים שונים מרחבי אגן הים התיכון התארחו בקונצרט הזה של דאלראס, ואת ישראל ייצגה מירה עווד. באותו רגע הבנתי שאני חייב להכיר אותה וכך היה. מהר מאד נעשינו חברים ומאז אני עוקב בהתפעמות אחר הקריירה שלה. אחר כך עזבתי את ישראל, טיילתי בעולם וקצת אבד הקשר.

לפני כמה שנים, בחורף ,2019 רגע לפני הקורונה וכל הג'אז הזה, קולגה שלי פה בלונדון פגשה את מירה (אני קורא לה מירה'לה במעין בדיחה פנים־אשכנזית), בערב הגאלה השנתי של יוזמות אברהם, ושלחה לי תמונה שלהן יחד בהתרגשות גדולה לפגוש כוכבת־על כמו מירה עווד. ועכשיו, אחרי שכבשה את עולם המוזיקה הישראלי והבינלאומי ושיתפה פעולה עם שורה ארוכה של אמנים מהשורה הראשונה, כמו עידן רייכל, אחינועם ניני ועוד, אחרי שהייתה הערבייה הראשונה שייצגה את ישראל באירוויזיון, ואחרי שכיכבה באינספור הצגות, סרטים וסדרות ואף יצרה סדרה משל עצמה (מונא, זמינה לצפייה ביוטיוב,) מירה עווד (46), עברה לגור בלונדון עם בן זוגה, קוסטה מוגילביץ.'

 קודם כל ברוכה הבאה והשאלה המתבקשת: מה מביא אותך ללונדון?

"אז קודם כל, תודה על קבלת הפנים החמה. התשובה הקצרה לשאלתך היא שאני כאן בגלל בן הזוג שקיבל ג׳וב שמצריך רילוקיישן ללונדון. התשובה הקצת יותר ארוכה היא, שלאחר שהתקבלה הצעת המשרה, לא היה הכי קל לי ולקוסטה להחליט לעבור ללונדון. אמנם לונדון היא עיר מדהימה, שאני אישית מאוד אוהבת ומתחברת אליה, אבל יש לי הורים בארץ שלאחר הרבה עליות ומורדות בקשר איתם אני סוף סוף בכזאת השלמה ויחסי הכלה איתם, שממש כיף לי לבלות איתם מתי שאני יכולה. זה לא היה קל להחליט להתרחק מהם. עוד אלמנט משפחתי שהתווסף לאחרונה הוא שלאחר פרוץ המלחמה באוקראינה אנחנו הגלינו את ההורים של קוסטה מביתם במיקולאייב והבאנו אותם ארצה. יצא ככה שקיבלנו אותם בשדה התעופה, הנחתנו אותם באשדוד, ריהטנו להם בית, רשמנו אותם באולפן ואז עלינו על מטוס בעצמנו. כל האלמנטים האלו לא הקלו על העזיבה. אבל בסוף מה שהכריע זה שזו הזדמנות מקצועית מעולה לקוסטה וטיימינג טוב בשבילי לקחת איזו שנת שבתון ולבחון מה בא לי לעשות עם עצמי כשאהיה גדולה."

 וואו. נשמע מטורף הכל. אז בעצם זו הקריירה של בן זוגך ולא ניסיון שלך לעבור לקריירה בינלאומית לגמרי?

"אכן. אנחנו כאן בגלל גוגל, ולא בשביל שאני אכתת רגליי בערבי mics .open אני לא אומרת שאינני מעוניינת בקריירת הזימרה שלי יותר, מי כמוך יודע כמה המוזיקה היא בנפשי, והשירה היא הביטוי העצמי הכי טהור שלי. אבל זה זמן טוב בשבילי לעצור רגע ולחשב מסלולים מחדש. ולא סתם אני אומרת מסלולים ברבים. תמיד הייתי אמן רב תחומי שמתעניין בכמה וכמה תחו־ מים וככזאת אני אף פעם לא רוצה להיתקע במקום ולהתחיל להרגיש שאני עושה same the of ."more

האם חוץ מליהנות מכל מה שיש ללונדון להציע יש לך תוכניות כלשהן לגבי מה שאת רוצה לעשות פה?

"יש לי הרבה תכניות. אבל אני לא אדם שמתקשקש על חלומות באוויר. אדווח לך כשהחלומות כבר על הקרקע, מכים שורשים ומצמיחים ענפים".

שופכת את הנשמה

 כמוזיקאית, זמרת־כותבת, מירה עווד הגיעה להישגים יוצאי דופן עבור אמן ישראלי, קל וחומר ערבי־פלסטיני. בשלב מסוים הוחתמה על חוזה הקלטות של שלושה אלבומים בינלאומיים עם תאגיד 'סוני' ובתחילת השנה הוציאה אלבום כפול יפה ואישי מאד.

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו

הוצאת השנה אלבום כפול WOAMN ו־HUMAN והבנתי שהוא יצא אחרי הרבה עיכובים, קורונה וכאלה.

