סודיות בזמן גירושין

קול הישראלים בבריטניה

הורידו כאן את הגיליון הדיגיטלי האחרון של מגזין עלונדון

(14/09/23- 19:00)

מחפשים אירועים ישראליים בלונדון ובבריטניה? פתחו את יומן הקהילה!

(04/09/19- 10:10)
חוק ומשפט, תוכן מקדם
11:00 24/08/21

סודיות בזמן גירושין

גירושין היום שלא כבעבר לא נושאים בחובם סטיגמה ולהתגרש היא כבר לא מילה גסה. יחד עם זאת מסיבות שונות לפעמים השתיקה היא מחויבת המציאות. אז מתי זאת חובה ומתי אפשר לספר?

גירושים בלונדון אנגליה בריטניה
על פי החוק, מי שהוא צד להליכי גירושים אינו יכול לספר לסביבה מה קורה אצלו בתיק. אילוסטרציה: vectorjuice/freepik.com

על כל ההליכים הקשורים בעניני משפחה חלה חובת סודיות כלומר רק לצדדים,לבאי כוחם ולמעורבים בתיק מטעם המערכת המשפטית יש אפשרות לדעת מה הולך בדיון ובכל ההליכים שסובבים אותו. הדבר קורה בייחוד בכל מה שקשור לילדים. בהליכים שקשורים בכספים, חובת הסודיות קיימת ככלל, אבל צד יכול לבקש מבית המשפט להסיר את החובה. זה יכול לקרות במקרים שבהם ישנה פגיעה בתקנת הציבור או הפרת החוק (לדוגמא כאשר מתגלים במהלך ההליכים, שצד אחד ביצע עבירה פלילית). צד יכול לבקש גם להביא כראיה חלק מההליכים ל"שימוש" בהליכים אחרים. הצד המבקש צריך להראות סיבה טובה ל"הרמת המסך" הזו (הרמת מסך היא הרמת החסינות "המסך" שמסתיר את ההליכים מהציבור), ולכן בית המשפט לא יאפשר במהירות גילוי של מסמכים אבל המקרים קיימים.

לדוגמא במקרה של א'. שותפתו של א' פתחה בהליך קביעת מזונות ילדים ב-CMS – Child Maintenance Service (הגוף הממשלתי שקובע את המזונות, גוף עצמאי שיש לו בתי משפט פנימיים משלו). לאחר שנעשה גילוי מסמכים פיננסיים בתביעה שהגישה לחלוקת הנכס, היא ביקשה מבית המשפט לחשוף בפני השירות הממשלתי לקביעת מזונות ילדים את המסמכים הללו כדי להראות שיש לו יותר ממה שהוא טען. הפתרון לזה הוא הליך בוררות, כיוון שאין ביכולתו של הבורר להורות על גילוי המסמכים להליך שמתבצע מחוץ להליך הבוררות. חובת הסודיות חלה גם על הצדדים עצמם ועל פי החוק, מי שהוא צד להליכים של גירושים אינו יכול לספר לסביבה מה קורה אצלו בתיק.

מי שעושה זאת צריך לקחת בחשבון שאם הצד השני יפגע מהסיפור ו"יעדכן" את בית המשפט בענין, הדבר יכול להגיע לקביעת בית המשפט, שהתבצעה עבירת בזיון בית דין שבגינה ניתן לפסוק מאסר. דוגמא לכך היה בתיקה של מ'. מ' ובעלה התגרשו בעקבות בגידה של בעלה. הבעל היה מספר בקביעות את כל המתנהל בתיק למאהבת. לאחר כל "דיווח" שכזה המאהבת היתה מתקשרת למ' לנזוף בה על התנהגותה בדיון. הבאנו את המצב לתשומת לב השופט שהזהיר את הבעל בדיון. לשמחתנו לאחר האזהרה הדבר לא חזר על עצמו.

לכן במהלך דיונים משפטיים כדאי להיות זהירים ולבדוק עם עורך דינכם האם קיים פוטנציאל בתיק שלכם לחשיפה של ראיה, או חשיפת עצמכם להאשמות, מכיוון הצד השני כדי שהתיק יתנהל ללא פגיעה בכם.


אולי תאהבו לקרוא עוד כתבה על בתי משפט באנגליה:

יצא פסק דין נגדי: מה לעשות?!

מצאתם טעות?
שלומית גלזר - עו״ד בלונדון ואנגליה

שלומית גלזר-ג'ונס

שלומית גלזר היא בעלת רישיון עריכת דין בישראל (החל מ־2003) ובאנגליה (החל מ־2008), שהתמחתה בדיני משפחה ובתיקי גירושים וילדים. משרדה, Glaser Jones Law, הוקם ב־2013 בשיתוף עם בעלה, פרופ׳ טים ג׳ונס, שצבר ניסיון של למעלה מ־30 שנה בתחום המשפט האנגלי. המשרד מורשה ומוסדר על ידי הרשות הרגולטורית של עורכי הדין באנגליה ובוויילס (SRA).
Glaser Jones Law
96 Kensington High Street, W8 4SG
020-7993-7173
07875-337-350
shlomit@glaserjoneslaw.co.uk
www.glaserjoneslaw.co.uk

* אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי.
*‭ *‬כתבה‭ ‬שיווקית

לכתבות נוספות של שלומית גלזר-ג'ונס
תגיות : אנגליה, בריטניה, גירושים באנגליה, גירושים בבריטניה, גירושים בלונדון, גירושין באנגליה, גירושין בבריטניה, גירושין בלונדון, לונדון, סודיות בזמן גירושים, סודיות בזמן גירושין, עו"ד גירושים, עורך דין גירושים, עורך דין גירושין, עו״ד באנגליה, עו״ד בבריטניה, עו״ד בלונדון, עו״ד משפחה
יכול לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *