"ילדי האור המופלאים"

ליליאן (לילי) ויסברגר כתבה ספר ילדים על כוחן של האהבה והחמלה להמיס את חומות הפחד שבלב, ובעקבותיו יצרה פרויקט אומנותי-חינוכי מיוחד במינו

בתקופה שבה הפילוג כה נוכח בחיינו, ליליאן ויסברגר מנסה לעורר אחדות ויצירתיות. ספר הילדים שכתבה, "ילדי האור המופלאים", חוצה את הגבולות המסורתיים של אמנות ופעילות חברתית. הוא מציג סיפור מקרב לבבות של תקווה וחמלה, הפונה לתרבויות שונות. ויסברגר, יזמית חברתית ואומנית רב-תחומית, לא רק כתבה סיפור אלא גם הקימה פרויקט חינוכי בעקבותיו. הפרויקט מגשר בין הקהילה הפלסטינית והישראלית, וממחיש את כוחה הטרנספורמטיבי של האמפתיה וההבנה.

הספר מספר על גלי הקטנה שראתה וחשה את החומה ליד ביתה כל חייה. ביום-הולדתה התשיעי החליטה לעבור את החומה ולראות מה יש מעבר. היא חלמה, האמינה ומצאה בתוכה את הגשר לאהבה. גלי פוגשת את טארק ויחד הם יוצאים למסע מופלא. בהשראת הסיפור נולד  הפרויקט, שהצליח להפגיש אלפי ילדים דוברי עברית וערבית. בתקופה שבה הפילוג כה נוכח בחיינו, ויסברגר מרגישה את הרלוונטיות של הספר: "בימים של שברון לב, הסיפור מצליח להשקות זרעים של חמלה, אהבה וריפוי. 'ילדי האור המופלאים' הוא סיפור אופטימי, ובהיותו כזה הוא מעורר פליאה וגם תקווה, הנחוצים לנו בימים אלה, כאוויר לנשימה.״

הספר ״ילדי האור המופלאים״ צילום:גל מוסנזון 

פרויקט מקרב לבבות

שיאו של הפרויקט הוא בהצגה מוזיקלית דו-לשונית על פי הספר. ההצגה כבשה את לבבותיהם של אלפי ילדים ומבוגרים. ״מרגש לראות עד כמה הילדים בסדנאות ובמפגשים מוכנים לפתוח את הלב לעצמם ולילדים השכנים. המשפט שגלי אומרת לטארק: 'הרי הלב שלי והלב שלך הוא אותו לב", מתקבל בטבעיות, כמובן מאליו״ היא מספרת. 

עלונדון אצלכם במייל ובדואר
הרשמו עכשיו
מתוך הפרויקט צילום:גל מוסנזון 

בהובלתן המשותפת של ליליאן ויסברגר והודא אבו ערקוב, פרויקט ילדי האור המופלאים מצליח לייצר שינוי, כשהוא מאתגר סטריאוטיפים ומטפח ערכים של הקשבה, כבוד הדדי וקבלת האנושיות המשותפת. כאשר היא נשאלת לאן הייתה רוצה להגיע עם הפרויקט, היא עונה: "החלום שלי הוא ששמונת מיליארדי בני האדם, החולקים את החיים על כדור הארץ היפיפה שלנו, יזכרו שגם הם ילדי האור המופלאים". היא מוספיה: "בקרוב נתחיל לצלם סרט דוקומנטרי בהשראת הסיפור ואנחנו ממשיכות לעבוד במרץ. ממשיכות להרחיב את הפעילות באזור ובעולם, בכדי לייצר עוד ועוד אדוות של תקווה, אהבה וריפוי".

ליליאן ויסברגר

סיפורים כמו "ילדי האור המופלאים" מזכירים לנו שהאהבה והחיבה מדבקות, ושיש אפשרות לחלום, להעיז ולהגשים חלומות, ושצריך לדבר ולבנות גשרים של הבנה ושיתופי פעולה, בכדי ליצור יחד עולם טוב יותר עבור כולנו.

סדנא חווייתית – פאזל הלב: בהשראת המשפט שבספר: "הלב שלי והלב שלך הוא אותו לב" צילום:גל מוסנזון 

לרכישת הספר בשפות שונות

מערכת עלונדון – האתר לישראלים בלונדון, אנגליה, בריטניה והממלכה המאוחדת.

למאמרים נוספים מאת מערכת האתר

קרא עוד