"אכן, הקורונה באה בדיוק כשהתחלתי להוציא סינגלים מהאלבום הכפול. המודל העסקי של המוזיקה בימינו אומר שאתה מוציא סינגלים כדי לקדם הופעות. כאשר נשבר המודל, ואי אפשר היה לקבוע הופעות, כל מביני הדבר ייעצו לי להפסיק את השיווק ולחכות. כמובן לא ידענו שנצטרך לחכות שנתיים. בסוף 2021 החלטתי להוציא את החלק הראשון למרות שעדיין העולם לא חזר לקדמותו, כי הבנתי שאין מה לחכות שמשהו יחזור ״לקדמותו״ ושלא צריך לחזור אחורה ושצריך להתקדם. צריך ללדת את התינוק הזה ולתת לו ללכת את צעדיו הראשונים בעולם. לאחר כמה חודשים, בתחילת ,2022 הוצאתי גם את החלק השני. עכשיו,אחרי שילדתי את היצירה הזו שאני מאוד גאה בה, אני פנויה להריון חדש. אחרת, אם יצירה תקועה לך במגירות במדפים, ועל גבי ההארד־דיסק, קשה לייצר חדשה."

אז איך את מקדמת את יציאת האלבום? היו הופעות וכאלה?

"לא הייתה הופעת השקה גדולה אם זו השאלה. כבר הייתי עם רגל אחת בלונדון אז לא ידעתי אם יש טעם, וגם, הרגשתי שמאסתי במודלים האלה של תעשיית המוזיקה. אתה שופך את הנשמה על סינגל, את האנרגיות על וידאוקליפ, את הכסף על יחצ״ן, תולה את כל התקוות על הופעת השקה חגיגית שתגלה לעולם את פאר יצירתך, ואז מתחנן שמישהו יואיל לקנות כרטיס או לכתוב ביקורת כדי שתוכל לחזור על כל הסאגה הזאת שוב כעבור כמה חודשים. די עם זה כבר, משעמם אבל עוד לא עליתי על מודל חדש, אבל ברור לי שכל העסק הזה חייב ניעור מהשורש. אין דבר שאני אוהבת יותר מלייצר מוזיקה, ואין דבר שמאסתי בו יותר מאשר כל התעשייה שמסביב לזה."

 אני מבין אותך. האם תהיה מתישהו בקרוב הופעה בלונדון?

"כבר יש לי הופעות ביומן אבל אלו אירועים סגורים אקסקלוסיבים, לא קופות פתוחות. אני פתוחה לרעיונות, נראה מה יקרה."

אז מה התוכניות לזמן הקרוב?

"כאמור, בתור פרפורמרית, אני בשנת שבתון. שלבטח לא תימשך שנה כי אני היפראקטיבית. יש לי קוץ בתחת ואני לא יודעת לשבת בלי לעשות כלום. אבל אני רוצה לקחת את הדברים באיזי לאיזו תקופה. אף פעם לא לקחתי לעצמי את הזמן וסוף סוף אפשר. אני רוצה לכתוב. מאז שהסידרה שלי מונא יצאה יש לי כמה רעיונות חדשים בראש, אולי הגיע הזמן בשבילם. חוץ מזה, אני עוסקת היום בתחום סופר מעניין וזה סטוריטלינג לעסקים. גם החיים האישיים שלי וגם הכיוון שאליו הלכה הקריירה גרמו לי להיות סוג של מומחית לזהויות. אז בימינו אני עוזרת לאנשים לגבש ו/או להבין את זהות העסק שלהם, לנסח את ערכי היסוד ובכך למפות סדרי עדיפויות ואולי אפילו את הסגנון שבו העסק רוצה לפנות לקהלים שלו. זה מרתק בעיניי כי יוצא לי להגיע למקומות אינטימיים עם לקוחות ולעבור איתם תהליך משמעותי ולראות את הברק שיש להם בעיניים כשסוף סוף הם מצליחים לנסח לעצמם את הערך של מה שהם עושים. יש אנחת הקלה כשמבינים שאפשר להיות בדיוק מי שאנחנו, בלי להתחזות לכלום ולאף אחד. וכשרואים שזה אפילו מביא יותר קהל ותנועה לעסק".

 נשמע סופר מעניין. אז את מתכוונת לעשות את זה גם פה בלונדון?

"בהחלט. יש לי כבר לקוחה אחת שהתחלנו תהליך ואשמח לעוד".

בהצלחה. האם בסופו של דבר תחזרו לישראל?

"מי יודע. אני יכולה לשאול אותך את אותה השאלה בדיוק. כרגע נעים לי כאן, מתאים לי להיות רחוקה לכמה זמן, ולהמציא את עצמי מחדש. אני נהנית מזה שאפשר לנוח קצת מאובססיית הזהויות הלאומיות. כיף לי שאני יכולה לקחת הפסקה מלהיות מירה עווד הפלסטינית הישראלית, הגשר לשלום וכל שאר הטייטלים הכבדים האלה, ולהיות פשוט איזו מירה'לה".

https://www.miraawad.co


אולי תאהבו לקרוא עוד ראיון – עם כוכבי המחזמר ביקור התזמורת בלונדון מירי מסיקה ואלון אבוטבול:

לשיר איתך

איתמר בן כנען הוא סופר ועיתונאי, עורך האתר עלונדון

למאמרים נוספים מאת איתמר בן כנען
תגיות:
אנגליה
בריטניה
הקהילה הישראלית בלונדון
זמרת בלונדון
זמרת ישראלית בלונדון
ישראלים באנגליה
ישראלים בבריטניה
ישראלים בלונדון
ישראלית בלונדון
לונדון
מירה עווד
מירה עווד בלונדון
סטוריטלינג לעסקים
שחקנית בלונדון
שחקנית ישראלית בלונדון

קרא עוד