המעבר הבין-תרבותי

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(14/09/23- 19:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
02:10 03/10/04

המעבר הבין-תרבותי

המזוודות ארוזות. המטען כבר יצא לדרכו. הבית שומם ושקט ואתם בדרך לשדה התעופה. המעבר הפעם מלווה בדמעות של בני המשפחה הנפרדים מכם בבית הנתיבות. אתם נפרדים לא רק מהבית אלא גם מהארץ, לזמן מה.

מעבר לחול נחשב לאחד מסוגי הלחץ המשמעותיים ביותר שמשפחה מתנסה בהם, זאת מאחר והמשפחה כולה חווה שינוי בכל תחומי החיים ובשגרת היומיום. בנוסף לשינוים הפיזיים כגון מזג האויר, הלבוש, והבית החדש, המעבר לחול מחייב הסתגלות לשפה ולמנהגים לא מוכרים, וטומן בחובו תחומים שונים של אי ודאות. כמו כן, המעבר לחול כולל סוג מסוים של התנתקות: מן השגרה שאפיינה את החיים בארץ, מן המשפחה, החברים, העבודה, ועוד. כל אלו הם בבחינת אתגר, המלהיב את הדמיון אך בו זמנית מלווה בעצב ומעורר חשש.

מהם הלחצים הצפויים במעבר מישראל לבריטניה?

ראשית, באזורים רבים בבריטניה, ובמיוחד באזורים עירוניים כמו לונדון, נעלמה ה\'קהילה\' המסורתית ועמה התמיכה הקהילתית ותחושת השייכות. בלונדון במיוחד, בשל גודלה, תחושת הבידוד חזקה, וקל \'ללכת לאיבוד בהמון\'. עקב אבדן הקהילתיות, ישראלים המתגוררים בבריטניה, כמו מיעוטים אחרים, מחפשים וזקוקים לחברת בני עמם, ונוטים להתרכז באזורים מסוימים, אשר כפי הנראה מזכירים במידה מסוימת את \'הבית\'.

אם אתה הורה לילדים, יהיה עליך לקבל החלטות חינוכיות שתהיינה להן השלכה על עתיד ילדיך הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. יתכן שתבחר ביס יהודי, או לא יהודי, פרטי או ציבורי. לא משנה מהו המסלול החינוכי שבו תבחר, בכל אחד מהם אתה וילדיך תפגשו בתרבות זרה לכם, ויתכן שתתנסו ב\'שוק תרבותי\'. מבחינה זו יתכן שבבתיהס היהודיים הקליטה תהיה קלה יותר, שכן בהם תמצאו מרכיבים תרבותיים, תכנית לימודים ומנהגים, שלפחות חלק מהם יהיו מוכרים לכם ולילדיכם.

תחום אחר שאותו תצטרכו לפתח הוא השפה. יש להניח שבבית תשוחחו בעברית, וכן עם חבריכם ומכריכם הקרובים, ואולם, ידיעת השפה האנגלית והיכולת לתקשר הם המפתח להשתלבות בעולם החדש שמסביבכם, הן מבחינה מקצועית או חינוכית, והן מבחינה חברתית. האנגלים חושבים שכולם צריכים לדעת אנגלית (זו מזכרת מימי היות בריטניה אימפריה), כך שאם עליכם להתמודד עם הבירוקרטיה המקומית, עם מקום העבודה, מערכת החינוך ועוד � יהיה עליכם ללמוד לתקשר באסרטיביות (ולא בתוקפנות!) באנגלית!

לפעמים, הדברים לא יתנהלו על פי המצופה. מיני תקלות, עיכובים ובעיות עלולות לצוץ. מטבע הדברים, קשה יותר לפתור ואף להתמודד עם קשיים בהיותך בחול, שכן אין מסביבך את רשת הקשרים המשפחתית, המקצועית והחברתית שיכולה לתמוך בך בעת צרה. מסיבה זו כל דבר לוקח זמן רב יותר מאשר בארץ, ולעתים מתסכל ומכעיס. חשוב שתהיה מוכן מראש להתמודד עם מידת תסכול מסוימת, תתאזר בסבלנות, וחשוב לא פחות: אל תבקר את עצמך במצבים אלו.

המעבר לבריטניה מחייב הסתגלות מסוימת למנהגים ולתרבות המקומית. כדי ללמוד מנהגים חדשים נדרשת מודעות לסביבה, ונכונות ללמוד � בלי ביקורת � על התרבות האחרת. ואולם, השנוי התרבותי, והצורך ללמוד מחדש כללי התנהגות בסיסיים ושפה חדשה, גורם לעתים לתחושת חוסר אונים ובדידות. חברים שיטו אוזן קשבת ויושיטו יד או כתף בעת צרה הם נכס משמעותי בהתמודדות עם קשיי המעבר, ולפיכך לקהילה הישראלית והיהודית תפקיד חשוב בתמיכה בחדשים, ובמתן סיוע מסוגים שונים. חשוב שתדע שלקהילה היהודית בבריטניה יש יכולת, ובמיוחד – נכונות ורצון – להושיט יד (והרבה יותר מכך) בעת צרה!

זכרו זאת: נתקלתם בקושי – אל תהססו לפנות לעזרה!

—————————————————————————————

דפי המידע הינם יוזמה משותפת של ארגון הגג של יהדות בריטניה ועלנודון.נט.

© כל הזכויות שמורות

מצאתם טעות?
תגיות :
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *